Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Co wykrywa prawa autorskie na YouTube?

Jeśli kiedykolwiek nagrałeś film w YouTube, zwłaszcza taki, który dotyczy dóbr kultury, takich jak muzyka lub film, nie możesz nie zamieścić fragmentów pracy innej osoby. W wielu przypadkach właściciele praw autorskich do takich materiałów zgłaszają naruszenie do YouTube, co często skutkuje monetyzacją filmu i skłoni autora do wprowadzenia w nim zmian. Internet ułatwia teraz te czynności.

YouTube nie jest doskonały, jeśli chodzi o wykrywanie filmów podejrzanych o naruszenie praw autorskich. W jednym przypadku algorytmy dopuszczają niekwalifikowany materiał, który na pierwszy rzut oka powinien zostać usunięty z serwisu, w drugim – mogą zablokować film, w którym naruszenia mają charakter symboliczny.

KOT, KTÓRY MA MARZENIE NA UMOWĘ PŁYTOWĄ

Filtry YouTube wykryły 12-sekundowy film z kotem na czele, który zawiera utwory chronione prawami autorskimi EMI Music. Kto by pomyślał, że ich artyści są odpowiedzialni za tego uroczego pająka!

LEKCJA: Fakt, że tak głupi błąd wydarzył się po latach inwestowania w technologię filtrów, pokazuje, jak trudno jest sprawić, by działała – jeśli w ogóle jest to możliwe.

Nawet Google nie może kontrolować praw autorskich zgodnie z wymaganiami UE

Ale artykuł 13 grozi zdławieniem tej opcji dla obywateli Europy w zarodku. Content ID, którego Google używa do monitorowania naruszeń praw autorskich do filmów i muzyki na platformach takich jak YouTube, sprawdził się w tym zadaniu, ale Wojcicki ubolewa, jak nieopłacalne byłoby wprowadzenie nowych zasad i podaje jasny przykład:

Weźmy przykład ze światowego sukcesu „Despacito”. Ten film wideo zawiera wiele praw autorskich, od nagrań dźwiękowych po prawa do publikacji. Chociaż YouTube ma umowy z wieloma organizacjami dotyczące licencji i płatności wideo, niektórzy właściciele praw pozostają nieznani.

Ta niepewność oznacza, że ​​być może będziemy musieli blokować takie filmy, aby uniknąć odpowiedzialności wynikającej z artykułu 13. Pomnóż to ryzyko przez rozmiar YouTube, który co minutę przesyła ponad 400 godzin wideo, a potencjalna odpowiedzialność może być równie duża. że żadna firma nie byłaby w stanie podjąć takiego ryzyka finansowego

Naruszenie praw autorskich w YouTube szerzy się

Od czasu do czasu słyszymy na platformie te głośne przypadki naruszenia praw autorskich. To jednak tylko ułamek problemu, bo nie o wszystkim się mówi. Głównym źródłem problemu jest ignorancja użytkownika lub zwykła ignorancja. Istnieją teraz odpowiednie mechanizmy wykrywania takich przypadków i zawsze możesz sam zgłosić nadużycie.

Przeczytaj też: Apple Maps pokazuje, gdzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19

Prawa autorskie w muzyce — przewodnik po moim imieniu jest nowe

Wszyscy, co powinni wiedzieć aspirujący muzycy podstawy prawa autorskiego. Dlatego specjalnie dla projektu My name is new stworzyłem krótki poradnik autorski, w którym nie tylko wyjaśnisz podstawowe terminy prawne, ale także znajdziesz garść podstawowych zasad, od których warto zacząć już dziś.

Utwór muzyczny to każdy przejaw działalności muzycznej, który został ustalony w jakiejś formie (tj. wydany do odczytania przez co najmniej osobę trzecią inną niż sam twórca). Ustaleniem kompozycji może być na przykład napisanie utworu muzycznego na kartce papieru lub nagranie melodii w programie komputerowym.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad