Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Czy masturbacja w wieku 13 lat jest normalna

Mam problem z moją nastoletnią córką. 13 lat, to wszystko. Niby dziecko ale dorosły, udaje, że śpi z misiem, udaje, że bawi się w dziecięce zabawy, ale utrzymuje kontakt z innymi nastolatkami (też 16, 17 lat) jak się ją o coś prosi, dziecko jak coś chce to pozwalam jej bo nie jest mała itp…………

Niestety, bo gdyby mogła to dzień i noc spędzałaby na wakacjach z komórką w ręku, kazałem jej poprosić o telefon i właśnie sprawdziłem (Nigdy tego nie robiłem, ponieważ uważam, że każdy ma prawo do prywatności i swoich spraw), ale potem środek się zmienił, ponieważ wciąż widywałem ją na jej telefonie. Zabrała go też do toalety, to co tam zobaczyłam przeraziło mnie!!! Co drugie słowo to przeklinanie, wyśmiewanie się z innych, a jakby tego było mało, pisanie, że zrobią sobie krzywdę, że się zabiją (nie tylko mojej córki) i bardzo „intymne” tematy jak seks, masturbacja, kto, kiedy to dobrze się pisze i nawet jakbyś grał je razem przez telefon!!!

Eksperymentalna masturbacja

Dziecko próbuje poznać granice własnego ciała, używając do tego celu przedmiotów. Postępowanie sądowe jest jawne. Maluch traktuje je jako rozrywkę. Dziecko nie skupia się już na powtarzaniu czynności (jak w masturbacji rozwojowej), ale szuka nowych sposobów dostarczania mu przyjemnych doznań. Interwencja rodziców jest konieczna przede wszystkim po to, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.

Głównym celem nie jest już przyjemność ani poznanie własnego ciała. To przede wszystkim sposób na zwrócenie uwagi dorosłych, zasygnalizowanie problemu, strachu, bólu, samotności. Ten rodzaj masturbacji przybiera formę manifestu, często wykonywanego w miejscach publicznych. Dziecko nie rozumie, że jego zachowanie jest niewłaściwe, nie zna innego sposobu na zwrócenie uwagi rodziców. Zignorowana masturbacja instrumentalna może nie ustatkować się w sposób naturalny i stać się nałogiem oraz prowadzić do problemów seksualnych w przyszłości. Przyczyną masturbacji instrumentalnej mogą być problemy wychowawcze, napięta sytuacja emocjonalna między rodzicami, niemożność przystosowania się dziecka do nowego otoczenia (np. przeprowadzka, zmiana przedszkola), nuda czy wreszcie infekcja.

Publiczny manifest przedstawiony przez dziecko pozwala mu choć na chwilę rozładować towarzyszące mu napięcie lub uspokoić lęki.

Masturbacja w wieku 13 lat: czy to normalne?

Przez wieki masturbację uważano za coś bardzo złego. Uważa się, że jest przyczyną wielu chorób i dolegliwości, takich jak wymioty, biegunki, osłabienie mięśni, problemy z kręgosłupem, a nawet bezpłodność. Znaczący wpływ na ten stan rzeczy miała kultura chrześcijańska oraz nauczanie Kościoła katolickiego, który od początku uważał masturbację za niemoralną i nieczystą. Do dziś, zgodnie z nauczaniem katolickim, traktowany jest jako grzech ciężki. Postrzeganie masturbacji w ten sposób doprowadziło do ich kulturowego tabu. Z tego powodu wielu rodziców odczuwa niepokój, gdy ich nastolatek się masturbuje. Obawy mogą wynikać z powodów etycznych związanych z przekonaniami lub mogą wynikać z faktu ignorancji i ignorancji. Specjaliści, psycholodzy, seksuolodzy i lekarze już dawno obalili wiele mitów na temat masturbacji nastolatków. Dziś wiemy, że masturbacja w wieku 13 lat jest zjawiskiem całkowicie naturalnym.

Masturbacja występuje najczęściej w okresie dojrzewania i jest związana przede wszystkim z procesem dojrzewania, chociaż może rozpocząć się na wcześniejszym etapie rozwoju dziecka. Kiedy dziecko staje się nastolatkiem, hormony, w tym hormony płciowe, zaczynają szaleć w jego organizmie. Tak więc nastoletnia masturbacja jest całkowicie naturalnym sposobem na rozładowanie napięcia seksualnego i nie ma absolutnie żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jednak rodzice często są zaniepokojeni lub zawstydzeni tym faktem. Całkowicie niepotrzebne, ponieważ masturbacja w wieku 13 lat jest całkowicie normalna i jeśli nie ma żadnych zakłóceń, nie ma się czym martwić.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad