
Jest to postrzeganie orientacji seksualnej, w którym ludzie czują pociąg do ludzi bez względu na ich płeć lub tożsamość płciową. Oznacza to, że osoba panseksualna może interesować się innymi osobami bez względu na ich orientację seksualną, tożsamość płciową, rasę, wiek czy inne różnice. Panseksualizm to inne spojrzenie na orientację seksualną, które może pomóc ludziom lepiej zrozumieć i zaakceptować własne preferencje seksualne.
Osoby panseksualne twierdzą, że ich miłość jest przeznaczona tylko dla dojrzałych dorosłych. Mężczyźni, kobiety, osoby transpłciowe i aseksualne są atrakcyjne. Wykluczają zatem pedofilię, zoofilię czy nekrofilię.
Panseksualizm i bi – podobieństwa i różnice
Panseksualizm jest bardzo często mylony z biseksualnością. Osoby panseksualne czasami przyznają, że z tą drugą orientacją identyfikowały się w przeszłości ze względu na brak powszechności tej wiedzy. Skąd te niepewności? Z pewnością z powodu pewnych podobieństw między tymi dwoma ustawieniami. Biseksualizm oznacza pociąg do osób obu płci. Chodzi również o więzi fizyczne i emocjonalne.
Więc jaka dokładnie jest różnica między panseksualnością a biseksualnością? Po pierwsze, ta druga orientacja opiera się wyłącznie na osobach cis, czyli takich, które identyfikują się ze swoją tożsamością biologiczną. Ten popęd dotyczy zatem tylko dwóch płci, a panseksualizm nie ogranicza tej kwestii.
Znani panseksualiści
Panseksualizm stał się sławny dzięki takim gwiazdom jak Lady Gaga i Kristen Stewart, które z dumą mówiły o swojej orientacji seksualnej.
Dzięki jej wypowiedziom wiele osób nauczyło się precyzyjnie określać swoją orientację i głośno o niej mówić, a panseksualizm stał się powszechnie uznawany na całym świecie.
Jedną z pierwszych gwiazd, która otwarcie powiedziała o swojej panseksualności, była Miley Cyrus, która w 2015 roku ogłosiła światu swoją orientację seksualną. Co ciekawe, gwiazda wspominała później, że nie identyfikuje się z żadną płcią. W jej przypadku panseksualizm kojarzy się z niebinarnością, co jest uważane za dość powszechne wśród osób tej orientacji seksualnej.
hhh
Różnica między panseksualnością a biseksualnością
Biorąc pod uwagę te definicje, różnica między panseksualnością a biseksualnością może być nieco myląca. Główną cechą panseksualności, jak już powiedzieliśmy, jest to, że obejmuje ona typy niebinarne.
Jaka jest różnica między panseksualnością a biseksualnością?
Panseksualny i bi – na pierwszy rzut oka nie ma dużej różnicy między tymi orientacjami seksualnymi, dlatego często te dwie orientacje są mylone. Ze względu na niewielką znajomość pojęcia panseksualizmu, osoby te czasami przedstawiają się jako osoby biseksualne, aby wyjaśnić partnerowi, z czym związana jest ich orientacja seksualna. Różnica między tymi orientacjami jest niewielka. Osoba panseksualna może żywić uczucia do każdej osoby, niezależnie od płci, preferencji seksualnych i upodobań. Zwraca uwagę na zachowanie i cechy charakteru danej osoby. Z drugiej strony biseksualista o podobnym nastawieniu ogranicza się do znalezienia wyjątkowego mężczyzny w obrębie własnej płci i płci przeciwnej. Osoba biseksualna, zwracając uwagę na wnętrze człowieka, nie będzie zainteresowana wejściem w związek z transwestytą lub transseksualistą.