
Jakiś czas temu przeczytałem, że jedna z uczelni planuje uruchomienie kursu „YouTuber” w ramach otwierania się na świat i dostosowywania się do rynku pracy. I choć to światełko w tunelu polskiego szkolnictwa wyższego (o swoich przygodach z tym feudalnym systemem mógłbym napisać książkę, w końcu byłem na 5 uczelniach), to niestety sam pomysł wydaje mi się chybiony. Powiem ci dlaczego
W mojej poprzedniej notatce otworzyłem trochę swoją biografię i powiedziałem, że tak naprawdę nie mam zbyt wielu planów w życiu. W pewnym sensie płynąłem z prądem, mając oczy i uszy otwarte i wypatrując bieżących możliwości, które się przede mną otwierały. I to właśnie sprawiło, że odniosłem sukces – nie wyobrażałem sobie bycia towarzyskim facetem, bo na studiach nie było życia towarzyskiego. No, może Grono.net 😉 Nie mogłem planować wejścia w biznes t-shirtowy, bo po prostu nie miałem pojęcia, że taka okazja się pojawi. Ok, ale co to ma wspólnego z YouTuberami?
Chcesz zostać YouTuberem – od czego zacząć?
Przede wszystkim – musisz mieć POMYSŁ na kanał. Innymi słowy, wiedząc, co i jak możesz i chcesz udostępnić potencjalnym widzom. Obecnie najpopularniejszymi tematami na kanałach YT są: fitness, jedzenie (to zdrowe i to… trochę mniej), styl, gry i podróże. YouTube to także raj dla miłośników gadżetów i ludzi, którzy lubią realizować swoje pasje. Jeśli grasz na instrumencie lub sam nim jesteś i jesteś w tym dobry – pokaż innym!
Jeśli interesuje Cię któryś z tych tematów i masz odpowiednią wiedzę lub umiejętności – droga do sukcesu w YouTube jest dla Ciebie otwarta! Oczywiście istnieje duża konkurencja w zakresie wysyłania tych bramek, ale wciąż musisz nauczyć się z nimi konkurować.
Kreatywność
Każdy YouTuber chce, aby jego filmy miały jak najwięcej wyświetleń. To wymaga dużej kreatywności. Youtuber musi mieć głowę pełną pomysłów, aby wciąż wymyślać nowe motywy do swoich filmów, aby przyciągnąć uwagę odbiorców i zwiększyć liczbę wyświetleń. Ważne jest również zdobywanie nowych umiejętności.
Youtuber powinien przede wszystkim być sobą.
To właśnie wyróżnia YouTube. Widzowie oczekują od YouTuberów autentyczności, przez co często się z nimi identyfikują, co zwiększa oglądalność.
Co powinieneś wiedzieć?
Oczywiście jako przyszły vloger musisz zdobyć urządzenia nagrywające i nauczyć się ich używać. Aby zapewnić prawidłowy wygląd zdjęcia, konieczna jest znajomość ekspozycji, tj. H. Czułość czujnika, czas otwarcia migawki i przysłona. Jest to tak zwany trójkąt ekspozycji. W wielu sytuacjach istniejące oświetlenie jest niewystarczające, dlatego konieczne może być jego dokupienie. Wbrew pozorom dźwięk w filmie jest bardzo ważny, dlatego nie wolno o nim zapominać. Dźwięk przechwycony za pomocą wbudowanego mikrofonu po prostu nie brzmi dobrze. Uważaj także na drgania aparatu. Nawet dobry obraz bez odpowiedniej stabilizacji okaże się nie do przyjęcia, nawet po stabilizacji w postprodukcji. Potrzebujesz również podstawowej wiedzy na temat edycji wideo.
Vlogowanie zwykle oznacza wieczorne edytowanie przed komputerem.
Regularność ma znaczenie
Chociaż istnieją YouTuberzy, którzy rzadko przesyłają filmy, ale wciąż mają lojalnych fanów, musieli już wcześniej zasłużyć na tę reputację. Jedną z podstawowych zasad osoby rozważającej zostanie YouTuberem jest regularne publikowanie. Jest to ważne z kilku powodów. Po pierwsze, im więcej masz treści, tym większe masz szanse na zdobycie nowych obserwujących. Po drugie, jeśli nowicjusz YouTuber zaniedbuje swoje konto i rzadko dodaje, widzowie wideo szybko się wyłączą.