Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje B1 samochód?

Prawo jazdy jest obecnie niezbędnym elementem samozatrudnienia. Większość z nas nie wyobraża sobie już dorosłego życia bez tzw. prawa jazdy i własnego samochodu. Tyle, że nie każdy musi posiadać prawo jazdy grupy B, grupa B1 jest obecnie coraz bardziej popularna. Co to jest prawo jazdy kategorii B1? Czy warto i ile to kosztuje?

Rozmawialiśmy o tym z Mirosławem Małeckim, właścicielem Centrum Szkolenia Kierowców Amigo w Lublinie.

Prawo jazdy B1 – cena kursu i inne koszty

Ceny kursów na prawo jazdy B1 nie są z góry ustalone i zależą od wielu czynników, takich jak renoma szkoły jazdy, skuteczność kursu kierowców lub lokalizację ośrodka szkoleniowego. Należy spodziewać się wartości rzędu 1500-2600 zł, czasem nieco niższych lub wyższych.

Powyższa cena dotyczy samego kursu. Inne koszty to np. badanie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem mechanicznym (200 zł), zdjęcie do prawa jazdy (20-30 zł za kilka części) oraz koszt egzaminów państwowych: teoretycznych (30 zł) i praktyczne (170 zł). Ceny są takie same przy pierwszej i kolejnych próbach. Przyszli kierowcy, którzy nie są do końca pewni swoich umiejętności, mogą skorzystać z dodatkowej nauki jazdy w ośrodku szkoleniowym lub dodatkowych kursów w części teoretycznej. Ostatnim wydatkiem jest opłata za prawo jazdy (100,50 zł).

Prawo jazdy grupy B1 – od 16 lat

Prawo jazdy dla 16-latka jest jednocześnie prawem jazdy grupy B1. Pozwala to legalnie jeździć quadami o masie własnej do 400 kg (samochody) i 550 kg (pojazdy do przewozu towarów). W tym przypadku moc silnika nie może przekraczać 15 kW (20 KM), a maksymalna prędkość to 45 km/h. Takie pojazdy oferują marki Aixam, Ligier, Chatenet i Microcar. Możesz to zrobić sam, tj. H. poruszać się bez obecności osoby dorosłej.

Kurs na prawo jazdy grupy B1 kosztuje średnio 2200-2400 zł. Do tej ceny trzeba czasami doliczyć koszty egzaminów wewnętrznych ośrodka szkoleniowego. Cena zewnętrznego (państwowego) egzaminu teoretycznego w kategorii B1 wynosi 30 zł, natomiast egzaminu praktycznego 170 zł.

Samochód bez prawa jazdy w Polsce

Wbrew powszechnemu przekonaniu posiadanie prawa jazdy to za mało, aby prowadzić samochód.

[amazon bestseller =»części zamienne do mini coopera» items=»5″] Ministerstwo Infrastruktury zwraca uwagę, że błędna interpretacja przepisów związana jest z potoczną nomenklaturą. Aby prowadzić samochód bez prawa jazdy, potrzebujesz małego samochodu, pozostałe są zarejestrowane jako quady, które podlegają już rozporządzeniu w sprawie rejestracji dróg. Dlatego posiadanie samochodu bez prawa jazdy w Polsce jest problematyczną kwestią, ponieważ pojazdy spełniające te wymagania nie są zbyt popularne. Są również trudne do zdobycia, ale w niektórych sytuacjach warto je kupić i obsługiwać. Ważnym pytaniem jest również, ile kosztuje samochód bez prawa jazdy, ale odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana. Jeśli jednak nie szukasz nowego pojazdu, możesz kupić odpowiedni model w rozsądnej cenie. Samochód bez prawa jazdy najbardziej opłaca się w mieście lub na wsi, w sytuacjach pokonywania krótkich dystansów i stanowi alternatywę np. dla skutera. Nawiasem mówiąc, taki pojazd jest znacznie bardziej wszechstronny, ponieważ kierowca nie jest ograniczony warunkami pogodowymi ani temperaturą.

Licencjonowane samochody są znacznie tańsze niż zwykłe samochody. Z tego powodu wiele osób traktuje tę opcję poważnie, ponieważ czasami okazuje się ona całkiem atrakcyjna pod względem ceny i funkcjonalności. Małe używane auto bez prawa jazdy można kupić już za kilka tysięcy złotych, a jego niewątpliwą zaletą jest to, że za tę cenę otrzymuje się relatywnie nowe auto. Nowe samochody tego typu kosztują od około 30 000 zł. Takimi samochodami można jeździć bez prawa jazdy, ale trzeba też pamiętać, że takie pojazdy również powinny być ubezpieczone. Na Kioskpolis.pl znajdziesz ciekawe oferty ubezpieczeń z zakresu OC, AC, NNW oraz innych rodzajów ubezpieczeń. Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy wcale nie musi być drogie. Jednak jadąc takim autem trzeba pamiętać jakie dokumenty kierowcy 2022 trzeba mieć przy sobie.

Pojazdy z napędem na cztery koła i dachem

Pojazdy takie zaliczane są do tzw. mikrosamochodów, które spełniają wymagania L7e i L6e. Poniżej lista producentów tych dziwnych pojazdów według polskich standardów. Dominują tu producenci z Francji. – AIXAM – CHATENT – MICROCAR M.Go – ROMET 4E (elektryczny) – LIGIER – GRECAV – Renault Twizy

Największą popularnością cieszą się samochody francuskiej marki Aixam, które posiadają europejską i polską homologację w wersji L6e lub L7e kategoria .

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad