
Jakiś czas temu przeczytałem, że jedna z uczelni planuje uruchomienie kursu „YouTuber” w ramach otwierania się na świat i dostosowywania się do rynku pracy. I choć to światełko w tunelu polskiego szkolnictwa wyższego (o swoich przygodach z tym feudalnym systemem mógłbym napisać książkę, w końcu byłem na 5 uczelniach), to niestety sam pomysł wydaje mi się chybiony. Powiem ci dlaczego
W mojej poprzedniej notatce otworzyłem trochę swoją biografię i powiedziałem, że tak naprawdę nie mam zbyt wielu planów w życiu. W pewnym sensie płynąłem z prądem, mając oczy i uszy otwarte i wypatrując bieżących możliwości, które się przede mną otwierały. I to właśnie sprawiło, że odniosłem sukces – nie wyobrażałem sobie bycia towarzyskim facetem, bo na studiach nie było życia towarzyskiego. No, może Grono.net 😉 Nie mogłem planować wejścia w biznes t-shirtowy, bo po prostu nie miałem pojęcia, że taka okazja się pojawi. Ok, ale co to ma wspólnego z YouTuberami?
YouTube oko patrzącego
Rozmawiam z Maciejem Krukiem, uczniem III klasy Gimnazjum im. Święty. Jana de La Salle w Gdańsku, współtwórczyni bloga Kroniki Doświadczonych Ludzi i wieloletnia entuzjastka telewizji internetowej YouTube.
Ksawery Tyzo: Cofnijmy się o dziesięć lat. Opowiedz nam o swoich doświadczeniach z YouTube na przestrzeni lat. Która z publikowanych na niej treści najbardziej zwróciła Twoją uwagę?
YouTube — liczy się pasja!
W ostatnich latach, dzięki rozwojowi nowych mediów, YouTube stał się miejscem, w którym ludzie dzielą się z innymi swoimi przemyśleniami i twórczością. Ilość filmów publikowanych w tych serwisach jest tak duża, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
W dzisiejszych czasach prawie każdy może przesyłać filmy do YouTube, ale potrzeba dużo kreatywności i szczęścia, aby zdobyć dużą widownię i miliony wyświetleń. Na liczbę osób oglądających Twój kanał wpływa wiele innych czynników, które omówimy na następnych stronach.
Na początku swojej kariery pamiętaj, że aby zostać YouTuberem, musisz poświęcić dużo czasu i pracy, aby zgromadzić wokół siebie dużą liczbę widzów, ale także pasję i radość z tworzenia filmów zawsze powinna być najważniejsza. Jeśli jesteś autentycznie zainteresowany treściami, które prezentujesz, będziesz postrzegany jako rzetelny i dobrze przygotowany. Widzowie od razu zauważą, że jesteś nieszczery w tym, co mówisz.
Nie da rady bez dobrego sprzętu
Początkujący YouTube niekoniecznie będzie gotowy od razu wyposażyć się w profesjonalną kamerę, mikrofon i ewentualnie oświetlenie. W czasach, gdy nie wiadomo, czy kanał w ogóle zyska popularność, może skutecznie zniechęcić do inwestowania dużych pieniędzy w sprzęt. Na szczęście nie potrzebujesz od razu świetnego aparatu.
W dzisiejszych czasach nawet dobry smartfon zapewnia optymalną jakość od samego początku. Jednak przed nakręceniem pierwszych filmów warto zaopatrzyć się w mikrofon. Statyw będzie przydatnym gadżetem od samego początku. Jeśli początkujący youtuber nie dysponuje już całym niezbędnym sprzętem, aby uzyskać znacznie lepszą jakość filmów, zawsze powinien zwracać uwagę na warunki fotografowania – jakość naturalnego światła, wszelkie szumy czy szumy.
Jak wymówić?
Fenomen między starszymi a młodszymi nastolatkami – kanał YouTube. Około 75% młodych ludzi zapytało, co chcieliby robić w przyszłości, że chcą być znanym youtuberem lub influencerem. Easy Bread odpowiada, musisz powiedzieć coś do kamery internetowej, a pieniądze same lecą!