Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Co powinno niepokoić u 9 miesięcznego dziecka

Oczywiście, że tak! Sama nasza obecność, obserwacja dziecka, reagowanie na jego potrzeby, gesty, kontakt wzrokowy, rozmowy, życzliwość, noszenie, podnoszenie, bliskość – tego misie lubią (i potrzebują) najbardziej. 😉 Pamiętajcie też, aby dać dziecku możliwość aktywnego udziału w grach i innych aktywnościach – jeśli widzimy, że maluch chce sięgnąć po zabawkę, możemy chwilę poczekać, zanim wszystko rzucimy i mu ją podamy. 😉 Podnosząc lub kładąc malucha również możemy dać mu możliwość przejęcia kontroli… Mogą to być drobiazgi, ale zawsze poparte uważną obserwacją. 😉

Oczywiście jest więcej niepokojących sygnałów, ale głównymi, które powinny zapalić czerwone światło są zdecydowanie brak lub bardzo słaby kontakt wzrokowy, BRAK postępów w rozwoju lub wrażenie, że dziecko ma problemy z opanowaniem jego ciało i nie może sobie z tym poradzić.

Rozwój niemowląt w wieku 9-12 miesięcy. Zabawa z dzieckiem (tixagg_2)

Pod koniec pierwszego roku Twoje dziecko będzie mogło robić wiele rzeczy, a zabawa z nim stanie się bardziej interaktywna. Dziecko jest coraz bardziej aktywne, czeka na uwagę, lubi bawić się z bliskimi. Szuka kontaktu wzrokowego i cielesnego. Uwielbia się przytulać, więc mamy dużo miejsca do zabawy i wspólnego spędzania czasu. To idealny czas na zabawę z dzieckiem. Z zabaw z takim maluchem polecam te, które będą miały duży wpływ na rozwój ruchów dziecka.

  • Pierwsze zabawy z klockami, sorterami i np. kubkami. Dziecko lubi zabawki, w które może wpaść i narobić hałasu, więc tutaj mamy się czym pochwalić. Oferta zabawek dostępnych na rynku jest ogromna. Wszystko, czego potrzebujesz, to dwa plastikowe kubki i pokaz, jak włożyć jeden do drugiego. Dziecko w mgnieniu oka złapie tę zabawę. To ćwiczenie rozwija zdolności manualne dziecka. • Zabawa w chowanego. Zabawkę możemy chować i chować, a zadaniem dziecka jest jej odnalezienie.
  • Wspólne czytanie książek. Polecam książeczki tekturowe, sensoryczne, czyli wydające dźwięki, szeleszczące itp. oraz bardzo krótkie, np. o zwierzętach. Podczas czytania możemy zamienić się w miękką krowę, szczekającego psa i wiele innych odgłosów zwierząt. Fantastyczna zabawa dla dziecka i rodzica.
  • gra w piłkę. Dzieci lubią za czymś gonić, na przykład czołgać się za piłką lub inną zabawką.

    A dzięki małej, kolorowej, miękkiej piłce możemy urozmaicić te zajęcia. Toczenie piłki to także świetny pomysł na zabawę. Wszystko, co musisz zrobić, to usiąść przed dzieckiem, rzucić mu piłkę, a następnie poprosić o to samo. Dzieci są niesamowite i szybko zrozumieją, o co chodzi w tej grze, a zobaczysz, jak bardzo im się ta gra podoba.
  • Gry imitacyjne i przykładowe. Zaczynamy od wycięcia twarzy, pokazując np. gdzie jest oko, nos, uszy itp. Prosimy małego o to samo. Pokazujemy dziecku, aby klaskało i czekamy, aż powtórzy tę czynność za nami. zabawne pokazywanie zabawek. Wybieramy trzy znane dziecku zabawki i pytamy: gdzie jest miś, piłka czy książeczka?
  • Gry na dywanie, nasze ulubione, więc wszystko, co możemy zrobić z dzieckiem na podłodze. Gry w kręgle, łapanie na czworakach, łaskotanie odbijających się kółek, aby maluch mógł uciec. U nas sprawdziła się zabawa na torze przeszkód, wystarczy postawić kilka przeszkód, mogą to być poduszki, tunel ze zbędnych kartonów, porozrzucane kostki i inne przeszkody, które dziecko musi pokonać, żeby do nas dotrzeć. Baw się dobrze i zobacz, jak Twoje dziecko sobie z tym radzi.
  • bańki mydlane. Teraz nie czas na to, aby dziecko samodzielnie je wykonywało, ale widok migającej bańki nad główką malucha jest dla niego cudowną atrakcją, zobaczysz, że będzie chciało położyć na niej swoje ręce. To kolejna świetna zabawa w domu z tak małym dzieckiem.
  • Zabawy w kąpieli to świetna zabawa dla małych odkrywców. Zatapiając gumowe kaczki, piłki czy kubki, pokazujemy, że zabawki znikają pod wodą, by później pojawić się ponownie. Jasie i ja świetnie się bawiliśmy. Uwielbiał tryskanie i ile było w tym pisku i radości. Można też pobawić się bąbelkami w wannie, o czym pisałam wcześniej.
  • I wreszcie popularne gry paluszkowe z tamtego okresu jak „The Cancer is Coming”, „Sroka” czy „Dwa Michały”. Takie „chodzenie» palcami po ciele dziecka. Zabawy te poprawiają sprawność manualną niezbędną do nauki pisania, krótkie wierszyki wzbogacają słownictwo dziecka i mają ogromny wpływ na rozwój mowy. Pogłębiają więź emocjonalną między Rodzicem a dzieckiem. Niezaprzeczalną zaletą z tych gier jest to, że możemy w nie grać wszędzie, nie potrzeba do tego specjalnego miejsca. Dzięki temu są bardzo przydatne w podróży, w poczekalni u lekarza lub wszędzie tam, gdzie nie mamy zabawek Zabawa bez zabawek, sprawdza się w w każdym miejscu iw każdej sytuacji

14 miesięcy – tyle powinno umieć dziecko

Nawet jeśli dziecko rozwija się we własnym tempie, istnieją pewne umiejętności które małe dziecko z pewnością powinno nabyć na pewnym etapie swojego życia, w przeciwnym razie możemy mówić o ryzyku spowolnienia rozwoju, które należy skonsultować z ekspertem.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad