Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Dlaczego w Chinach nie ma YouTube?

TEKST JEST CZĘŚCIĄ WYWIADU REKI „WORLD OF LOST NATIONS”. KUP KSIĄŻKĘ W SKLEPIE INTERNETOWYM NK

Widząc rozpad ZSRR, Deng Xiaoping znalazł się w trudnej sytuacji i stanął przed dylematem: „Musisz wszystko zmienić, żeby nic się nie zmieniło”, czyli KPCh utrzymała się w mocy . Zgodnie z tą zasadą Chiny przeszły ogromną przemianę, której jednak tutaj często nie widać. W powszechnym przekonaniu Chiny to państwo komunistyczne rozumiane jako komunizm podobny do tego, który istniał w Związku Radzieckim. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się głosy, że kapitalizm jest obecny w Chinach, często nawet w bardziej agresywnej formie niż np. w Polsce. Skąd bierze się to kompletne niezrozumienie Chin na Zachodzie?

Świetna chińska zapora ogniowa: dlaczego Chiny blokują strony internetowe?

Wielki chiński firewall, znany również jako „Złota Tarcza”, to największy system cenzury Internetu na świecie. Nie wszystkie części internetu, które są dostępne w naszym kraju, są dostępne w Chinach. Na przykład Google, Facebook, Twitter, YouTube i wiele innych stron internetowych jest blokowanych przez kraj. Ale dlaczego? Chiński rząd ma kilka powodów do blokowania stron internetowych. Czasami chodzi o „ochronę” swoich obywateli, czasami o powstrzymanie konkurencji z zewnątrz, a czasami o narzucenie lub zdelegalizowanie określonej ideologii.

Chcą wpływać na sposób myślenia swoich ludzi. Jednocześnie chroni chińskie firmy przed zagraniczną konkurencją. Na przykład, mając dostęp tylko do chińskiej wersji Facebooka (WeChat), obywatele są w jakiś sposób zmuszeni do korzystania z niej zamiast konkurenta spoza Chin. Cenzura ułatwia też rządowi kontrolę danych chińskich firm.

Douyin – TikTok

Mówiąc o chińskim YouTube, trudno nie wspomnieć o Douyin, znanym poza Chinami jako TikTok.

Douyin to aplikacja mobilna służąca do tworzenia i udostępniania krótkich treści wideo, zwykle nieprzekraczających 15 sekund.

Czy zmiana adresu IP przez VPN jest legalna?

Przypadek użycia VPN w Chinach wygląda następująco. Rząd i obywatele wiedzą, że istnieje coś takiego jak VPN.

Turyści korzystają z niego praktycznie cały czas. Nikt nie został za to ukarany i nikt nie zgłosi używania go. Chińskie firmy używają również VPN do łączenia się z zachodnimi dostawcami. Można więc powiedzieć, że jest to zgodne z prawem. Czasami można również znaleźć VPN zainstalowane w hotelach. Jednak Chińczycy w większości nie używają VPN, ponieważ mają swoje odpowiedniki do naszych stron internetowych. Możesz z czystym sumieniem odblokować YouTube i inne media społecznościowe w Chinach.

YouTube jest dostępny w Chinach. Oczywiście, jeśli użyjesz do tego programu VPN. Najbardziej polecam NordVPN, ale możesz też skorzystać z ExpressVPN i SurfShark. Są to płatne programy, ale zapewniamy, że omijają chińską zaporę ogniową. Upewnij się, że zainstalujesz VPN przed podróżą. Pamiętaj, aby nie ulegać pokusie darmowych alternatyw, ponieważ mogą one negatywnie zaskoczyć. VPN jest dość powszechnie używany w Chinach, więc nie bój się iść za to do więzienia.

Mao w swoim nowym wcieleniu

Chińczycy nie byli ani trochę zaniepokojeni. Chiny mają swoje narzędzia do wyszukiwania w Internecie, pocztę elektroniczną i wiele innych narzędzi, dzięki którym przeciętny chiński użytkownik sieci nie czuje się gorzej niż Amerykanin, Japończyk czy Francuz. Decyzja Google o opuszczeniu Chin z powodu cenzury i hakerów okazała się mniej korzystna dla Google niż dla państwa opuszczonego.

Źródło: screen baidu.com

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad