Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jak długo mogę używać piosenki z prawem autorskim na YouTube?

Muzyka jest integralną częścią dzisiejszego świata filmowego. Chociaż czasami tak się dzieje, a kiedyś zdarzało się to częściej, na przykład w przypadku filmów niemych, dziś zdecydowana większość filmów ma ścieżkę dźwiękową. Fakt, że Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1934 roku przyznaje Oscara za najlepszą muzykę filmową, pokazuje, jak ważna jest dla filmu muzyka. Co zatem należy wziąć pod uwagę, aby legalnie wykorzystać muzykę w filmie?

Jeśli chcesz legalnie wykorzystać muzykę w filmie, musisz najpierw sprawdzić, czy utwór jest chroniony prawami autorskimi. W takim przypadku wymagana jest zgoda osoby lub osób upoważnionych. Ważne jest, aby ochrona prawna była udzielana niezależnie od wartości, celu, języka czy czasu trwania, ponieważ nawet ułamek kilku sekund może być chroniony prawem autorskim.

Jak sprawdzić prawa autorskie utworu?

Nie zawsze łatwo jest sprawdzić, kto jest właścicielem praw autorskich do utworu. Istnieją jednak pewne zasady ruchu drogowego, które mogą być przydatne. Po pierwsze, należy zidentyfikować autorów utworu, zarówno tekstu, jak i muzyki. Informacje takie są najczęściej dostępne w internecie, a najlepszym źródłem jest katalog muzyczny ZAiKS, dostępny pod adresem https://online.zaiks.org.pl/utwory-musical. Po wpisaniu tytułu utworu oraz autora lub wykonawcy można określić, kto jest autorem utworu. Takie poszukiwanie pozwala na jednoznaczną identyfikację właścicieli autorskich praw majątkowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykorzystania czyjejś pracy w filmie, reklamie czy grze komputerowej. W takich sytuacjach ZAiKS nie udziela licencji, a autor lub autorzy utworu muszą wyrazić na to zgodę. (tixamb_7)

Więcej na ten temat w artykułach Jak legalnie wykorzystać muzykę w filmie https://musicodex.pl/jak-legalnie-uzyc-muzyki-w-filmie-2/, Wykorzystanie muzyki w reklamie napisane – Co sądzisz o prawie? https://musicodex.pl/use-muzyki-w-reklamie-co-na-to-prawo/, Jak legalnie wykorzystywać muzykę w grach komputerowych i podczas turniejów gier? https://musicodex.pl/how-legally-use-music-in-computer-games-and-gaming-tournaments/

Posłuchaj

Poniżej player umożliwiający odsłuch do podcastu Możesz także słuchać podcastu w aplikacji do podcastów na swoim smartfonie.

Prawa autorskie do muzyki – domena publiczna

Kiedy mówimy o czasie trwania praw autorskich (i kiedy wygasają), nie sposób nie wspomnieć o domenie publicznej. Termin „domena publiczna” nie jest zdefiniowanym terminem prawnym. W żadnym prawie nie znajdziesz też wyjaśnienia terminu „domena publiczna”. Domena publiczna to specyficzna koncepcja, zgodnie z którą istnieje określony obszar, w którym znajdują się dzieła, których prawa autorskie już wygasły. Utwory znajdujące się w domenie publicznej mogą być swobodnie wykorzystywane (w dowolnym celu, w tym komercyjnym), kopiowane, modyfikowane i rozpowszechniane.

Prawa autorskie wygasają z końcem roku kalendarzowego, więc kolekcja domeny publicznej jest poszerzana 1 stycznia każdego roku o dodatkowe dzieła, których prawa autorskie wygasły z końcem poprzedniego roku.

A co z muzyką? Których utworów możesz użyć we własnym filmie?

Odpowiedź tutaj jest prosta – takie, na które mamy zgodę twórcy. Zgoda ta może wynikać z licencji udzielonej na całym świecie, m.in. B. Creative Commons, a także może wynikać ze zgody uzyskanej indywidualnie od twórcy. W tym miejscu należy jednak pomyśleć o systemie Content ID. Czasami możemy otrzymać nieautoryzowane roszczenie. W takim przypadku powinieneś mieć potwierdzenie zgody autora.

Profesjonalne zasoby muzyczne oferują rekomendacje, które można im przedstawić w przypadku sporu z YT. W przypadku indywidualnej korespondencji z autorem zawsze warto chociaż tę korespondencję zaprotokołować. Problem tkwi w licencji. Z licencją Creative Commons sprawy są nieco bardziej skomplikowane. Tutaj nie otrzymujemy dokumentu z żadnego banku potwierdzającego licencję. Dlatego w przypadku sporu możemy odnieść się wyłącznie do warunków danego bezpłatnego banku muzycznego.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad