Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Co się stanie, jeśli przesłam film do YouTube z prawem autorskim?

To jeden z najważniejszych i najbardziej popularnych argumentów. Trudno się zawiesić, ponieważ w zasadzie transmisja na żywo nie jest darmowa. Transmisja na żywo oznacza „przepychanie” dużych ilości danych płynnie i bez konieczności „przepychania” korków przez sieć. W praktyce jest to kosztowny proces. Jeśli wyślemy wiadomość do zaledwie stu osób w ciągu zaledwie godziny, to „konsumujemy” ponad 100 GB danych w tej samej jakości HD Ready (702p, 2500 kbps)! Pominę coraz bardziej popularną jakość Full HD, która prawie podwaja ilość danych. I płacisz tylko za transfer danych przez sieć. Przeciętny użytkownik tego nie odczuje, bo surfowanie po sieci, oglądanie filmów czy wysyłanie e-maili to czynności, które wiążą się ze znacznie niższymi transmisjami. Więc jeśli płacisz za abonament do Internetu, nie obchodzi cię to.

Podczas rozgłaszania nadawca wysyła tylko sygnał do sieci. W naszym przykładzie jest to 2500 kb/s dla 720p i około 5000 kb/s dla 1080p. Jednak sieć niezwykle wydajnych serwerów musi później zduplikować ten sygnał niemal w czasie rzeczywistym i przesłać go do każdego odbiorcy. W przeciwieństwie do tradycyjnej telewizji, nie wystarczy wysłać wiadomości w powietrze, gdzie odbiorca odbiera ją przez antenę.

YouTube sprawdza, czy film wideo nie narusza praw autorskich przed opublikowaniem

To rozwiązanie znacznie zmniejsza szanse na naruszenie praw autorskich innej osoby.

Jak działa „Testowanie” w procesie przesyłania w Studio: podczas przesyłania do komputera będziesz mieć możliwość sprawdzenia filmu na nowym etapie „Przegląd” przed przesłaniem pod kątem potencjalnych roszczeń dotyczących praw autorskich i problemów z parowaniem reklam . zostało opublikowane.

Co można, a czego nie można pobrać ze strony?

Oto fragment artykułu opublikowanego na podlaska.policja.gov.pl, w którym policja wyjaśnia i informuje, co można robić bez strachu:

Ściąganie filmów z internetu nie jest nielegalne i nie zagraża odpowiedzialności karnej. Zgodnie z prawem takie działanie można uznać za dozwolony użytek osobisty. 23 ustawy o prawie autorskim stanowi, że dopuszczalne jest nieodpłatne korzystanie z już rozpowszechnionego utworu. Użytkownik nie jest prawnie zobowiązany do sprawdzania legalności, w związku z czym może pobierać pliki z sieci bez konieczności uzyskiwania odrębnej zgody osoby uprawnionej lub płacenia jakiegokolwiek wynagrodzenia. (…) Niezależnie od tego, czy mamy film na legalnych nośnikach, dozwolone jest ściąganie tego samego filmu z sieci na własny użytek. (…) Osoby, które ściągnęły na komputer filmy i muzykę z Internetu, nie są sprawdzane przez policję.

Pobieranie plików muzycznych z Internetu na własny użytek nie jest sprzeczne z prawem, gdyż mieści się w ramach dozwolonego użytku. (…) Fajnie jest zgrać kilka piosenek z internetu i umieścić je na płycie. Możemy również ofiarować taką płytę, co z kolei umożliwia nam tworzenie sztuki. 23 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zakres własnego osobistego użytku obejmuje korzystanie z indywidualnych reprodukcji utworów przez grupę osób pozostających w związku osobistym, w szczególności rodzinnym, pokrewnym lub społecznym. (…) Pobieranie książek w formie elektronicznej, czyli e-booków, z Internetu jest dozwolone.

Specyfika YouTube

Powyższe odniesienia ogólnie. Zwłaszcza w przypadku udostępniania filmów z YouTube na blogu sytuacja jest nieco inna ze względu na warunki korzystania z YouTube. Udostępniając treści w serwisie YouTube, autorzy akceptują warunki użytkowania. Regulamin ten przewiduje między innymi, że taki użytkownik nie tylko udziela innym użytkownikom licencji na dostęp do opublikowanych treści, ale także na korzystanie z tych treści, w tym ich powielanie i rozpowszechnianie za pomocą środków dostępnych w serwisie YouTube.

«8. Licencjonowane prawa

A co z muzyką? Jakich utworów możesz użyć we własnym filmie?

Tutaj odpowiedź jest prosta – te, dla których mamy zgody twórcy. Zgoda ta może wynikać z licencji wydanej na całym świecie, takiej jak Creative Commons, jak również może wynikać z zgody uzyskanej indywidualnie od twórcy. Tutaj jednak należy skontaktować się z systemem Think ID. Czasami możemy otrzymać nieuzasadnione roszczenie. W takim przypadku powinieneś mieć potwierdzenie zgody twórcy.

Profesjonalne serwisy muzyczne udostępniają podziękowania, które można im przedstawić w przypadku sporu z YT. W przypadku indywidualnych korespondencję z autorem zawsze warto przynajmniej tę korespondencję prowadzić. Problemem jest licencja. W przypadku licencji twórczej Commons jest nieco bardziej skomplikowany. Tutaj nie otrzymujemy dokumentu z żadnego banku potwierdzającego licencję.W przypadku sporu możemy zatem odnieść się tylko do warunków danego banku bezpłatnej muzyki.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad