
Zanim przystąpimy do filmowania, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów technicznych, które zazwyczaj przedstawiane są w formie skrótów i innych niejasnych nazw, takich jak: HD, Full HD, UHD, 4K. W poniższym artykule postaram się wyjaśnić, co to jest i jakie standardy rozdzielczości wideo są obecnie na topie.
2K vs. 4K
Telewizory są łatwiejsze do wyboru, ponieważ niezależnie od budżetu, zawsze wybierasz telewizor z największym i najczystszym obrazem, w tym przypadku 4K jest obecnie właściwą dostępną opcję. Jednak wybierając monitor do komputera, trudno jest wybrać między monitorem 1080p, monitorem 1440p lub monitorem 4K.
Ci z was, którzy mają doświadczenie z wysokiej klasy monitorami, prawdopodobnie myślą, że monitory 1080p wydają się być pikselowane i przestarzałe, więc jeśli chodzi o dzisiejsze standardy, pozostaniemy przy 1440p (inaczej 2K) i 4K — sprawa z monitorami. Niestety, nie jest to tak proste, jak się wydaje, ponieważ nie można od razu przejść do opcji 4K, nie wiedząc, że są też wady.
Szybkość transmisji to nie to samo, co rozdzielczość.
Wiele osób myli przepływność z rozdzielczością. Są od siebie niezależni. Rozdzielczość to rozmiar piksela Twojego filmu. Niekoniecznie decyduje to o jakości Twojego filmu. Oczywiście, jeśli masz wyższą rozdzielczość, taką jak 4K, generalnie będziesz mieć lepiej wyglądające filmy. Dzieje się tak jednak dlatego, że aparaty rejestrują zazwyczaj większą szybkość transmisji bitów dla tych plików o wyższej rozdzielczości.
Gdybyśmy utrzymali stałą szybkość transmisji i nagrali dwa filmy, jeden w rozdzielczości 1080p, a drugi w rozdzielczości 4K, okazałoby się, że film w rozdzielczości 1080p mógłby faktycznie wyglądać lepiej. Wideo 4K musi rozłożyć wszystkie te dane na większy obszar pikseli, przez co wygląda gorzej.
Która rozdzielczość jest ważna dla widza?
Większa rozdzielczość wyświetlanego obrazu oznacza, że pojawia się na nim więcej pikseli, a co za tym idzie więcej szczegółów. Powszechnie uważa się, że różnica między obrazem SD a HD jest podobna do tego, jak osoba niedowidząca patrzy na coś w okularach i bez. Dość malownicze, choć niekoniecznie dobre porównanie. Taki eksperyment najlepiej przeprowadzić samemu na ww. YouTube, co pozwoli na obejrzenie materiału wideo w niższej rozdzielczości niż plik wgrany do serwisu. Szybko zauważysz, że im niższe wartości wybierzesz, tym mniej szczegółowy, a przez to bardziej rozmyty obraz.
Tutaj masz ten sam zrzut ekranu naszego filmu na YouTube w rozdzielczości:
Który język YouTube jest najbardziej dochodowy?
Jeśli robisz filmy np. z muzyką, to warto wydać te utwory w różnych wersjach językowych. Czemu? Odpowiedź jest prosta. Każdy język ma inny CPM (zarobek na 1000 wyświetleń) i zarabiasz inaczej w każdym języku. Jaka jest moja sytuacja? Przedstawiam to na poniższym wykresie:
Jak widać polski nie jest na czele #shock a najbardziej dochodowymi językami są holenderski, angielski i niemiecki. Jeśli więc zastanawiasz się, w jakim języku kręcić filmy, tabela mówi sama za siebie. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że ten ranking bazuje na moim klasycznym kanale. Więc jeśli pracujesz w innej branży, te stawki mogą wyglądać inaczej, ale główna zasada jest w zasadzie taka sama. Bogatsze i bardziej rozwinięte kraje płacą lepiej.