Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Co z LPG w 2023?

Projekt współfinansowany przez PFRON

Rząd odkłada decyzję

Choć będzie październik, rząd nie przygotował jeszcze odpowiedniej ustawy, to by było na tyle. Wniosek jest więc poniekąd oczywisty – co, jak wiadomo, nie budzi większych kontrowersji. I to nawet nie w kraju, ale w całej Unii Europejskiej. W końcu Polska jest krajem, który stanowczo domaga się natychmiastowego odcięcia wszystkiego, co jest związane z Rosją.

To się jeszcze okaże, ale wiele wskazuje na to, że po 1 stycznia 2023 roku niewiele się zmieni dla LPG. Każdy wyciąga z tego wnioski. Jedno jest pewne – sprowadzenie gazu do kraju nie jest łatwe z wielu powodów. A brak tego paliwa mógłby wywołać kolejny kryzys w środku zimy, który pogorszyłby i tak już fatalną sytuację w kraju.

Sytuacja z gazem jest bardzo skomplikowana

zdjęcie pixabay

Jak będą wyglądać ceny gazu w najbliższej przyszłości? Niestety i tu eksperci nie mają dobrych wieści…

W Polsce może zabraknąć gazu LPG

Obecnie polski rząd powoli pracuje nad przepisami, które całkowicie wyeliminują gaz ziemny z Rosji.

[amazon bestseller =»części zamienne do mini coopera» items=»5″] Mowa również o gazie LPG, używanym do ogrzewania domów oraz przez właścicieli samochodów. Polska ma być całkowicie pozbawiona LPG do stycznia 2023 r.

Problem w tym, że choć intencje rządu w tej sprawie są jak najbardziej słuszne, to może się okazać, że po rezygnacji z rosyjskiego gazu w Polsce LPG może się skończyć – a o czym mówimy do godz. 700 000 . ton surowca. Jak informuje «BI», podczas konsultacji projektów przepisów polska komora gazu skroplonego została poproszona o ustosunkowanie się do skutków – ich zdaniem – odcięcia Polski od rosyjskiego gazu. Izba powinna była odpowiedzieć Ministerstwu Klimatu i Środowiska (które zajmuje się projektem), że nowe embargo będzie miało ogromny wpływ na rynek; głównie ze względów logistycznych. Z listu podpisanego przez Prezesa Izby Pawła Bielskiego, który otrzymał BI wynika, że ​​zdaniem PIGP wykorzystanie logistyki morskiej jest niezbędne dla zapewnienia efektywnego ekonomicznie transportu. Ponadto rządzący powinni polegać na dużych tankowcach. Wszystko dlatego, że LPG jest dość łatwo dostępny (na światowym rynku panuje nadprodukcja tego surowca), ale problem w tym, że kraje z nadmiarem tego surowca są dość daleko od Polski. Mówimy o krajach takich jak USA, ale także o krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Z tego powodu transport morski wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad