Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Czy rodzice mają prawo sprawdzać telefon?

Przyjrzyjmy się Konstytucji RP, którą można znaleźć w formacie PDF na stronie Internetowego Systemu Aktów Legislacyjnych. W części dotyczącej wolności i prywatności znajdujemy artykuł 49. Jego dokładne brzmienie jest następujące:

Artykuł 49 – Gwarantuje się wolność i ochronę poufności komunikacji. Ich przedawnienie może nastąpić tylko w przypadkach określonych przez ustawę iw trybie przez nią przewidzianym.

Smartfon czy smartwatch z kartą SIM dla dziecka?

Podstawowym urządzeniem, w które rodzice najczęściej wyposażają swoje dziecko do szkoły lub przedszkola jest telefon komórkowy. Oczywiście jest to przydatne narzędzie z wielu powodów. Nie da się jednak zaprzeczyć, że smartfon ma coraz większe grono przeciwników wśród rodziców. Czemu? Po pierwsze, dziecko nie zawsze musi go mieć przy sobie.

Zobacz, co policja ma do powiedzenia na temat bezpieczeństwa dzieci i roli zegarków GPS:

Każdy ma teraz telefon komórkowy, ale jeśli nie!

Na tak wykrzyczaną prośbę mogą liczyć także rodzice kilkuletnich dzieci. Kiedy jest czas na pierwszy aparat?

Bezpieczny telefon dla dzieci – jak nauczyć dziecko odpowiedzialnego korzystania z telefonu?

Zanim dasz swojemu dziecku pierwszy telefon, warto nauczyć je, jak poruszać się po cyfrowym świecie. W domu mamy tablety, komputery i ostatecznie telefony. Warto poświęcić chwilę, aby dziecko nauczyło się samodzielnego wyszukiwania interesujących treści. Dziecko, które nabędzie te umiejętności, będzie dumne ze swoich osiągnięć. Zachęćmy dziecko do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące je pytania.

[amazon bestseller =»części zamienne do mini coopera» items=»5″] Kiedyś uczyliśmy się szukać informacji w encyklopediach, pozwalać dzieciom szukać w Google, ale odpowiedzialnie. Nauczmy dziecko, że nie każda znaleziona informacja jest przydatna.

Zanim dasz dziecku telefon komórkowy, warto podpisać z dzieckiem swego rodzaju umowę. Zróbmy listę warunków korzystania z własnego telefonu. Warto uwzględnić w nim limit czasu spędzanego na smartfonie na rozrywkę, np. gry. Dziecko musi wiedzieć, z kim się komunikować, jakich informacji o sobie nikomu nie udostępniać, kiedy wyłączyć lub wyciszyć telefon, o czym mówić rodzicom. Ustalmy z dzieckiem, z jakich aplikacji czy portali społecznościowych korzystać. W tym przypadku granicą jest wiek dziecka. Warto też uzgodnić z dzieckiem, że rodzice znają hasło zabezpieczające telefon, ale od razu zaznaczmy, że prywatność dziecka jest naszym priorytetem i nie będziemy czytać jego wiadomości.

Ustalenie limitów płatności

Jeżeli w pakiecie z kontem dziecka znajduje się karta, o dziennych limitach transakcji (domyślnie 50 zł, istnieje możliwość zwiększenia tej kwoty) decydują rodzice. Poza tym w każdej chwili może zablokować lub zatrzymać kartę, a także decydować o jej funkcjach (np.

Powiadomienia o transakcjach kartą to bardzo dobre narzędzie, aby być na bieżąco z wydatkami dziecka. Rodzice mogą ustawić powiadomienia push w swoim mobilnym Zestawie aż aplikacje, które będą wyświetlane za każdym razem, gdy dziecko użyje karty płatniczej.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad