Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jak długo można użyć piosenki z prawem autorskim na YouTube?

Muzyka jest integralną częścią dzisiejszego świata filmowego. Chociaż czasami tak się dzieje, a kiedyś zdarzało się to częściej, na przykład w przypadku filmów niemych, dziś zdecydowana większość filmów ma ścieżkę dźwiękową. Fakt, że Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1934 roku przyznaje Oscara za najlepszą muzykę filmową, pokazuje, jak ważna jest dla filmu muzyka. Co zatem należy wziąć pod uwagę, aby legalnie wykorzystać muzykę w filmie?

Jeśli chcesz legalnie wykorzystać muzykę w filmie, musisz najpierw sprawdzić, czy utwór jest chroniony prawami autorskimi. W takim przypadku wymagana jest zgoda osoby lub osób upoważnionych. Ważne jest, aby ochrona prawna była udzielana niezależnie od wartości, celu, języka czy czasu trwania, ponieważ nawet ułamek kilku sekund może być chroniony prawem autorskim.

Czy mogę kupić prawa do utworu i jak to zrobić?

Nie możesz kupić autorskich praw osobistych do utworu, ponieważ są one niezbywalne, ale nie zapominaj o autorskich prawach majątkowych, które można uzyskać na dwa sposoby. Przede wszystkim możliwe jest zawarcie umowy przenoszącej autorskie prawa majątkowe. W ten sposób możliwe jest nabycie całości lub części praw majątkowych, np. tylko prawa do pobierania tantiem. Taka umowa musi mieć formę pisemną i powinna określać, jakie utwory i jakie obszary użytkowania są objęte przeniesieniem. Po drugie, możliwe jest zawarcie umowy licencyjnej, chociaż udzielenie licencji nie skutkuje nabyciem praw, a jedynie prawa do korzystania z utworu. Jeśli tylko jeden podmiot ma prawo do korzystania z kompozycji, jest to licencja wyłączna. W pozostałych przypadkach jest to licencja niewyłączna. Wymogi formalne umowy licencyjnej są podobne do wymogów umowy przenoszącej autorskie prawa majątkowe. Wymagana jest również forma pisemna, z której wyłania się praca i obszary zastosowania. Przeniesienie praw jest nieograniczone w czasie, aw przypadku braku zapisów umownych licencja udzielana jest na 5 lat, z możliwością udzielenia na dłużej niż 5 lat lub nawet na czas nieokreślony.

Więcej informacji na temat umowy licencyjnej można znaleźć w artykule Co powinna zawierać licencja? https://musicodex.pl/co-should-contain-licencja/

podcast i wideo

Jeśli wolisz słuchać niż czytać, dam Ci kolejny odcinek podcastu o tym za kreacje i serię Zapytaj prawnika, w której zadanie tworzenia stron internetowych odgrywa pierwsze skrzypce.

Poniżej znajduje się odtwarzacz, którego możesz użyć do słuchania podcastu. Możesz także słuchać podcastu w aplikacji do podcastów na swoim smartfonie.

Autor i jego prawa autorskie

Autor, czyli autor, to osoba, która stworzyła dzieło w zakresie praw autorskich. Twórcą utworu muzycznego może być każdy, bez względu na wiek, pochodzenie, wykształcenie czy dorobek twórczy, który przyczynił się do powstania nowego utworu w rozumieniu prawa autorskiego.

Przyznanie praw autorskich twórcy dzieła następuje automatycznie w momencie powstania dzieła. Autor nie musi podejmować żadnych dalszych kroków.

Jakiś czas temu dużo mówiło się o kanale masochistycznym. Produkcja, w której autor dość krytycznie odnosił się do filmu „Ostré Rande”, została zablokowana. Youtuber opublikował więc nową wersję swojej recenzji. Wykorzystano w nim tylko fragmenty zwiastunów, a nie sam film.Nasuwa się pytanie: czy takie działania są legalne?

Tutaj znowu link do prawa do cytowania. Pytanie brzmi, czy użycie tagu będzie uzasadnione w ocenie. Chyba tak. Oczywiście nadal należy pamiętać, że recenzja nie jest obrazą dla twórcy. Jak powiedziałem, granica jest płynna. Każdy przypadek należy analizować indywidualnie. Taki pretest, z którego zawsze korzystam, jest odpowiedzią na pytanie, jak ja bym się czuł na miejscu osoby ocenianej i krytykowanej. Ilekroć poczułam się urażona, urażona, dotknięta w jakikolwiek sposób, zapala mi się czerwona lampka, że ​​warto uważać.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad