Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Opowiem ci od początku. Po ukończeniu szkoły średniej rok akademicki trwa tylko trzy lata. Następnie uczeń III Liceum zdaje egzamin maturalny, niestety czasem zdarza się, że osoby, które zdecydowały się na liceum mają problem ze znalezieniem pracy. Konieczne jest zdobycie wiedzy na zadany temat, która nie jest często uzupełniana w szkole średniej. Zdarza się, że po ukończeniu tej szkoły i zdaniu egzaminu maturalnego z wysokim wynikiem jest szansa, że ​​zostaniesz przyjęty na wymarzone studia. To wymaga naprawdę ciężkiej pracy, a przede wszystkim poświęcenia i zaangażowania w siebie, w technikum jest dużo łatwiej. Wybierając technikum, uczeń studiuje przez kolejny rok. To dobre rozwiązanie dla osoby, która zamierza podjąć pracę lub kontynuować naukę. Żeby to nie zabrzmiało tak ładnie, oprócz zdania matury trzeba jeszcze zdać egzamin zawodowy, dzięki któremu można się więcej nauczyć.Lata praktyki zawodowej trwają trzy lata, po których można pracować. Pomocne są warsztaty, które odbywają się kilka dni w tygodniu na wyspecjalizowanych stanowiskach pracy. Niektóre firmy zapłacą ci za staż. Po ukończeniu szkoły uczeń ma już wyuczony zawód. Niestety pozostaje bez matury.

Prawdopodobnie już jesteś rozczarowany i żałujesz drogi, którą wybrałeś i rozumiem to. W trzeciej klasie liceum, kiedy musimy zdecydować, do której szkoły iść, nie wiemy, co dalej. Potem żałujesz swojej decyzji i żałujesz, że nie możesz cofnąć się w czasie i zacząć od nowa. Zła wiadomość jest taka, że ​​czasu nie można cofnąć, ale dobra wiadomość jest taka, że ​​nie jest za późno: niektórzy ludzie dowiadują się później, inni się uczą. Zmiana przedmiotu jest jeszcze możliwa w pierwszej klasie liceum, choć trzeba zaznaczyć, że wcześniej musi być możliwa zmiana do innej szkoły. Nie aplikuj po 1. klasie, ponieważ spowoduje to powrót do 1. klasy, lepiej we wrześniu. Jeśli znasz tę opcję, nie ma problemu, ale zastanów się, czy warto.

Czy mogę studiować po technikum? Lepiej tak!

Dobrze wiedzieć, że po studiach masz już pracę. Choć wydaje się, że lepiej jest powiedzieć, że zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci na dalsze kształcenie się w wybranym przez Ciebie kierunku. Dlatego dobrze jest wybrać kurs, który poszerza wiedzę, którą już zdobyłeś.

Taki kurs to również doskonały wybór dla osób, które ukończyły szkołę o profilu biznesowym.

Ekonomia to bardzo szeroka dziedzina, która oferuje wiele ciekawych i przede wszystkim dobrze płatnych miejsc pracy. Z drugiej strony, w przypadku szkoły hotelarskiej, możesz zdecydować się na studiowanie hotelarstwa i turystyki. Podstawy zdobyte na studiach technicznych mogą następnie prowadzić do lepszego przygotowania do nauczania na uczelni. Jest to znacząca przewaga nad uczniami kształcącymi się wcześniej w publicznym liceum ogólnokształcącym.

Gimnazjum lub technikum – wybór zawodu

Wielu ósmoklasistów nie wie jeszcze, co chce studiować lub robić po ukończeniu szkoły średniej. Nie ma w tym nic dziwnego, często pomysł na przyszłą ścieżkę kariery pojawia się dopiero na studiach, a zdarza się, że często nie ma z tym nic wspólnego. Jeśli jednak zastanawiasz się nad wyborem szkoły średniej, czy to technikum, czy liceum, warto chociaż ogólnikowo określić, co chcesz robić po maturze. Od tego zależy wybór kursów i zajęć dodatkowych – czyli przedmiotów, których będzie więcej i które przygotowują do napisania matury, a tym samym umożliwiają podjęcie studiów marzeń. Byłoby wspaniale, gdyby przy wyborze liceum można było wybierać między naukami humanistycznymi a przyrodniczymi. To tyle na początek!

Wybierając technikum nie przedłużamy czasu na tę decyzję. Tutaj również dobrze jest mieć określoną przyszłość zawodową: możemy robić to, co robiliśmy po ukończeniu szkoły średniej – czyli studiować – lub podjąć zawód, do którego zdobyliśmy niezbędne kwalifikacje. Dlatego decydując się na technikum, musimy wiedzieć, czy ważne są dla nas kwalifikacje zawodowe jako fryzjer, mechanik, informatyk czy elektryk…

A może jednak praca i nauka?

Nie wiesz, co robić po szkole średniej? Możesz połączyć dwie opcje, czyli kontynuować naukę i pracować jednocześnie. Najlepiej wybrać kurs wieczorowy lub zaoczny. Rozwiązanie wymaga dużego wysiłku i samozaparcia, bo trudno jest jednocześnie studiować i pracować, ale jednocześnie pozwala na samodzielność i podnoszenie kwalifikacji. Osoby, które nie mogą liczyć na wsparcie rodziny, często decydują się na jednoczesną pracę i naukę.

Studia wieczorowe lub łączone umożliwiają zatrudnienie na pełen etat. Niestety czasu na życie prywatne jest mało. Musisz uczyć się po pracy i chodzić na wykłady wieczorami lub w weekendy.

Dietetyk

Dietetyk uważany jest za zawód przyszłości. W końcu wciąż słyszymy, jak ważna jest zdrowa dieta. Zapotrzebowanie na ludzi, którzy mogą pomóc im prawidłowo się odżywiać i żyć dłużej i lepiej, z pewnością nie będzie maleć.

Jeśli jesteś dobry w planowaniu, może to być ścieżka dla Ciebie. Tym bardziej, gdy połączysz tę umiejętność z umiejętnościami analitycznymi. Branża transportowa rozwija się w naszym kraju bardzo dobrze, a miejsc pracy stale przybywa.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad