Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Dlaczego w polsce rodzi się mało dzieci

Podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, Polska ma problemy demograficzne. Społeczeństwo się starzeje, populacja maleje, rodzi się coraz mniej dzieci. Od 1989 r. współczynnik dzietności nie przekracza 1,5 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym, co oznacza problemy z wymianą pokoleń. Z raportu „Demografia” przygotowanego przez Warsaw Business Institute wynika, że ​​wymianę pokoleniową gwarantuje jedynie wskaźnik na poziomie 2,1-2,15. Aby uratować sytuację, rząd zdefiniował 11 obszarów, które wpływają na dzietność, a później ogłosił projekt Strategii demograficznej 2040. Czy to pomoże? Wątpliwości ma Robert Majkowski, prezes DOM Funduszu Hipotecznego. Jego zdaniem najlepszym i najszybszym sposobem na ratowanie sytuacji jest zwiększenie salda migracji i zatrudnianie cudzoziemców. To oni są motorem gospodarki. To oni mogą poprawić stan systemu emerytalnego i podatkowego.

Niedawno rząd ogłosił projekt Strategii Demograficznej 2040. Proponuje polskim rodzinom wsparcie materialne, socjalne, kulturalne i zdrowotne. Planowane są również zmiany w polityce mieszkaniowej. Wszystkie rządowe propozycje powinny zaowocować urodzeniem większej liczby dzieci w Polsce.

Dzieci to wielka masakra: choroby

Jeśli śledzisz mojego bloga od kilku lat, wiesz jaka jest moja sytuacja rodzinna. Oczywiście trójka dzieci to przede wszystkim czas, który jest bardzo ograniczony. Zwłaszcza na kilka miesięcy:

Dlaczego w Polsce rodzi się tak mało dzieci? Przyczyny niskiej dzietności

Według badań CBOS, na które powołuje się autor raportu, głównymi przyczynami niskiej dzietności w Polsce są niestabilność finansowa i niepewność co do przyszłości. Ten powód nieposiadania dzieci podało aż 59% ankietowanych. Na drugim miejscu są problemy z sytuacją mieszkaniową (44%) oraz obawa kobiet przed utratą pracy (42%).

Rzadziej (27%) wskazywano na chęć kontynuowania kariery zawodowej przez kobiety. 26% wskazało na trudne godzenie życia rodzinnego i zawodowego, a 23% uważało, że brakuje wsparcia ze strony państwa np. w obszarze edukacji i opieki medycznej nad dziećmi. Według autorki odkładanie decyzji o posiadaniu dziecka jest przede wszystkim konsekwencją braku stabilizacji. Wynika to w dużej mierze z braku stałej pracy przyszłych rodziców oraz niestabilnej sytuacji życiowej. Podane daty zgadzają się z tezami zawartymi w książce Jakuba Sawulskiego «Pokolenie 89. Młodzież o polskiej transformacji».

Pod uwagę brana jest również aktywność zawodowa kobiet. W 2019 r. wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce wyniósł 61%. W przypadku UE28 było to 64%. Różnica w aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn w Polsce jest znacząca i wynosi 14 punktów procentowych. na korzyść mężczyzn. Małgorzata Sikorska zwraca uwagę, że w Polsce ponad 75% pracujących kobiet nie pracuje lub nie szuka pracy, ponieważ ma dzieci lub inne obowiązki rodzinne na utrzymaniu. Zdaniem autorki tak wysoki poziom wskaźnika wynika ze złej opieki instytucjonalnej nad małymi dziećmi. Dostęp do żłobka jest wciąż zbyt mały. Co dziesiąte dziecko korzysta z opieki instytucjonalnej dla dzieci do lat 3. Z tego powodu rodzice muszą sami zająć się swoimi dziećmi. To też jedna z odpowiedzi na pytanie, dlaczego w Polsce rodzi się tak mało dzieci.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad