Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Ile płacicie za gaz miesięcznie?

180 proc. Wypowiedzi szefa URE nie wzięły się znikąd. Redakcja GLOBENERGIA wyliczyła średnią ważoną kontraktu futures na rok 2023 (wskaźnik BASE_Y-23). Średni kurs za zakontraktowaną megawatogodzinę energii elektrycznej na rok 2023 wyniósł 1096 zł/MWh (liczony na podstawie danych TGE). W oparciu o indeks BASE_Y-23 przedsiębiorstwa obrotu kupują energię dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw i na jego podstawie wyceniają te jednostki. Średnia wartość 1096 zł/MWh jest o prawie 170% wyższa od ceny, jaką płacą obecnie gospodarstwa domowe. Gdyby taryfa dla gospodarstw domowych wynosiła 1096 zł/MWh zamiast 410 zł/MWh, średnia cena rozliczeniowa wyniosłaby 1,72 zł/kWh (VAT 23% + akcyza + 20% podwyżka opłat dystrybucyjnych).

A co z cenami gazu ziemnego dla gospodarstw domowych? Od końca 2021 roku rynkowe ceny gazu ziemnego wzrosną. Wzrost cen gazu ziemnego przyspieszył w 2022 r., gdy Rosja ograniczyła dostawy niebieskiego paliwa i szantaż gazowy praktykowany przez reżim Putina. Do oszacowania cen gazu ziemnego w 2022 roku wykorzystaliśmy również średnią ważoną umowę na dostawę w 2023 roku (GAS_BASE_T-23). Średnia cena gazu ziemnego w kontrakcie 2023 to 496 zł/MWh. W przeliczeniu na 1 kWh średnia cena kontraktowa na 2023 r. jest prawie dwukrotnie wyższa niż obecne średnie rozliczane koszty za kilowatogodzinę gazu ziemnego. Gospodarstwa domowe płacą teraz 0,26 zł/kWh (VAT 0%). Średnia wartość zamówienia na rok 2023 to kwota bez dodatkowych opłat i VAT. Gdyby tę kwotę wykorzystać do rozliczeń, konsumenci zapłaciliby za gaz około 0,61 zł/kWh (0% VAT, 20% wyższe opłaty dystrybucyjne).

Koszt ogrzewania domu 150 m² gazem

Koszt ogrzewania domu 150 m² gazem będzie nieco niższy niż w poprzednim przypadku, ale nawet tutaj możemy nie nazywaj tego tylko jedną ceną. Biorąc pod uwagę opinie użytkowników z forów, najczęściej wymieniane kwoty wahają się od 4500 zł do około 8000 zł rocznie. Należy jednak dodać, że im lepsze ocieplenie danego budynku, tym lepiej dla naszego portfela. Jak się okazuje, koszt ogrzewania gazowego domu o powierzchni 150 m² jest nieco tańszy, ale różnice nie są bardzo znaczące.

[amazon bestseller =»części zamienne do mini coopera» items=»5″]

A co z kosztami ogrzewania gazowego domu o powierzchni 180 m² w 2022 roku? Tak naprawdę będzie to różnica kilkuset złotych od kwot płaconych przez mieszkańców domów o powierzchni 200 m², czyli około 6500-8000 zł

Ogrzewanie gazowe – jak obniżyć rachunki ?

Za ustalanie taryf gazowych odpowiada polski rząd. Powyższa analiza jest prognozą opartą na procentowym wzroście cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii. To powiedziawszy, wyższe ceny są prawie pewne od Nowego Roku. Czy możemy się teraz obronić przed podwyżką?

Ulepszenie termiczne może pomóc. Nie bez powodu zastosowaliśmy budynki, które nie spełniają najwyższych standardów izolacyjności w wyżej wymienionym materiale. Boisz się wysokich rachunków? W pierwszej kolejności należy skupić się na ociepleniu ścian i poddasza, uszczelnieniu lub wymianie okien i drzwi, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Roczne zużycie gazu w domu o powierzchni 150 m2

Szacowane roczne zużycie gazu propan do ogrzewania domu wynosi około 14 l/m2, więc koszt ogrzewania budynku o powierzchni 150 m2 wynosi około 4200 – 4600 zł.

Czyli przybliżony roczny koszt ogrzewania to: 10 320 zł dla tradycyjnych kotłów. 5520 zł za kotły kondensacyjne. 4800 zł za kotły impulsowe.

Zamrożenie taryf gazowych kosztowałoby łącznie 60 mld zł

Całkowity koszt zamrożenia cen gazu w wysokości 60 mld zł byłby dla polskiego budżetu bardzo trudny do udźwignięcia nawet w roku wyborczym. Dla porównania: wpływy z tegorocznego budżetu państwa powinny wynieść 492 mld zł. Nawet ich znaczący wzrost pod wpływem inflacji (zwłaszcza wpływów z podatku VAT od rosnących cen towarów i usług) czy podwyżki podatków dochodowych od osób fizycznych nie zmieni znacząco skali wyzwania. Wreszcie, wiele innych wydatków domowych również będzie musiało wzrosnąć w przyszłym roku, takich jak pensje nauczycieli, którzy już ogłosili strajki.

Aby zrozumieć skalę problemu, wystarczy spojrzeć na dzisiejszą taryfę gazu ziemnego, która od stycznia tego roku została zamrożona na poziomie 0,20 zł/kWh (po bezprecedensowym wzroście z 0,8-10 zł/kWh, który opłacony w 2021 r.). . Taryfa na tym poziomie zostanie utrzymana do 31 grudnia 2022 roku, zgodnie z obowiązującymi przepisami. W środę notowania gazu z dostawą w ostatnim kwartale tego roku zamknęły się na poziomie 1,4 zł/kWh, az dostawą na przyszły rok przekroczyły 1,33 zł/kWh. To 5-6 razy więcej niż ceny, jakie do końca roku zapłacą polskie rodziny.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad