Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Co jaki czas dolewać olej?

Co zrobić, gdy trzeba uzupełnić olej silnikowy, a kierowca nie wie, który produkt wybrać lub nie może kupić odpowiedniego produktu?

Jeśli na ulicy zapali się kontrolka oleju silnikowego, nie panikuj. To jest tylko informacja – nie ostrzeżenie. Oczywiście jest to pomarańczowe światło (lub komunikat tekstowy na wyświetlaczu), a nie czerwony alarm wskazujący na utratę lubrykantu, który wymaga natychmiastowej uwagi.

Ile oleju wlać do silnika?

To zależy. Nie ma uniwersalnej ilości oleju, którą należy dodać do silnika. Dla dużych agregatów może to być 1 litr, a dla mniejszych – mniej niż 1 litr. Informacje na temat poziomu oleju w silniku można oczywiście znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.

Jak wymienia się olej w samochodzie?

Wymiana oleju w samochodzie nie jest trudna, dlatego wielu właścicieli pojazdów robi to samodzielnie. Podczas wymiany oleju każdy samochód powinien być zaparkowany na możliwie płaskiej i równej powierzchni. Najwygodniej jest to zrobić w garażu z odpływem. Możliwe jest również użycie podnośnika, ale wtedy pojazd musi być zabezpieczony przed zsunięciem.

Zaleca się, aby przed rozpoczęciem wymiany silnik nieco się rozgrzał, ponieważ wyższe temperatury przyspieszają spuszczanie starego płynu.

[amazon bestseller =»części zamienne do mini coopera» items=»5″] Następnie wyłącz silnik i załóż gumowe rękawice. Warto też wcześniej przygotować pojemnik, do którego będzie spływał zużyty olej. Pojemnik ten powinien znajdować się pod miską olejową w pobliżu korka spustowego.

Jak wybrać olej?

Olej do „uzupełnienia” powinien mieć taką samą klasę jakościową iw miarę możliwości taką samą klasę lepkości jak olej wlewany do silnika. Klasa jakości jest określana przez odpowiednie międzynarodowe specyfikacje, takie jak API lub ACEA. Dobrym pomysłem jest również stosowanie oleju, który spełnia wymagania odpowiedniej homologacji producenta pojazdu dla tego typu silnika. Informacje o klasie jakości i lepkości przypisanej do naszego silnika można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu lub na stronie producenta (warto też skorzystać z wyszukiwarki doboru oleju na stronie np.: http://dobierz-olej.totalenergies. pl/)

Wybierając olej do rolet, należy wziąć pod uwagę kilka szczególnych cech. Po pierwsze – samochody z filtrami cząstek stałych potrzebują olejów silnikowych z filtrami cząstek stałych, czyli olejów o niskiej zawartości SAP. Znajdziemy je po standardzie ACEA i literze C. (tixagg_7)

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad