Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Ile zarabia specjalista ds SEO?

Specjalista SEM to ktoś, kto rozumie, jak działają rankingi w wyszukiwarkach, aby opracować strategię, dzięki której Twoja witryna znajdzie się na szczycie zarówno w bezpłatnych, jak i płatnych wynikach wyszukiwania. W ten sposób promują biznes, przyciągając nowych użytkowników do witryny, zachęcając do powtórnych zakupów i budując tożsamość marki.

Wreszcie, usprawniając te procesy poprzez zarządzanie i testowanie różnych kampanii marketingowych, korzystanie z reklam typu pay-per-click (PPC) oraz przeprowadzanie badań słów kluczowych – specjalista SEM pomaga firmie zwiększyć ogólną sprzedaż i zwiększyć ROI (zwrot na inwestycje) płatnych działań reklamowych.

Czym zajmują się eksperci SEO?

Czym na co dzień zajmują się eksperci w tej dziedzinie? W rzeczywistości SEO jest obecnie coraz bardziej popularnym działem. Ale dlaczego taka sytuacja ma miejsce? Obecnie konkurencja jest coraz większa. Istnieje wiele firm, które działają w Internecie. Każdy chce mieć jak najwięcej klientów. To stwarza konflikt interesów. Każdy chce być wysoko w wyszukiwarkach. Jednak nie każdy jest obdarzony tą sztuką. Warto wiedzieć, że warto wtedy zwrócić się o pomoc do ekspertów. Specjalista SEO to profesjonalista, który wie, jak poprawić pewne elementy, które nie działają dobrze na tym poziomie. Czy Twój sklep internetowy nie jest zbyt popularny? Czy to oznacza złe zarobki? Chcesz, żeby ta sytuacja wreszcie się zmieniła? Kiedy zajmujesz wysoką pozycję w wyszukiwarkach na określone hasło, sytuacja może zmienić się o 180 stopni. Jakie kroki podejmuje specjalista SEO? Na początku przeprowadzany jest między innymi audyt. Chodzi o dokładne zapoznanie się z konkretną stroną i podstronami. Na tej podstawie można stworzyć plan działania. Optymalizacją dodawanych treści zajmują się np. profesjonaliści z działu SEO. Wpisy muszą mieć odpowiednią długość i słowa kluczowe. Co jeszcze jest ważne? przejrzystość i niepowtarzalność. Pamiętaj, że nieco inne zasady obowiązują podczas tworzenia kopii zapasowej tekstu lub treści, które mają pojawić się na stronie głównej konkretnego sklepu internetowego itp. Czym jeszcze zajmują się eksperci? Dobry specjalista SEO optymalizuje od strony technicznej. Generalnie strona internetowa powinna być użyteczna i funkcjonalna. Między innymi powinien szybko się ładować. Dlatego w razie potrzeby usuwane są zbędne elementy spowalniające te procesy. O czym nie wolno zapomnieć? Nowoczesne, zoptymalizowane strony internetowe działają nie tylko na laptopach czy komputerach stacjonarnych. Korzystanie z nich również na urządzeniach mobilnych nie stanowi problemu. O architekturę danej strony dbają specjaliści. Ważny jest dla nich również profil linków. W końcu działania są prowadzone nie tylko wewnętrznie, ale także zewnętrznie. Nie da się ukryć, że dobry specjalista SEO ma wiele do zrobienia. To, czy zostaną wykonane profesjonalnie, zadecyduje o tym, czy dana firma będzie miała więcej klientów…

Ile zarabia specjalista SEO? Czy jesteś zainteresowany tą sprawą? Na przykład, czy chciałbyś uczyć się w tym zawodzie? Wbrew temu, co niektórzy mogą teraz sądzić, dochody nie są gigantyczne.

Niestety taka jest smutna rzeczywistość. Zwłaszcza, gdy ktoś pracuje dla kogoś na pełny etat. Praca jest dość odpowiedzialna, a zarobki nie padają pod nogami. Specjalista SEO zarabia średnio około 5000 zł brutto. Jest to jednak około 3700 zł netto. Więc to nie kokosy. Płaca minimalna w ostatnich latach znacznie wzrosła. A specjalista SEO musi być bardzo wysoko wykwalifikowany. Ponadto należy je regularnie regulować. Warto zaznaczyć, że na początku drogi z tym zawodem zarobki te są… jeszcze mniejsze.

