Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Czy placi się za ladowanie auta?

W ostatnich dniach w mediach pojawiło się kilka artykułów na temat wysokich opłat za ładowanie samochodów elektrycznych. Tak naprawdę koszt ładowania samochodu elektrycznego zależy od źródła energii – a najbardziej polecane źródło jest jednocześnie… najtańsze.

Firma Ionity – operator ultraszybkich ładowarek do samochodów elektrycznych – opublikowała niedawno nowy cennik energii. Ze względu na długie formalności (w żadnym innym kraju nie trwały one tak długo) w Polsce nie ma jeszcze stacji Ionity. Wiadomo już jednak, że 1 kWh energii dla kierowców terenowych będzie kosztować 3,50 zł.

Aby móc korzystać z opłat za ładowanie samochodów, oprócz odpowiedniego sprzętu wymagany jest specjalny sposób rozliczania, obsługa klienta oraz system teleinformatyczny. Model rozliczeń sprzedaży usług ładowania zależy od specyfiki branży i różni się w przypadku hoteli, parkingów, biur i osiedli czy samorządów.

Uchwalona w 2018 roku ustawa o mobilności elektrycznej stworzyła formalne ramy ładowania samochodów elektrycznych. Wraz z wydanymi w tym celu aktami wykonawczymi reguluje niektóre kwestie dotyczące pobierania opłat na tzw. publicznych stacjach ładowania. Przepisy w mniejszym stopniu dotyczą dworców kolejowych, do których powszechny dostęp jest wyłączony lub ograniczony. Przykładem może być stacja przeznaczona tylko dla mieszkańców danego osiedla, klientów pensjonatu czy najemców lokali biurowych.

Branża, lokalizacja stacji ładowania oraz model biznesowy jej właściciela będą miały bezpośredni i istotny wpływ na organizację procesu ładowania. Dlatego polecamy bezpośredni kontakt z naszym konsultantem, który pomoże dostosować taki proces do potrzeb odbiorcy. Na przykład w hotelach możliwe jest przetwarzanie przez recepcję. Władze i osiedla regularnie wystawiają rachunki użytkownikom, a stacje na parkingach w pełni publicznych podlegają rygorom prawnym i muszą umożliwiać automatyczne rozliczanie użytkowników, płatności ad hoc oraz telefoniczną obsługę klientów międzymiastowych (infolinia).

[amazon bestseller =»części zamienne do mini coopera» items=»5″]

Bezpłatne stacje ładowania samochodów elektrycznych Poznań

IBB Andersia Hotel

pl. Andersa 3, 61-894 Poznań

Czy w Polsce można za darmo jeździć samochodem elektrycznym?

Jakiś czas temu w Polsce było całkiem sporo darmowych ładowarek (chociaż ich mała moc sprawia, że ​​trudno mówić o pełnym naładowaniu samochodu, chyba że zaparkujesz obok nich samochód podczas pracy). Koszt poboru opłat był większy niż potencjalne przychody ze względu na bardzo małą liczbę pojazdów elektrycznych na drogach. Sprzedaje się ich jednak coraz więcej, więc za coraz więcej ładowarek trzeba płacić. Punkty ładowania są nadal bezpłatne, ale kolejki rosną. Jedynym sposobem na bezpłatne ładowanie jest posiadanie w domu systemu fotowoltaicznego, który wytwarza wystarczającą ilość energii do naładowania pojazdu.

Jeśli spojrzymy tylko na koszt ładowania samochodu elektrycznego, to po prostu trzeba powiedzieć: jak najbardziej. Przejechanie 100 km autem elektrycznym jest wielokrotnie tańsze niż spalinowym (w końcu nawet najbardziej oszczędny 1.2 TDI w tak małym aucie jak Lupo potrzebuje około 4 litrów!).

Taryfa G11 – tutaj samochód elektryczny generuje podobne koszty ładowania jak w poprzednim roku

Według danych URE średni koszt 1 kWh dla gospodarstwa domowego w Polsce w 2021 roku wyniósł około 0 , 59 zł. Przy zachowaniu dotychczasowych parametrów oznacza to, że roczny koszt ładowania samochodu elektrycznego z gniazdka wyniesie 1121 zł.

W 2022 roku za 1 kWh trzeba będzie zapłacić średnio 0,67 zł, czyli o 0,8 zł więcej. Przy tych samych parametrach oznacza to wzrost kosztu ładowania samochodu elektrycznego o 152 zł rocznie – czyli nasze konto zamyka się na 1273 zł. Oczywiście będą miejsca w Polsce, gdzie 1kWh będzie trochę droższa lub trochę tańsza, ale na razie dramatu nie ma. Podejrzewam, że więcej mogło zostać utraconych przez napełnienie pełnego zbiornika w niewłaściwym czasie.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad