
Jesse Livermore – jeden z największych inwestorów wszechczasów – mawiał: „Zarabianie pieniędzy wymaga czasu, a nie zarabia się na handlu”. Ale co to właściwie oznacza? Mówiąc tymi prostymi słowami, czy istnieją „tajemnice” inwestowania i zarabiania pieniędzy na giełdzie? Aby rozwiązać tę zagadkę, przyjrzyjmy się zwrotom inwestorów na polskiej giełdzie na przestrzeni ostatnich 20 lat. Wyobraźmy sobie najpierw inwestora, który kupuje akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i sprzedaje je ponownie po roku, niezależnie od koniunktury giełdowej, realizując swoje zyski (lub straty). Taka strategia inwestycyjna znajduje odzwierciedlenie w rocznych zwrotach indeksu WIG. Pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest to, że roczne zwroty są bardzo zmienne. Największe spadki miały miejsce w 2008 roku, kiedy to w ciągu roku utracono ponad połowę (51%) zainwestowanych środków, podczas gdy największe zyski – w 2009 roku – sięgnęły aż 46,9%. I chociaż przez większość okresów notowano dodatnie zwroty, biorąc pod uwagę zmienność nastrojów na giełdach, inwestor stosujący tę strategię nie mógł być pewien wpływu swojej inwestycji. Wykres 1. Roczne zwroty indeksu WIG (rok wskazany na wykresie to rok sprzedaży akcji)
Jaka jest maksymalna liczba włosów, które możesz mieć na głowie?
Człowiek rodzi się z określoną liczbą mieszków włosowych. Blondynki mają zwykle najwięcej mieszków włosowych, a rude najmniej. Środkową pozycję na tej liście zajmują brunetki. Średnia ilość włosów na głowie człowieka to 100-150 tys. Ich gęstość na 1 cm2 wynosi od 150 do 750 włosów.
Przyspieszone wypadanie włosów może mieć wiele różnych przyczyn. Należą do nich problemy z tarczycą, rak, anemia i infekcje. Wypadanie włosów może być również spowodowane niedoborami mineralnymi lub zmianami hormonalnymi podczas ciąży lub menopauzy. Łysienie może być spowodowane niewłaściwą dietą, utratą wagi, stresem lub niewłaściwą pielęgnacją. Poznaj inne przyczyny wypadania włosów.
Pewnego wieczoru podczas nauki JavaScript z programowaniem samurajskim wpadłem na pomysł. Postanowiłem zapytać Samuraja o kilka rzeczy związanych z JavaScriptem. Bartek, bo tak ma na imię Samuraj, okazał się bardzo otwartą osobą i chętnie zgodził się na ten wywiad. Jakie materiały do nauki poleca Programming Samurai? A od czego zacząć naukę programowania w JavaScript? Chcesz wiedzieć więcej? Kontynuuj czytanie!
Prawa autorskie w muzyce — przewodnik po moim imieniu jest nowe
Każdy początkujący muzyk musi znać podstawy prawa autorskiego. Dlatego specjalnie dla projektu My name is new stworzyłem krótki poradnik autorski, w którym nie tylko wyjaśnisz podstawowe terminy prawne, ale także znajdziesz garść podstawowych zasad, od których warto zacząć już dziś.
Utwór muzyczny to każdy przejaw działalności muzycznej, który został ustalony w jakiejś formie (tj. wydany do odczytania przez co najmniej osobę trzecią inną niż sam twórca). Ustaleniem kompozycji może być na przykład napisanie utworu muzycznego na kartce papieru lub nagranie melodii w programie komputerowym.