Wynagrodzenie – Ile może zarobić przeciętny specjalista SEO?

Teraz, gdy już wiesz, o co chodzi, przejdźmy do sedna artykułu, wynagrodzenia specjalisty SEO. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nadal istnieją czynniki, które będą się zmieniać, a wraz z nimi może zmieniać się wysokość nagrody. Należą do nich:

  • Praca – to pewne, że najwyższych zarobków można spodziewać się w Warszawie czy Poznaniu, ale także w innych dużych miastach. Małe miasta zazwyczaj oferują nieco niższe pensje, więc trzeba to wziąć pod uwagę. W dzisiejszych czasach, gdy pandemia zweryfikowała wiele działań, wiele firm przeszło w 100% do sieci, a praca pozostaje zdalna – wtedy miasto w kontekście poziomu dochodu na stanowisko jest może trochę mniej istotne;
  • Rodzaj umowy — Ci, którzy zdecydują się na umowę o pracę, muszą spodziewać się niższego wynagrodzenia. Firma opłaca wtedy składki na ubezpieczenie społeczne i wiele innych dodatkowych kosztów, które tworzy ta umowa, więc wynagrodzenie na stanowisku może dość drastycznie spaść. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób poniżej 26 roku życia, jest wybór umowy zlecenie, jeśli masz status studenta. Firma nie musi wtedy płacić wielu podatków, a tym samym wzrasta wynagrodzenie;
  • Doświadczenie i umiejętności – im więcej pracujesz w zawodzie i im więcej wiesz, tym wyższej pensji powinieneś się spodziewać. Nie zawsze idą one ze sobą w parze, więc pamiętaj – Twoje kwalifikacje z każdym rokiem będą znacznie wzrastać, więc podwyżka jest jak najbardziej wskazana.

Zarobki jako starszy specjalista SEO

Ile zarabia wieloletni specjalista SEO jako starszy specjalista SEO lub szef SEO? Oczywiście rosną wraz z wiekiem, umiejętnościami czy zakresem pracy. Starszy Specjalista SEO może nadzorować wiele projektów lub koordynować pracę swojego zespołu. Jego obowiązki pozwalają mu myśleć o zarobkach przekraczających 8-10 tys. zł netto. Jeszcze więcej mogą zarobić właściciele agencji SEO, choć oczywiście ich wynagrodzenie uzależnione jest od obrotów całej firmy.

Specjaliści SEO mogą liczyć na naprawdę satysfakcjonujące zarobki. Oczywiście wiele zależy od jego wiedzy i umiejętności, czy poświęca się tematyce pozycjonowania, uczy się nowych rzeczy i jest zainteresowany poznawaniem innowacyjnych rozwiązań i trendów. Jesteś zainteresowany hostingiem strony internetowej? Masz podstawową wiedzę na temat CMS? Znasz podstawy HTML/CSS? Prowadzisz własne blogi lub inne strony internetowe? Być może praca jako specjalista SEO okaże się ciekawym sposobem na rozwój kariery zawodowej – wynagrodzenie najprawdopodobniej spełni Twoje oczekiwania.

Szkolenia, kursy i stanowiska juniorskie

Jeśli nie masz pióra świetlnego, a bardzo chcesz zająć się pozycjonowaniem, to interesuje Cię tematyka specjalnych szkoleń i kursów z zakresu SEO. W sieci nie brakuje ich, a niektóre są prowadzone przez prawdziwych profesjonalistów. Jeśli znasz teorię, możesz ubiegać się na przykład o stanowisko juniora w agencji. Tam zdobędziesz praktyczne doświadczenie i z czasem staniesz się kompetentnym specjalistą.

Niektóre gałęzie IT są w pewien sposób związane z SEO. Dobrymi przykładami są programiści, twórcy stron internetowych lub projektanci UI/UX. Pracownicy na takich stanowiskach bardzo często są w stanie bardzo szybko zrozumieć istotę pozycjonowania i mają do tego przydatne umiejętności. W takiej sytuacji warto aplikować na posadę juniora – w krótkim czasie zdobędziesz wiedzę z zakresu SEO, zyskasz szansę na awans.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad