Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Drodzy Pacjenci i Klienci,

W dniu 16 grudnia infolinia Synevo będzie czynna od 7:00 do 16:00.

Bolesne brodawki sutkowe — charakterystyka objawów

Bolesne brodawki sutkowe mogą wahać się od łagodnego do ciężkiego. Ten stan może wystąpić:

 • Zaledwie kilka dni w miesiącu, dwa do trzech dni przed miesiączką. Ten normalny ból o nasileniu łagodnym do umiarkowanego dotyczy obu piersi.
 • Tydzień lub więcej każdego miesiąca, zaczynając przed miesiączką, a czasami w trakcie cyklu miesiączkowego. Ból może być umiarkowany lub silny i może dotyczyć obu piersi.
 • W ciągu miesiąca, niezależnie od cyklu miesiączkowego.

Co powoduje ginekomastię i jak ją rozpoznać?

Główną przyczyną ginekomastii jest nieprawidłowo funkcjonująca równowaga hormonalna w organizmie. Ma podłoże fizjologiczne lub patologiczne. Leki często wpływają na jego wygląd. Choroba ta występuje niezależnie, jest powikłaniem innej choroby lub jej objawem. Fizjologiczne powiększenie piersi występuje czasami u chłopców, w wieku około 3-5 lat. dnia życia, a następnie w okresie dojrzewania, ale potem trwa około miesiąca (u noworodków) lub kilku miesięcy (u nastolatków) i jest nieszkodliwy. Powodem jest zbyt wysokie stężenie estradiolu (żeńskiego hormonu płciowego) w stosunku do testosteronu. Zdarza się jednak, że ginekomastia może stać się trwała, na przykład w związku z chłopcem, który ma bardzo dużą nadwagę.

Z drugiej strony, ginekomastia patologiczna jest najczęściej spowodowana innymi chorobami współistniejącymi, takimi jak:

Lista typowych objawów raka piersi

 • U kobiet z rozwojem piersi raka piersi, zmiany skórne w piersiach mogą napinać skórę nad guzkiem (czasami bardzo subtelne), obrzęk skóry, zmiany zwane „skórką pomarańczową” (objaw zaawansowanego raka piersi i często występujące w chorobach zapalnych, w tym nowotworowych), zaczerwienienie skóry i owrzodzenia skóry.

  Naciek lub owrzodzenie skóry jest objawem zaawansowanego raka piersi, podobnie jak guzki satelitarne.
 • Objawy raka piersi w okolicy brodawki sutkowej charakteryzują się surowiczym lub surowiczym wypływem krwi z brodawki sutkowej, retrakcją brodawki sutkowej (rzadki objaw raka piersi) oraz zmianami krostkowymi. Jeśli rak piersi postępuje, może mu towarzyszyć krwawienie lub owrzodzenie.
 • Ból jest stosunkowo rzadkim objawem towarzyszącym pierwotnej zmianie w piersi, ale jest częstym objawem zaawansowanego raka piersi, gdy obecne są np. przerzuty do kości. Niewielka grupa kobiet z rakiem piersi doświadcza dyskretnych objawów, takich jak mrowienie, krótkotrwały dyskomfort i ból w okolicy guza piersi.
 • Częstym objawem raka piersi jest powiększenie węzłów chłonnych pachowych po stronie guza.
 • U niektórych pacjentek rak piersi przybiera postać zapalną i objawia się wówczas obrzękiem i zaczerwienieniem skóry, podwyższoną temperaturą i bólem.
 • U kobiet karmiących piersią rak piersi został opisany jako zjawisko zwane oznaką laktacji, tj. H. niechęć dziecka do ssania piersi chorej matki.
 • Objawy raka piersi dające przerzuty do narządów odległych zależą od umiejscowienia tych zmian (duszność, ból przy złamaniach, zawroty głowy i wymioty, niewydolność oddechowa)

Powiększone sutki u chłopców

Powiększenie gruczołów sutkowych u chłopców i mężczyzn nazywa się ginekomastią. Wbrew pozorom zjawisko to nie jest rzadkością w okresie dojrzewania i dotyczy nawet 70% populacji. W większości przypadków problem ustępuje po okresie dojrzewania.

 • powiększenie gruczołów sutkowych (czasami jednostronne, ale przeważnie obustronne),
 • ciemnienie otoczek i sutków,
 • możliwe powiększenie sutków.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad