Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Ciągłe kłótnie w związku czy to ma sens

Chociaż konflikty są czymś normalnym, ciągłe kłótnie w związku mogą być bardzo frustrujące i wyczerpujące psychicznie. Mogą też powodować problemy zdrowotne – ciągłe życie w napięciu i oczekiwanie na konflikty i niekończące się kłótnie mogą mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Zobacz artykuł: Trująca miłość – jak ją wyleczyć?

Czy kłótnie są normalne w związku?

Pytanie postawione w pierwszym akapicie może niektórym wydawać się trywialne, innym nie takie proste. Z jednej strony większość par nie żyje w złudzeniu wiecznej harmonii i braku kłótni. Z drugiej strony, gdy w komunikacji dominują kłótnie, zapalają się czerwone światła.

Oczywiście w obu poglądach jest trochę prawdy. Nieporozumienia i kłótnie są naturalną częścią każdego związku. Fakt, że walczymy, oznacza, że ​​nam zależy i że czujemy się na tyle komfortowo z drugą osobą, że nie boimy się wyrażać naszych uczuć ani mówić tego, co myślimy. Nierzadko zdarza się, że spór z partnerem pojawia się wcześniej niż np. z kolegą z pracy.

Kłótnie w związku – jak nie zerwać, czyli złote zasady dobrej kłótni

Do kłótni trzeba dwojga. Nie zdziwmy się więc, jeśli takie napięcia będą powodem rozstania, ale zadbajmy o to, by kłócić się mniej i we właściwy sposób. Pomocne może być przestrzeganie kilku zasad:

  1. Spróbuj rozwiązać konflikt. Kiedy zaczynasz walczyć, postaw sobie za cel rozwiązanie konfliktu, a nie udowodnienie, że masz rację lub wygraną. Jeśli konflikt ma budować, a nie niszczyć, musisz postrzegać go jako okazję do wzmocnienia waszego związku. Staraj się mieć na uwadze drugą osobę, nawet jeśli uważasz, że się myli.
  2. Słuchaj. Aby dojść do porozumienia, konieczne jest wysłuchanie drugiej strony – jej argumentów, opinii, odczuć. Bez nich nie zrozumiesz ich uczuć i nie otrzymasz informacji, które pomogą Ci zbudować silniejszy związek.
  3. Nie chowaj urazy.

    Kłótnie zawsze powinny dotyczyć bieżących wydarzeń. Podczas wymiany nie wolno nam wspominać błędów z przeszłości, które już dawno powinny zostać wybaczone.
  4. Wybacz mi. Jeśli nie wybaczymy partnerowi błędu, nie ma sensu kłócić się w związku. Po pierwsze, będziemy stale przypominać drugiej stronie. Po drugie, należy pamiętać, że rozwiązanie konfliktu nie powinno polegać na ukaraniu przeciwnika – kara i tak nie zastąpi naszych strat.
  5. Nie kłócić się o wszystko. W związku możesz kłócić się o wszystko równie często jak twój partner, nie zdając sobie z tego sprawy. Zastanów się więc, o co tak naprawdę warto walczyć.
  6. Naucz się odpuszczać. Nie wszystkie konflikty znajdują rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony. Czasami musisz zaakceptować fakt, że nie rozwiążesz sporu, nawet jeśli przegrałeś.

Magiczne „Coś”

Zwykle „nie wiem” oznacza, że ​​w ich życiu była osoba, która mogłaby im pomóc lub nazwać jedną z nich na długi czas czas, a może nigdy nie pojawiające się emocje. Zazwyczaj „nie wiem” oznacza, że ​​przez długi czas, a może nigdy nie było w ich życiu osoby, która by im pomogła, albo że któraś z nich nazwała pojawiające się emocje. Zwykle takie „nie wiem” oznacza, że ​​przez długi czas, a może nawet nigdy nie było w ich życiu osoby, która pomogłaby im lub komukolwiek z nich nazwać pojawiające się emocje.

Nikt ci nie wyjaśnił tego emocjonalnego świata. Jeśli nikt nigdy nie nauczył ich nazywać tego, mogą tak naprawdę nie wiedzieć, jak zdefiniować to, co czują. Brak samoświadomości może doprowadzić do stanu, w którym większość uczuć – szczególnie trudnych, bolesnych, takich jak złość czy wściekłość – jest zablokowana.

O autorze:

Dr. Jarosław Kulbat, psycholog, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu (tixagg_7)

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad