Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Ile płacą na YouTube

Chociaż wszyscy myśląc o karierze w YouTube, wszyscy wyobrażamy sobie Team X lub inny duży kanał, na którym pieniądze dosłownie leżą na podłodze, w rzeczywistości nie jest to takie proste. Jeśli ktoś myśli, że pieniądze zarobione na YouTube wystarczą mu na początek, to muszę go zasmucić.

Ceny początkowe dla youtuberów to prawie 0 zł, więc jest to mało opłacalne. Pierwsze filmy nie muszą generować pieniędzy, ponieważ na początku musimy trafić do odbiorców. Dopiero gdy zgromadzimy rozsądną liczbę widzów, możemy zacząć myśleć o monetyzacji. Pierwsze materiały, które opublikujemy na naszym kanale będą miały bardziej cel marketingowy, aby przyciągnąć subskrybentów. Jest to raczej biznes, w którym początkowo nie opłaca się być skąpym. Ludzie są bardzo wrażliwi na to, kogo śledzą, więc na początku może być trudno, gdy otrzymamy negatywną etykietę.

Sponsorowanie marki YouTube

Lokowanie produktu, lobbing dotyczący treści i czysty sponsoring to główne źródła dochodów większości użytkowników YouTube. Streamery gamingowe ze słuchawkami znanej firmy umieść na aparacie w taki sposób, aby logo marki było zawsze widoczne – to nie przypadek. Obiektywny przegląd tuszy do rzęs, w których jedna marka bije inne – może nie do końca obiektywna. Jak działa sponsoring na YouTube – znane marki płacą youtuberom liczbą wyświetleń i subskrybentów za promowanie swoich marek na kanale.

Według raportu portalu APYnews, aż 75% znanych youtuberów w Polsce przyznaje, że branded content jest dla nich najważniejszym źródłem dochodów. Jest szczególnie popularny w trzech kategoriach: gry, styl życia i rozrywka. Co ciekawe, najczęstszą formą rozliczeń jest barter – omawiany lub prezentowany sprzęt pozostaje w ramach wynagrodzenia twórcy filmu. Zyski płyną wtedy tylko z programu AdSense.

A ten z milionami wyświetleń w końcu zaczyna się opłacać.

Statystyki i formaty reklam używane na YouTube

Rodzaje reklam na YouTube

W ciągu około miesiąca ponad 110 000 osób obejrzało film Popko na YouTube, który stał się UWAGA Zysk 2 0,42 USD, tj. H. przy kursie 1 dolar = 3,9 zł dochód przed opodatkowaniem wynosi 9,44 zł. Szczegółowe wyliczenia porównujące polskie i amerykańskie zarobki na YouTube w dalszej części artykułu.

Zarobek na wyświetlenie, czyli reklamy Google Adsense

Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza metoda, o której wiele osób słyszało. Polega ona właśnie na tym, że Youtube płaci nam za to, że możemy wyświetlać reklamy na Twoich filmach. Część zgromadzonych zysków zostanie wypłacona Tobie jako osobie, która dołączyła do programu partnerskiego Google Adsense. To najlepsza metoda dla osób, które nie mają pojęcia jak zarabiać na swojej pracy. Jednak ta metoda ma szereg wad. Po pierwsze wymagania, które musimy spełnić, aby zacząć zarabiać oraz fakt, że kwoty te mogą być bardzo niskie przez długi czas, co nie pozwoli nam zachować stabilności. Jeśli jednak przekroczymy pewien próg, możemy wyrwać się z chomiczego koła i szybko zwiększyć swoje zarobki.

Kiedy osiągniemy określony poziom subskrybentów i rozpoznawalności, marki zgłaszają się do nas z propozycjami współpracy. Współpraca ta będzie miała różny charakter. Wspólna seria follow-up, film promocyjny, lokowanie produktów i usług. Wszędzie tam, gdzie firma i jej grono beneficjentów dostrzeże potencjał zarobkowy w danym twórcy (influencerze), będzie można zarobić przyzwoite pieniądze.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad