Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Blada twarz i podkrążone oczy u dziecka

Wygląd twarzy może wyrażać się nie tylko poprzez błędy pielęgnacyjne, brak snu czy długotrwały stres i choroby. W postaci bladej skóry, cieni pod oczami czy problemów z włosami może pochwalić się brakiem ważnych dla zdrowia i urody składników odżywczych.

Witaminy i minerały, czyli organiczne związki chemiczne, pełnią bardzo ważną rolę w organizmie – wpływają na procesy metaboliczne i wspomagają funkcjonowanie różnych komórek organizmu. Ich brak, wynikający z diety ubogiej w owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste czy nabiał, niekorzystnie wpływa na organizm. Brak witamin i minerałów odbija się również na wyglądzie naszej twarzy.

Choroby przewlekłe i cienie pod oczami u dziecka

Regularne pojawianie się sińców pod oczami wymaga obserwacji i kontroli rodziców oraz konsultacji z pediatrą. Ten objaw jest czasem wynikiem przewlekłych chorób, które pojawiają się u małego pacjenta. Jakie poważne choroby mogą powodować cienie pod oczami u dziecka? Przede wszystkim są to choroby nerek, wątroby, płuc i serca. Cukrzyca i nadczynność tarczycy mogą być również przyczyną nieprawidłowości.

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Cienie pod oczami to sygnał od naszego organizmu, że coś jest z nim nie tak. Najczęściej problem ten wiąże się z brakiem snu i przemęczeniem, co w konsekwencji może objawiać się obniżoną odpornością, otyłością, a nawet cukrzycą.

Aby pozbyć się fioletowych cieni pod oczami, ważne jest wykonanie badania krwi, a mianowicie morfologii krwi, pełnego badania moczu, poziomu glukozy na czczo, TSH oraz parametrów czynności wątroby i nerek. Z wynikami warto udać się do lekarza, który może ocenić nasz stan zdrowia i pomóc w walce z cieniami pod oczami.

Kolejnym ważnym krokiem powinna być zmiana stylu życia na zdrowszy – wysypianie się, odpowiednie nawodnienie organizmu, zwiększenie aktywności fizycznej oraz przyjęcie zdrowej, zbilansowanej diety bogatej w owoce i warzywa zawierające przeciwutleniacze . Dodatkowo warto ograniczyć czas przed ekranem i telewizorem, aby oczy mogły odpocząć i zregenerować się po pracy.

Jeśli Twoje dziecko ma cienie pod oczami

Jeśli zauważysz u dziecka cienie pod oczami, nie szukaj od razu chorób, tylko spokojnie obserwuj dziecko pod kątem innych objawów – zmęczenia, brzucha ból, letarg, utrata masy ciała lub nadmierne pragnienie. Jeśli Twoje dziecko zachowuje się nienormalnie, masz wątpliwości, czy wszystko jest w porządku, udaj się do specjalisty. Mogą również wykonać proste badania krwi i moczu.

Cienie pod oczami — przyczyny medyczne

Jeśli żadna z powyższych przyczyn powstawania worków pod oczami nie występuje w Twoim przypadku, przyczyną może być stan chorobowy. Dolegliwościami związanymi z sinicą skóry wokół oczu są:

  • nadciśnienie tętnicze – któremu towarzyszą częste bóle głowy, kołatanie serca, bezsenność,
  • niedokrwistość – objawiająca się osłabieniem organizmu, gorszymi zawrotami głowy od koncentracji, bladość skóry, przyspieszone bicie serca i zauważalne cienie pod oczami,
  • niedoczynność tarczycy – powoduje obrzęki i cienie wokół oczu na skutek przenikania cząsteczek cukru pod skórę twarzy,
  • wątroba, Nerki lub Śledziona – jeśli Twój układ moczowy lub inne funkcje organizmu są zaburzone zauważysz cienie pod oczami, bóle brzucha, zmniejszony apetyt, częstomocz i ból barku,
  • obecność pasożytów – rozpoznasz je po uważnie obserwując swoje ciało. Towarzyszą im dokuczliwe bóle brzucha, nagła utrata masy ciała, osłabienie ciała i podkowy pod oczami,
  • Cukrzyca – rozpoznaj tę chorobę, jeśli dodatkowo obserwujesz wzmożone pragnienie, utratę wagi, chroniczne osłabienie i częstomocz.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad