Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Ile będzie kosztować gaz w 2023?

Wzrost cen gazu spowodowany rosyjskim atakiem na Ukrainę i embargo na rosyjski gaz wymusiły nadzwyczajne środki. Jednym z nich jest „Ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu”. Nowa ustawa tymczasowa została przyjęta przez posłów 15 grudnia i oczekuje teraz na podpis prezydenta, co powinno być formalnością.

Kto zamrozi ceny gazu w 2023 roku?

Cena gazu nie wzrośnie w 2022 roku

W związku ze zmianami w prawie wprowadzonymi 26 stycznia ceny gazu zostały zamrożone na poziomie początku roku nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także dla spółdzielni i spółdzielni mieszkaniowych, szkół, szpitali, domów pomocy społecznej i domów dziecka oraz wszelkich instytucji non-profit. Ich efektem była ustawa zakazująca podwyżek taryf na gaz w 2022 roku do 31 grudnia. Z drugiej strony państwo ma dopłacać część różnicy między ceną dla klientów a cenami, po jakich paliwa gazowe są kupowane od jego sprzedawców. Gospodarstwa domowe nie muszą już obawiać się dalszych podwyżek cen gazu w tym roku, co jest dobrą wiadomością w kontekście zbliżającego się sezonu grzewczego.

Nie tak dawno, bo w 2023 roku, taryfy gazowe dla gospodarstw domowych nie powinny już być regulowane przez szefa URE. Jednak 22 lipca Sejm uchwalił ustawę przedłużającą ten okres do 2027 roku. Oznacza to, że wzrost cen gazu nie dotknie gospodarstw domowych w takim stopniu jak przedsiębiorców w ciągu najbliższych 4 lat. Nie oznacza to jednak, że w nadchodzącym roku zapomnisz o wyższych rachunkach za paliwo gazowe.

Cena gazu

Zgodnie z projektem maksymalna cena sprzedaży gazu w całym 2023 roku dla całej grupy odbiorców uprawnionych do taryfy wynosi 200,17 zł netto za MWh, co stanowi tyle samo, co w tegorocznej taryfie największego dostawcy PGNiG OD.

Wszyscy korzystający z taryf płacą dziś maksimum, a od 1 lutego 2022 r. do końca roku stawka VAT na gaz będzie zerowa. Projekt zamraża opłaty za dystrybucję gazu na tegorocznym poziomie.

Ogrzewanie gazowe – cena w 2023 r.

Redakcja portalu Termomodernizacja.pl obliczyła średnią ważoną kontraktu futures na 2023 r.

[amazon bestseller =»części zamienne do mini coopera» items=»5″] (indeks GAS BASE_Y-23). Średnia cena za megawatogodzinę gazu ziemnego zakontraktowana na 2023 rok wyniosła 496 zł/MWh. Obliczenia wynikają bezpośrednio z danych Towarowej Giełdy Energii (TGE). Po przeliczeniu otrzymanej kwoty na 1 kWh, średnia cena kontraktowa na 2023 rok jest prawie dwukrotnie wyższa niż obecny średni koszt za kilowatogodzinę gazu ziemnego na rachunku.

Gospodarstwa domowe płacą obecnie 0,26 zł/kWh (VAT 0%). Średnia wartość zamówienia na rok 2023 to kwota bez dodatkowych opłat i VAT. Gdyby tę kwotę wykorzystać do rozliczeń, konsumenci musieliby zapłacić za gaz około 0,61 zł/kWh (0% VAT, 20% wyższe opłaty dystrybucyjne).

Rosnące ceny gazu ziemnego

Na rynku terminowym średnia cena kontraktu z dostawą w 2023 roku (GAS_BASE_Y-23) wynosi obecnie 1447 zł za MWh. Ceny wzrosły do ​​niespotykanych dotąd rozmiarów. Na poniższym wykresie z Towarowej Giełdy Energii (TGE) widać, że ceny gazu nie przekraczały 500 zł za MWh od początku 2022 r. do połowy czerwca 2022 r. Obecnie to ponad 1400 zł, czyli 209 proc. wzrost o nieco ponad dwa miesiące.

Ze względu na rosnące ceny gazu europejskie zakłady chemiczne ograniczają produkcję nawozów. Pośrednio odzwierciedleniem tej sytuacji jest sytuacja w przemyśle spożywczym. Klienci indywidualni nie odczuwają jeszcze wzrostu cen gazu. Powodem tego jest ochrona taryfowa i zamrożenie taryf do końca 2022 roku. Jak się okazuje, ceny gazu ziemnego mają zostać zamrożone także w przyszłym roku.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad