
Co zrobić, jeśli chcemy wykorzystać czyjąś pracę, która nie jest (jeszcze) w domenie publicznej?
Ogólnie rzecz biorąc, bezpieczne korzystanie z dzieł osób trzecich (które nie są jeszcze w domenie publicznej i dlatego są chronione prawem autorskim) zależy od uzyskania pozwolenia od uprawnionego twórcy.
Czy udostępnianie filmów z YouTube na blogu jest legalne?
Niektórym może się wydawać oczywiste, że kiedy udostępniam film, umieszczam link lub korzystam z dostępnej opcji „umieszczania”, działam zgodnie z prawem. Film jest odtwarzany w mojej witrynie, ale w oknie YouTube. Nie ma wątpliwości co do autorstwa, wyświetlenia są rozliczane z autorem itp.
Inni uważają, że jeśli ktoś udostępnia mój film na swojej stronie bez mojej wiedzy i zgody, to narusza moje prawa autorskie. Treść jest przedstawiona w taki sposób, że naprawdę nie widać różnicy, czy film jest na moim kanale, czy na czyimś blogu, a udostępniający zyskuje, bo dostaje ciekawe treści kosztem mojej pracy.
Vimeo
To platforma bardziej dla koneserów, zwłaszcza dla filmowców i ich pracy w dobrej jakości. Grafika tutaj jest oszczędna i nie ma reklam, a filmy nie są przerywane. Warunki użytkowania są podobne do warunków YouTube. Różnią się one np. tym, że nie posiadają lokalnych wersji Ogólnych Warunków (tylko w języku angielskim), aw przypadku konfliktu spory nie są rozstrzygane z wykorzystaniem odpowiednich przepisów prawa polskiego. Vimeo poddaje się jurysdykcji sądów stanowych i federalnych znajdujących się w hrabstwie Nowy Jork. Vimeo oferuje zarówno darmowe, jak i płatne usługi (w przeciwieństwie do YT). Do wyboru mamy Basic (darmowy), Plus (za 189 zł rocznie) oraz Pro (za ok. 649 zł rocznie, działa podobnie jak model VOD). Dla Vimeo reklama to film, który próbuje coś sprzedać lub film instruktażowy, który opisuje, jak korzystać z produktu. Jeśli więc udostępniasz na swoim koncie wideo z showreelem lub vloga ze wskazówkami dotyczącymi produktów, potrzebujesz konta Pro. Jeśli użytkownik usunie film z platformy, licencja wygasa.
Jednak sama witryna zastrzega sobie prawo do przechowywania materiałów na zawsze w celu prowadzenia dokumentacji i ostrzega, że usunięte filmy mogą zostać odebrane przez wyszukiwarki, nad którymi witryna nie rości sobie kontroli. Serwis informuje również, że ktoś, kto nie zaloguje się na swoje konto dłużej niż 6 miesięcy, usunie je. W przypadku abonamentu odpłatnego okres ten wydłuża się do końca umowy.
W serwisie Vimeo większość filmów, o których mowa, pozostaje online do czasu rozwiązania problemu, a YouTube blokuje dostęp do treści do czasu rozwiązania problemu. Jeśli coś zostało zbanowane, pozostaje tylko znaleźć sprawcę, który zgłosił ban na naszym filmie, co może być trudne.
10:30-11:00 Otwarte dla nauczycieli: śmieszna akcja dotycząca usług wsparcia
Akceptacja OER i OEP przez nauczycieli (od K-12 do HE) zależy w dużym stopniu od dostępnych usług wsparcia. Ta prezentacja omawia różne usługi wsparcia, których potrzebują edukatorzy, aby rozpocząć konwersję i wdrażanie OZE i OEP poprzez studium przypadku nauczycieli w Nigerii. John Okewole, Yaba College of Technology
Ta prezentacja dotyczy OER i otwartych stopni naukowych jako sposobu na zmniejszenie wysokich kosztów zdobycia dyplomu uniwersyteckiego, zapewniając równość i dostęp do szkolnictwa wyższego. DR Carolyn Stevenson, Purdue University Global
Wiele razy słyszałam, że istnieje określony czas pracy, który możemy wykorzystać bez łamania prawa. Czy to prawda?
To jeden z podstawowych mitów. Nie ma limitu czasowego upoważniającego nas do korzystania, poza którym naruszamy. To nie 3 sekundy, to nie 7 sekund. Po prostu nie ma wyraźnej granicy. To zawsze będzie kwestia oceny. Inaczej ocenimy użycie 3-sekundowego klipu w przypadku filmu 5-minutowego niż w przypadku filmu 40-sekundowego. Granice są płynne i zawsze trzeba podejść do sprawy indywidualnie
Ponieważ okładka jest dziełem oryginalnej piosenki, nie wolno jej wykorzystywać bez zgody autora. Więc możesz się zabezpieczać, ale nie możesz dzielić się tym ze światem, nie mówiąc już o zarabianiu pieniędzy. Takie działanie stanowi naruszenie praw autora oryginalnego dzieła.(tixabb_7)