Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Co sie dzieje z organizmem bez jedzenia

Jak długo możesz stać tylko pijąc wodę i nie jedząc? Jaka jest granica oporu ludzkiego ciała? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że można podać tylko przybliżony czas, gdyż wszystko zależy od różnych czynników, takich jak: stan zdrowia osoby poszczącej, masa ciała, uwarunkowania genetyczne czy wysiłek fizyczny podczas postu.

Po prawej – wysiłek fizyczny. Zacznijmy od twojego ciała. Czy nadal spalamy kalorie, kiedy nic nie robimy? TAk. Nawet jeśli położymy się do łóżka i zamkniemy oczy, nasze ciało nadal zużywa zasoby. Organizm musi utrzymywać odpowiednią temperaturę, pracują mięśnie odpowiedzialne za oddychanie oraz najważniejszy mięsień w naszym ciele, czyli serce, które nieustannie pompuje krew. Wszystko to kosztuje cenne kalorie. Ile dokładnie? Zależy to od masy ciała, a zalecanym wzorem do obliczenia własnego wydatku energetycznego jest pomnożenie swojej wagi przez 0,02. Przykład Ważący 150 funtów czytelnik spala 1,4 kalorii w ciągu każdej minuty czytania tego artykułu (zakładając, że nie robi nic innego w tym samym czasie). Oznacza to, że w ciągu 60 minut taki organizm spala 84 kalorie i ponad 2000 kalorii dziennie.

Autofagia, czyli post w trakcie odmładzania

Autofagia to proces, w wyniku którego stare, uszkodzone komórki są niszczone, a na ich miejsce powstają nowe – pozostawia to duże pole do badań w zakresie odwrotnego starzenia . Autofagia odciąża organizm, usuwając komórki, które już się nie dzielą i pozbawiając organizm energii i składników odżywczych, uwalniając mediatory stanu zapalnego, które mogą niszczyć pobliskie komórki i powodować choroby. Wraz z wiekiem coraz więcej naszych komórek ulega starzeniu (śmierci), powodując stany zapalne związane ze starzeniem. Badania pokazują, że stan zapalny jest głównym czynnikiem prowadzącym do starzenia, uszkadzającym DNA i przyczyniającym się do różnych chorób, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca, artretyzm, rak i choroby autoimmunologiczne.

Po poście następuje stymulacja produkcji nowych, zdrowych progenitorowych komórek macierzystych w układzie odpornościowym. Największe wydzielanie można zaobserwować około 4 dnia postu – 700% więcej niż normalnie! U osób stosujących diety głodowe nastąpił spadek liczby prozapalnych komórek szpiku kostnego, których liczba wzrasta wraz z wiekiem oraz wzrost liczby limfocytów T, które chronią organizm przed wirusami i nowotworami. W skrócie: Post prowadzi do „programu samoleczenia” organizmu – podobnego do procesu rozwoju noworodka!

Jak długo możesz żyć bez wody?

Woda jest żywiołem. Człowiek może obejść się bez jedzenia znacznie dłużej niż bez niego. Każdy doświadczony żeglarz wie, że w przypadku rozbicia się statku, jeśli trzeba długo dryfować po morzu, nie należy pić słonej wody morskiej. Czemu? Zawarta w niej sól wzmaga pragnienie, zachęca do picia większej ilości i dzięki temu jeszcze więcej gromadzi się w organizmie.

Oczywiście wymaga to usunięcia go wraz z potem i moczem, dzięki czemu odwadnia się jeszcze szybciej.

Mówi się, że człowiek może przeżyć 4-7 dni bez wody, ale odnotowano to w 1979 roku. przypadek Andreasa Mihavecza, który przeżył 18 dni w celi bez jedzenia i wody. Tam był przetrzymywany jako pasażer w rozbitym samochodzie w podziemnej celi, gdzie nikt nie słyszał jego krzyków. Policja, która się tym zajęła, po prostu o nim zapomniała i wszyscy byli przekonani, że ktoś inny już go wypuścił. W tym czasie schudł 24 kilogramy i był bliski śmierci, kiedy go znaleziono.

Zmiany zewnętrzne u osób z anoreksją/niedożywieniem:

  • Zażółcenie skóry
  • Tępe wypadanie włosów
  • (tixag_414) Łamliwe paznokcie Siniaki

  • Np. Bardzo charakterystyczny objaw osób niedożywionych i cierpiących na anoreksję. Jego cel jest oczywisty – rozgrzewka. Brak tkanki tłuszczowej, której głównym zadaniem jest ocieplenie i poprawa termoregulacji. Ludzie, którzy mają bardzo powolny metabolizm, znacznie bardziej odczuwają zimno niż otoczenie.

Najgorsze jest to, że szczególnie młode dziewczęta mogą wykazywać objawy zewnętrzne bardzo późno. Nic dziwnego, w końcu młody, zdrowy i jeszcze dość silny organizm próbuje się ratować. Dlatego u młodych ludzi wszystkie negatywne skutki niedożywienia mogą stać się zauważalne dopiero po dłuższym czasie. U osób starszych, niedożywionych objawy te pojawiają się nieco wcześniej.

Faza druga

Jeśli przez kilka godzin nie jemy, po hipoglikemii zaczyna się degradacja lipidów. Spadek poziomu glukozy w osoczu wpływa na podwzgórze, autonomiczny układ nerwowy, nadnercza i trzustkę.

Gdy trójglicerydy zmagazynowane w tkance tłuszczowej rozkładają się, uwalniają one kwasy tłuszczowe do osocza, które są przekształcane w metaboliczny związek pośredni, który może generować energię w postaci ATP. Można je również przekształcić w ciała ketonowe, które również są paliwem energetycznym.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad