Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Ile klatek powinien mieć film na YouTube?

Firma Google opracowała algorytm, który spowalnia dowolny film bez utraty jakości. Efekty są niesamowite

Jak zrobić film w zwolnionym tempie? Wystarczy, że oryginalne nagranie ma wystarczającą liczbę klatek na sekundę, aby wideo po zwolnieniu odtwarzało co najmniej 24-30 fps (klatek na sekundę). Wtedy płynność ruchu jest zachowana. Jeśli więc chcemy dwukrotnie zwolnić wideo, to oryginalne nagranie powinno mieć co najmniej 60 klatek na sekundę. Jeśli cztery razy – 120, osiem razy – 240 i tak dalej.

USTAWIANIE WŁAŚCIWYCH USTAWIEŃ

Właściwe ustawienie przed rozpoczęciem nagrywania to naprawdę połowa sukcesu w walce o jakość wideo. Najlepiej zacząć od zastanowienia się nad zrobieniem filmu dla siebie lub próbą zrobienia kolejnej, choć taniej, części Hobbita. Z pierwszym mogę zgadnąć, co i jak.

To mogą być nudne dane, ale zrozumienie ich – co to znaczy i dlaczego – jest kluczem do jakości otrzymywanych przez nas materiałów. Nic tak nie psuje nastroju, jak piękne zdjęcia wykonane przy niewłaściwych ustawieniach. Rozdzielczość i liczba klatek na sekundę są fundamentalne dla podstaw filmu. Odpowiednio dobrane ustawienia w tym momencie mają również duże znaczenie przy eksporcie filmu.

jakość wideo

Prawdopodobnie widziałeś filmy w dobrej i złej jakości w YouTube. Na jakość wideo wpływają 3 rzeczy:

  • Rozdzielczość wideo: Rozdzielczość wskazuje, ile pikseli wideo jest wyświetlanych. Więcej pikseli oznacza lepszą jakość i wyższą rozdzielczość.

    Popularne rozdzielczości wideo to HD, SD, Full HD i 4K. Jeśli nagrywasz filmy 4K lub Full HD, możesz spróbować obniżyć rozdzielczość, a następnie przesłać. Filmy, które oglądasz w rozdzielczości 1080p, są w jakości Full HD, a filmy w rozdzielczości 720p w jakości HD.
  • Liczba klatek na sekundę: Film składa się z sekwencji obrazów. Liczba klatek na sekundę wskazuje, ile klatek jest wyświetlanych w ciągu jednej sekundy. Wyższa liczba klatek na sekundę zapewnia lepszą jakość wideo. Film, który chcesz przesłać do YouTube, powinien mieć odpowiednią liczbę klatek na sekundę.
  • Szybkość transmisji: Wskazuje, ile bitów jest przetwarzanych w jednostce czasu. Wyższa szybkość transmisji danych zapewnia lepszą jakość wideo. Jednak wraz ze wzrostem szybkości transmisji bitów rośnie również rozmiar pliku.

Obecnie światowym standardem dla filmu jest 24 fps. Dla Europy, części Afryki i Azji w systemie PAL (Phase Alternating Line) – 25p i 50i (w artykule Standardy rozdzielczości wideo – co to jest? Wyjaśniłem, co oznaczają litery p oraz i) oraz dla Ameryki Północnej, Japonii i wielu innych w systemie NTSC (National Television System Committee) – 30p i 60i.

W tym miejscu należy dodać, że tzw. HFR (High Frame Rate), czyli bardzo duża liczba klatek na sekundę, wykorzystywana jest głównie do znacznego spowolnienia szybkości klatek (spowalniania), zawierać bieżące ustawienia domyślne 60 fps, 120 fps, 180 fps i 240 fps. Poniżej kilka zaawansowanych aparatów i kamer, z których możesz swobodnie korzystać w zwolnionym tempie.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad