
Muzyka jest integralną częścią dzisiejszego świata filmowego. Chociaż czasami tak się dzieje, a kiedyś zdarzało się to częściej, na przykład w przypadku filmów niemych, dziś zdecydowana większość filmów ma ścieżkę dźwiękową. Fakt, że Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1934 roku przyznaje Oscara za najlepszą muzykę filmową, pokazuje, jak ważna jest dla filmu muzyka. Co zatem należy wziąć pod uwagę, aby legalnie wykorzystać muzykę w filmie?
Jeśli chcesz legalnie wykorzystać muzykę w filmie, musisz najpierw sprawdzić, czy utwór jest chroniony prawami autorskimi. W takim przypadku wymagana jest zgoda osoby lub osób upoważnionych. Ważne jest, aby ochrona prawna była udzielana niezależnie od wartości, celu, języka czy czasu trwania, ponieważ nawet ułamek kilku sekund może być chroniony prawem autorskim.
Czy prawa autorskie do muzyki na TikTok są chronione?
Muzyka na TikTok nie różni się od innej muzyki chronionej prawami autorskimi. Istnieją trzy różne rodzaje dóbr niematerialnych:
- praca,
- wykonanie artystyczne,
- nagranie dźwiękowe.
Nie jest tak ładnie
Powyższe sugerowałoby, że możemy łączyć się do woli i spać spokojnie. A jednak orzecznictwo sądów krajowych wprawia nas w lekkie zakłopotanie. Nie chcę wchodzić w szczegóły, bo nie chcę, żeby ten tekst był zbyt długi, ale są orzeczenia, które uznają, że publikacja odniesienia do pracy może stanowić jej publikację. W zależności od okoliczności każdego przypadku może dojść do naruszenia praw autorskich. Jeśli chcecie, żebym napisała osobny wpis o tych wyrokach, dajcie znać!
„Aby uznać, że wykorzystanie zostało dokonane na podstawie art. 50 ustawy o prawie autorskim, wystarczy ustawić link, który powoduje odtworzenie utworu. (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie – I Wydział Cywilny z dnia 7 maja 2014 r. IACa 1663/13)
YouTube
Dociera do 83% internautów w wieku od 15 do 24 lat. zamieszczając na nim materiał, udzielasz innym Użytkownikom zgody na dość szeroki zakres wykorzystania (tj. kopiowanie, rozpowszechnianie i tworzenie osobnych utworów). Zakładając na nim konto zawierasz umowę akceptując regulamin dostępny TUTAJ. lepiej jest korzystać ze ścieżki konfliktu z YT, szczególnie w sądach amerykańskich.
YouTube zabezpiecza się na wielu obszarach, w tym wykluczając swoją odpowiedzialność za utracone zyski, reputację, reputację firmy lub jej dane użytkownika. Przesyłając film do YT, otrzymujesz pozwolenie (bezpłatnie iw dowolnym miejscu) na czytanie, powielanie, rozpowszechnianie, tworzenie dzieł pochodnych, wystawianie lub wykonywanie jego treści. Należy pamiętać, że jest to korzystanie z cudzego utworu na warunkach opisanych w regulaminie (dotyczy to głównie ograniczenia komercyjnego wykorzystania materiałów). Warto o tym wszystkim pamiętać, udostępniając klientowi film na YT. Ważne jest, aby wybrać opcję niepublikowania wideo i usunięcia go z platformy po pobraniu przez klienta. Jeśli chcemy całkowicie zakończyć współpracę z YouTube, oprócz usunięcia konta na tym kanale, powinniśmy poinformować o tym pisemnie YT, wysyłając informację na adres siedziby.
A co z muzyką? Których utworów możesz użyć we własnym filmie?
Odpowiedź tutaj jest prosta – takie, na które mamy zgodę twórcy. Zgoda ta może wynikać z licencji udzielonej na całym świecie, m.in. B. Creative Commons, a także może wynikać ze zgody uzyskanej indywidualnie od twórcy. W tym miejscu należy jednak pomyśleć o systemie Content ID. Czasami możemy otrzymać nieautoryzowane roszczenie. W takim przypadku powinieneś mieć potwierdzenie zgody autora.
Profesjonalne zasoby muzyczne oferują rekomendacje, które można im przedstawić w przypadku sporu z YT. W przypadku indywidualnej korespondencji z autorem zawsze warto chociaż tę korespondencję zaprotokołować. Problem tkwi w licencji. Z licencją Creative Commons sprawy są nieco bardziej skomplikowane. Tutaj nie otrzymujemy dokumentu z żadnego banku potwierdzającego licencję. Dlatego w przypadku sporu możemy odnieść się wyłącznie do warunków danego bezpłatnego banku muzycznego.