Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Ile dni może występować śluz płodny

Po zakończeniu miesiączki szyjka macicy w większości cykli jest zatkana czopem gęstego śluzu. Gdy jajko dojrzeje, pojawi się śluz. Początkowo śluz jest mętny i lepki, ale stopniowo staje się bardziej rozciągliwy, bardziej przezroczysty i bardziej śliski. Zwiększa się też jego ilość. Wreszcie szlam wygląda jak surowe białka jaj. To płodny śluz.

Proces przemiany śluzu od momentu jego pojawienia się do uzyskania konsystencji surowego białka trwa około 6 dni. Pod koniec obecności białka śluzopodobnego następuje owulacja – komórka jajowa uwolniona z jajnika dostaje się do jajowodu. Jeśli napotka plemniki w tym okresie, może nastąpić zapłodnienie. Po owulacji szyjka macicy przestaje wytwarzać płodny śluz i zostaje ponownie zamknięta grubym czopem śluzowym.

Jak obliczyć dni płodne na podstawie zmian śluzu?

Metoda obserwacji śluzu szyjkowego może być pomocna w określaniu dni płodnych i niepłodnych kobiety. Warunkiem powodzenia tej metody jest jednak zdrowe mikrośrodowisko genitaliów, wolne od infekcji. Jeśli chcesz oszacować przebieg okresów płodnych i niepłodnych, pamiętaj również, że obserwacja śluzu nie pozwoli określić dokładnego momentu owulacji. Jest to metoda szacunkowa, ponieważ różne czynniki wpływają na produkcję, kolor i konsystencję śluzu. Przyjmowanie leków, ciąża czy zaburzenia hormonalne mogą przyczynić się do zafałszowania wyników obserwacji, dlatego warto wykonać test owulacyjny lub prowadzić kalendarz dni płodnych.

Jak dowiedzieć się, czy kobieta ma okresy płodne lub niepłodne? Dni sprzyjające zapłodnieniu można wyznaczyć:

Śluz płodny – ile czasu przed owulacją należy go zaobserwować?

Obserwacja płodnego śluzu może znacznie ułatwić starania o dziecko. Jest to tak zwana metoda Billingsa.

Kawałek papieru toaletowego lub chusteczka są regularnie wkładane do pochwy. To mówi nam, czy wydzielina jest bardziej sucha czy wilgotna. Im bardziej wilgotny śluz, tym większa szansa na ciążę.

Obserwując śluz warto również zwrócić uwagę na kolor wydzieliny z pochwy oraz jej konsystencję. Jeśli jest wilgotny, a jednocześnie przezroczysty i lepki, jest to śluz płodny.

Dni płodne, owulacja i wzrost temperatury

Dni płodne są łatwo określane przez kobiety poprzez regularne mierzenie temperatury zaraz po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka. Podczas owulacji temperatura wzrasta (co najmniej 0,2 stopnia). Należy jednak pamiętać, że fakt ten nie jest obserwowany podczas infekcji lub po nieprzespanej nocy.

  • dobre samopoczucie,
  • dużo energii (wysoka forma – czujesz się mocniejszy, jesteś mniej zmęczony, jesteś pozytywnie nastawiony),
  • piękniejszy, czystsza skóra,
  • bardziej lśniące włosy,
  • większe zadowolenie z własnego wyglądu,
  • chęć skromniejszego ubierania się,
  • chęć na seks.

Który śluz w dni płodne powinien zwrócić naszą uwagę?

Idealny cykl menstruacyjny powinien trwać 28 dni – takie jest założenie tej książki, z kilkoma dniami do końca. W praktyce stosunkowo niewiele kobiet ma idealnie równe 28-dniowe cykle. Raczej wahają się od 23-35 dni. Niezależnie od planów rodzicielskich ważne jest monitorowanie cyklu – jego regularność lub jej brak oraz różne nietypowe zjawiska mogą być ważnym wskaźnikiem zdrowia.

Oczywiście takim wskazaniem jest brak śluzu płodnego, jego bardzo mała ilość lub jego obecność w spodziewanym okresie. Brak płodnego śluzu i suchość pochwy w drugiej fazie cyklu (ok. 13-15 przed spodziewaną miesiączką) może świadczyć o zaburzeniach gospodarki hormonalnej i niedostatecznym uwalnianiu estrogenów. Są niezbędne do owulacji.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad