Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Człowiek z najwyższym iq w historii

Właśnie przeczytałem artykuł o Williamie Sidisie w Gazecie Wyborczej. W skrócie historia wygląda tak: ojciec Sidisa postanowił wychować geniusza. Więc trenował go ciężko od urodzenia, a wkrótce dziecko mogło mówić, czytać, aw wieku dziewięciu lat było gotowe do egzaminów na Harvardzie. W wieku jedenastu lat profesorowie w końcu zgodzili się go przyjąć. Zdał z wyróżnieniem, ale został odizolowany jako niezrozumiany geniusz. Miał też najwyższe w historii IQ, podobno 260. Napisał pod własnym nazwiskiem książkę, w której przewidział istnienie czarnych dziur piętnaście lat wcześniej niż ktokolwiek inny.

Światła awaryjne zgasły natychmiast. Połowa wydawała mi się niemożliwa. Sprawdziłem. Miałem rację. Połowa z nich jest błędna. Poniżej podsumowałem to, co znalazłem, na podstawie kilku naprawdę łatwo dostępnych źródeł.

Bunt genialnego dziecka

Był bardzo dobry intelektualnie, zwłaszcza z matematyki. Pewien profesor okrzyknął go „przyszłością matematyki XX wieku”. Oprócz zdobywania wiedzy, William wspierał także starszych kolegów i kilku wykładowców z Harvard Mathematical Club. Napisał także wysoko cenioną pracę o czterowymiarowych figurach geometrycznych.

Niestety, presja rodziny, mediów i środowiska odbiła się na cudownym dziecku. Jego umysł w końcu się załamał. Stało się to w wieku 12 lat i zostało odnotowane w aktach szkolnych.

Studia, ciągła rywalizacja z innymi studentami i ojcowskie ideały, temat badań naukowych i stała obecność dziennikarzy – wszystko to mocno wpłynęło na jego młodego ducha. William mógł podnieść się z kryzysu, ale nigdy nie był taki sam.

geniusz dziecka

William urodził się w 1898 roku w Nowym Jorku. Jego rodzice też byli geniuszami, więc oczekiwania co do ich syna były dość wysokie. Ojciec Borysa był znanym psychologiem z czterema stopniami naukowymi na Harvardzie, a jego matka była szanowanym lekarzem.

Gdy mały William dorósł, stało się jasne, że jego inteligencja znacznie przerosła oczekiwania. Kiedy miał zaledwie 18 miesięcy, czytał na boku The New York Times i wkrótce literatura nie była mu obca.

Ranga 7 / Kim Ung-Young 210 IQ

Południowokoreański fizyk znany ze swoich wyjątkowych umiejętności językowych. W wieku 4 lat Ung-Young znał już cztery języki obce: koreański, japoński, angielski i niemiecki! Uczył się fizyki w wieku od 3 do 6 lat. Kiedy miał 7 lat, NASA zaprosiła go do swojej siedziby w USA. W wieku 16 lat Koreańczyk otrzymał tytuł profesora. męskie!

Samotny i przedwczesny koniec historii

William J. Sidis kochał tylko jedną kobietę: Martę Foley, młodą irlandzką aktywistkę, z którą miał nierówny i skomplikowany związek miałby. Jej zdjęcie było jedyną rzeczą znalezioną na jego ubraniu, kiedy jego ciało zostało odkryte w małym mieszkaniu w Bostonie w 1944 roku. William miał 46 lat, kiedy zmarł na udar.

Ostatnie kilkanaście lat spędził przed kolejnymi sądami. Prasa lubiła go oczerniać. „Genialne dziecko, które nigdy niczego nie osiągnęło, teraz płacze, pracując jako magazynier”. „Najmądrzejszy żyjący człowiek żyje nędznym życiem”, „Geniusz matematyczny i językowy wypalił się”, „William J. Sidis jest zmęczony myśleniem”.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad