
Reżyserowi Shazama wystarczyły trzy minuty! i Annabelle: Rise of Evil, aby wzbudzić emocje w domu praktycznie bez budżetu. David F. Sandberg opublikował krótki film Shadowed na YouTube i opowiedział o tworzeniu filmu. Przekonaj się, czy jego produkcje to najlepsze horrory.
Główną rolę w Shadowed zagrała żona reżysera, a także szwedzka aktorka Lotta Losten. Jak sugeruje tytuł, horror wkrótce przedstawi nam historię bohaterki nawiedzanej przez tajemnicze cienie. Niskobudżetowa produkcja domowej kwarantanny błyszczy profesjonalizmem i pasją Sandberg.
Książę Dracula i inne stare horrory za darmo w YouTube od stycznia. Pospiesz się, są dostępne tylko przez kilka dni
Według NME pakiet filmów będzie dostępny 15 stycznia i będzie dostępny tylko przez tydzień. W najbliższy piątek do darmowej kolekcji dołączy wspomniany już Książę Dracula (1931) oraz Mumia (1932). Frankenstein (1931) i Oblubienica Frankensteina (1935) zostają opublikowane dzień później. W niedzielę ostatnia paczka w postaci: Niewidzialnego człowieka (1933), Wilkołaka (1941), Abotty i Costello spotykają Frankensteina (1948). Jak widać, pisząc o klasykach horroru, nie żartuję, najstarsza z tych produkcji ma już dziewięćdziesiąt lat. Każdy z filmów zostanie udostępniony na kanale Fear: The Home of Horror. Dla tych, którzy chcą zatrzymać je na dłużej w swojej kolekcji, mam dobrą wiadomość: w sklepach Google przez jakiś czas każda z produkcji będzie w wielkiej wyprzedaży, na razie nie wiadomo jeszcze, ile będzie wycenione.
W opublikowanym kilka tygodni temu tekście o darmowych polskich filmach legalnie dostępnych na YouTube wspomniałem o amerykańskiej produkcji dostępnej na oficjalnym kanale specjalnym serwisu. Niestety ta przyjemność jest dostępna tylko dla zagranicznej publiczności. O ile więc nie skorzystamy z rozwiązań typu VPN, dostępne są dla nas tylko płatne filmy. Nic straconego – w meandrach YouTube’a możemy znaleźć inne miejsca, gdzie łatwo i za darmo odtworzymy filmy w całości.
Skupię się oczywiście na legalnie dostępnych produkcjach, co oznacza, że większość z nich można obejrzeć tylko w oryginalnej wersji językowej. Oczywiście są kanały, na których dostępne są również zagraniczne produkcje z lektorem, ale nie można ich uznać za oficjalne (są wyjątki, ale o tym później).
Okazuje się, że podobnie jak w przypadku polskich produkcji, YouTube może być pomocny w nadrabianiu zagranicznych klasyków. Filmy dostępne na tych kanałach są własnością publiczną i często są kluczowymi produkcjami dla rozwoju kina – prawdziwymi skarbami, które należy cenić. Więcej o niektórych z nich poniżej.