Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Co grozi za jazdę samochodem w wieku 17 lat?

Musisz cierpliwie czekać, aż skończysz 18 lat, aby prowadzić samochód lub motocykl. Istnieją jednak kategorie, które pozwalają prowadzić określone pojazdy w wieku 16, a nawet 14 lat.

Już w wieku 14 lat możesz przystąpić do egzaminu na kategorię AM. Jest to najniższa kategoria, uprawniająca do poruszania się pojazdami dwu-, trzy- i czterokołowymi z maksymalną prędkością 45 km/h. Również w przypadku tych pojazdów obowiązują pewne ograniczenia wagowe i mocowe – czterokołowce nie mogą przekraczać masy 350 kg i mocy 4 kW dla silników elektrycznych i pojemności 50 cm3 dla silników spalinowych. Kurs można ukończyć do 3 miesięcy przed ukończeniem 14 roku życia.

Kara za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy

Osoby, które zdecydują się na jazdę bez prawa jazdy, będą w znacznie gorszej sytuacji. Jazda bez prawa jazdy dotyczy również osób, które nie posiadają odpowiedniego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem innej kategorii. Takie zachowanie jest wykroczeniem i może skutkować karą grzywny (do 5 000 zł) oraz czasowym zakazem prowadzenia pojazdów, którego czas trwania określi sąd zgodnie z art. 94 ustawy o wykroczeniach. Warto również wziąć pod uwagę koszt holowania pojazdu – policjant, który Cię zatrzymał na pewno nie pozwoli Ci prowadzić auta samemu. Jeśli więc w samochodzie nie ma kierowcy, który mógłby pojechać za Ciebie, będziesz musiał odholować samochód na własny koszt.

Sprawdź ceny OC i AC

Kierowca używa fałszywego prawa jazdy

Możesz łatwo kupić fałszywe prawo jazdy online, które wygląda jak prawdziwe. Warto jednak wiedzieć, że okazanie sfałszowanego dokumentu podczas kontroli drogowej spowoduje kłopoty. Kierowca nie tylko odpowie za jazdę bez wymaganego prawa jazdy (grzywna do 300 zł lub grzywna do 5 tys. 5 lat więzienia za posługiwanie się fałszywą licencją.

Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym skutkuje obowiązkowym zawieszeniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli kierowca pomimo utraty dowodu osobistego kontynuuje jazdę i zostanie ponownie złapany, zakaz prowadzenia pojazdów przedłuża się do 6 miesięcy (niezależnie od rodzaju popełnionego wykroczenia). Późniejsze nieprzestrzeganie przepisów skutkować będzie cofnięciem zezwolenia. Aby je odzyskać, trzeba przejść cały proces edukacji kierowców – zarówno kurs, jak i egzamin.

[amazon bestseller =»części zamienne do mini coopera» items=»5″]

Za co można stracić prawo jazdy?

Zanim powiemy, co może spotkać kierowcę, który prowadzi bez prawa jazdy, wyjaśnijmy najpierw, za co można stracić prawo jazdy. Proszę zapoznać się z przepisami ruchu drogowego tutaj. Zostało to szczegółowo opisane w rozdziale 3 niniejszego dokumentu (art. 135-139). Czytamy tam, że prawo jazdy może zostać zawieszone, cofnięte lub cofnięte, jeżeli:

 • jest tak zniszczone, że dokument jest nieczytelny;
 • istnieje powód, dla którego został sfałszowany lub sfałszowany;
 • Ważność dokumentu wygasła;
 • kierowca przekroczył miejskie ograniczenie prędkości o więcej niż 50 km/h;
 • kierowca przekroczył 24 punkty karne (20 punktów karnych dla kierowców posiadających prawo jazdy młodsze niż rok);
 • istnieje podejrzenie, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków;
 • kierowca otrzymał decyzję o zawieszeniu lub zakazie prowadzenia pojazdów lub sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów;
 • kierowca ponosi winę za kolizję lub wypadek lub spowodował zagrożenie drogowe;
 • kierowca przewozi za dużo osób niż wynika to z dowodu rejestracyjnego pojazdu (więcej niż dwie dodatkowe osoby w samochodzie osobowym i pięć w autobusie);
 • kierowca otrzymuje polecenie prowadzenia pojazdu wyposażonego w blokadę antyalkoholową, a pojazd nie posiada blokady antyalkoholowej lub kierowca nie posiada odpowiedniego zaświadczenia;
 • kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia;
 • kierowca uniknął kontroli drogowej.

Prawo jazdy w wieku 17 lat: zalety i wady

W końcu w Polsce w latach 90. można było zrobić prawo jazdy w wieku 17 lat. Wiem to, bo sama zdałam egzamin na legitymację szkolną. I nawet zdałem i mogłem wtedy bezkarnie korzystać z uprawnień wynikających z prawa jazdy. Kiedy miałem 17 lat, pozwolono mi prowadzić 3,5-tonową furgonetkę. Trochę straszne. Nieco w prawo, ale w prawo. Czy teraz z perspektywy 23 lat za kółkiem mogę powiedzieć, że w wieku 17 i 17 lat powinieneś być w stanie zrobić prawo jazdy i prowadzić samochód? Odpowiadam jak bohater filmu „Chłopaki nie płaczą”: nie sądzę.

Pominę, że nie ma znaczenia, czy ktoś ma 17 czy 18 lat, poziom niezrozumienia życia jest podobny. Najgorszy nie jest 17-letni kierowca, bo jeszcze trochę się boi, ale facet, który jeździ od dwóch lat i myśli, że wie wszystko. Wiem, bo też taki byłem, w wieku 20 lat udało mi się nawet wjechać samochodem do rowu – zjechałem z drogi, bo za szybko skręciłem w zakręt. Nie przydarzyło mi się nic poza pogniecioną blachą i przerażeniem, ale wiele się nauczyłem. Jednak ta granica wieku jest po coś ustalona i uważam, że jeśli ktoś ma prawo prowadzić samochód, musi być w stanie ponieść konsekwencje. Więc lepiej zostawić 18 lat. I tak, istnieją luki prawne, które pozwalają prowadzić samochód w młodszym wieku, ale pojazdy, które mogą, rzadko są przedmiotem marzeń nastolatków.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad