
Zawsze słyszymy ostrzeżenia typu „Nie klikaj tego łącza”, „Nie odwiedzaj tej strony”. „Uważaj, gdzie klikasz”. Jednak często jest to bardzo trudne, dlatego chcę, abyśmy przyjrzeli się, czym właściwie jest łącze.
Łącza, znane również jako adresy URL (skrót od Uniform Resource Locator), to łącza, które można kliknąć, aby przejść do innej strony. Wiem, że to trywialne, i wiem też, że tu przyszedłeś. Przyjrzyjmy się jednak każdej części linku i jego zawartości. Pomaga nam to lepiej zrozumieć projekt i upewnić się, że masz odpowiednią ochronę, gdybyś musiał go kliknąć.
Kliknąłem na podejrzany link – co mam zrobić?
- Wyłącz internet
Pierwszym krokiem, który należy zrobić, gdy zdasz sobie sprawę, że kliknąłeś niebezpieczny link, jest wyłączenie internetu. W ten sposób zmniejszasz ryzyko pobrania złośliwych programów i kradzieży danych. Najlepszym sposobem na to jest użycie trybu samolotowego, który uniemożliwia złośliwemu oprogramowaniu komunikację z serwerami, a także wysyła wiadomości tekstowe do osób z Twojej listy kontaktów.
Co może się stać, jeśli klikniesz fałszywy link
Hakerzy stale aktualizują swoje metody ataków, a jedną z najczęstszych są fałszywe linki. Udają, że są legalnymi stronami internetowymi, ale w rzeczywistości jest to poważny problem bezpieczeństwa.
Obecność https
Bezpieczne łącze powinno zaczynać się od https, co oznacza Hypertext Transfer Protocol (http) i S oznacza bezpieczne. Dodatkowo adresy URL zaczynające się od https są oznaczone ikoną zamkniętej kłódki na pasku przeglądarki. Witryny z tą etykietą są szyfrowane i korzystają z zaufanego certyfikatu SSL, który zapewnia bezpieczne połączenie między przeglądarką a witryną. Warto pamiętać, że certyfikat ten jest również wykorzystywany przez niektórych cyberprzestępców i dlatego nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa. Jednak jego brak jest zawsze powodem do wzmożonej ostrożności.
PhishTank
Ta strona internetowa specjalizuje się w wykrywaniu zastawów qui cache le phishing. Jest to baza oparta na bazie données z niezabezpieczonymi zastawami, wykorzystująca słynną technologię phishingową polegającą na wykorzystaniu données sticks. Na tej stronie znajdziesz analizator, który zawiera części Ceux Stockés w PhishTank, Il Nous i Avertira Automatique. Sin avon avons avons phishing, nous pouvos contributor à PhishTank i help le leen with lequel nous avons and trompés afin que d’autres utilisateurs puissent s’en protecter.
Google proponuje również własne narzędzie online do sprawdzania, czy avant qu’il ne soit trop tard si un lien est sécurisé. Pour ce faire, il suffit de se rendre sur la page Rapport de Transparence Google , d’indicer l’url du link à scanner and dans quelques secondes nous serons informés des résultats des perturbateurs de Google pour link savoir sirû No.