
Sugestie wyszukiwarki podczas wpisywania zdania są bardzo pomocne. Często nie musisz znać dokładnej nazwy tego, co chcesz znaleźć. Wszystko, co musisz zrobić, to zobaczyć, co Google sugeruje po wpisaniu każdej litery. W ten sposób możesz znaleźć dokładniejsze wyniki, ponieważ zobaczysz sugerowaną podpowiedź. Jest to również najczęściej wyszukiwana fraza przez innych użytkowników, która zaczyna się od wpisanych przez Ciebie liter.
Przykład: Chcesz dowiedzieć się czegoś o piosenkarce Nicole Scherzinger, o której słyszałeś od znajomego. Niestety, kiedy wracasz do domu, pamiętasz imię, ale nie pamiętasz zbyt dobrze nazwiska. Obserwując, co podpowiada wyszukiwarka Google podczas wpisywania kolejnych liter w wyszukiwarkę, łatwo znajdziesz właściwą wskazówkę. Gdy tylko wpiszesz „Nicol” w sugerowanych sugestiach, pojawi się odpowiedź.
Nauka wyszukiwania informacji w Internecie
Wyszukiwania informacji, jak każdej innej umiejętności, można i trzeba się nauczyć. I nie potrzebujesz do tego zaawansowanych narzędzi, grubych tomów ani lat nauki (chociaż proces poznawania internetu i tego, co w nim jest, nigdy się nie kończy).
Znajomość technik, narzędzi i sposobów przyspieszania i ułatwiania wyszukiwania informacji jest nieoceniona. W tym zakresie można skorzystać ze wskazówek i szkoleń od bardziej doświadczonych osób, można przeszukać Internet w poszukiwaniu osób, które podzielają tę wiedzę, można poczytać książki związane z poszukiwaniem informacji.
Zmiana wyszukiwarek
Obecnie najpopularniejszą wyszukiwarką internetową jest Google. Według badania gemiusRanking, w okresie od 30 maja do 5 czerwca 2016 r. z Google korzystało 96,26% internautów (tyle zanotowano wizyt inicjowanych wpisaniem domen wyszukiwarek na stronach objętych badaniem gemiusTraffic). Z usługi Bing korzystało 2,14% internautów. Wyszukiwarki mają różne algorytmy wyszukiwania, dlatego wskazane jest użycie kilku zamiast jednego.
Może to prowadzić do różnych wyników. Możesz znaleźć coś, czego Google nie pokazało podczas wyszukiwania w Bing lub Duck Duck Go. Dla tych, którzy szukają artykułów w literaturze naukowej, Google Scholar jest z pewnością przydatnym narzędziem pomagającym znaleźć artykuły naukowe dostępne w Internecie.
Spróbuj wyszukać ten sam wpis w różnych językach. Dotyczy to w szczególności obrazów. Często zdarza się, że autorzy opisują zdjęcia również w języku angielskim. Z drugiej strony, jeśli szukasz zdjęć, zabytków z innego kraju, warto przetłumaczyć nazwę na język tego kraju. Np. Champs Elysées i po francusku: Avenue des Champs-Élysées. Odpowiedniki można znaleźć na przykład w Wikipedii.
SITE / – SITE
Operator strony wpisujemy, jeśli chcemy ograniczyć wyniki wyszukiwania do samego tekstu na stronie.
Przykład: Chcemy poznać tylko informacje o telewizorach LED, które są publikowane w witrynie internetowej firmy Panasonic. W oknie wyszukiwarki wpisz:
Wyszukiwarka działa w oparciu o cztery elementy:
roboty indeksujące (również robotstxt, boty, googleboty, crawlery, pająki) – automatyczne programy komputerowe przeszukujące Internet dla nowych stron Przeglądaj i aktualizuj istniejące strony. Gdy robot indeksujący napotka stronę, renderuje ją, symulując anonimowego użytkownika odwiedzającego stronę na urządzeniu tego typu, a następnie przeszukuje stronę, aby określić jej zawartość. Skanując stronę, robot indeksujący stara się rozpoznać jej temat – przetwarza zawartość tekstową strony, wyszukuje słowa kluczowe, analizuje tytuły, nagłówki, key tagi i atrybuty kodu źródłowego strony, kataloguje media (zdjęcia i filmy), skrypty, pliki CSS, odwiedza wszystkie linki prowadzące do innych adresów w sieci, a następnie umieszcza tagi na stronie.
Index – lista wszystkich stron odwiedzonych, przeanalizowanych i zapisanych przez robota indeksującego. Po wprowadzeniu wyszukiwanego hasła wyszukiwarka znajduje strony pasujące do zapytania w indeksie przeglądarki, a następnie wyświetla wyniki, które uzna za najbardziej trafne.