
Nie można kupić autorskich praw majątkowych do utworu, ponieważ są one niezbywalne, ale należy pomyśleć o autorskich prawach majątkowych, które można uzyskać na dwa sposoby. Przede wszystkim możliwe jest zawarcie umowy przenoszącej autorskie prawa majątkowe. W ten sposób możliwe jest nabycie całości lub części praw majątkowych, np. tylko prawa do pobierania tantiem. Taka umowa musi mieć formę pisemną i powinna określać, jakie utwory i jakie obszary użytkowania są objęte przeniesieniem. Po drugie, możliwe jest zawarcie umowy licencyjnej, chociaż udzielenie licencji nie skutkuje nabyciem praw, a jedynie prawa do korzystania z utworu. Jeśli tylko jeden podmiot ma prawo do korzystania z kompozycji, jest to licencja wyłączna. W pozostałych przypadkach jest to licencja niewyłączna. Wymogi formalne umowy licencyjnej są podobne do wymogów umowy przenoszącej autorskie prawa majątkowe. Wymagana jest również forma pisemna, z której wyłania się praca i obszary zastosowania. Przeniesienie praw jest nieograniczone w czasie, aw przypadku braku zapisów umownych licencja udzielana jest na 5 lat, z możliwością udzielenia na dłużej niż 5 lat lub nawet na czas nieokreślony.
Więcej informacji na temat umowy licencyjnej można znaleźć w artykule Co powinna zawierać licencja? https://musicodex.
pl/co-should-zawierac-licenceja/
Muzyka bez ZAIKS-a
Napisałem coś o tym, jak uniknąć ZAIKS-a, STOART-a i innych, jeśli chodzi o oszczędzanie w Przedsiębiorstwo. Polecam ten artykuł, bo nie chodzi tylko o to, żeby nie płacić ZAIKS-owi, ale też o innych formach oszczędzania w firmie.
Najprostszym sposobem na niepłacenie ZAIKS-owi jest wyłączenie dźwięku 🙂 Byłem w fast foodach, gdzie nic nie grano. Można też mieć telewizor w barze i nie płacić ZAiKS – wystarczy nie włączać dźwięku.
spis treści
Dla Twojej wygody utworzyłem spis treści, który pomoże Ci poruszać się po tej witrynie.
- Spis treści
- Podcast do odsłuchania
- Przepis i problem rozwiązany
- Zapłać za pozowanie
- zdjęcie znanej osoby
- fragment większego całość
- Użytek komercyjny
- Przechwytywanie i propagacja obrazu
- Co to jest propagacja?
- Podsumowanie
- BONUS: Umowy dotyczące praw autorskich
Czy publikowanie filmów wideo w serwisie YouTube jest legalne?
Niektórym może się wydawać oczywiste, że kiedy udostępniam film, umieszczam link lub korzystam z dostępnej opcji „umieszczania”, działam zgodnie z prawem. Film jest odtwarzany w mojej witrynie, ale w oknie YouTube. Nie ma wątpliwości co do autorstwa, wyświetlenia są rozliczane z autorem itp.
Inni uważają, że jeśli ktoś udostępnia mój film na swojej stronie bez mojej wiedzy i zgody, to narusza moje prawa autorskie. Treść jest przedstawiona w taki sposób, że naprawdę nie widać różnicy, czy film jest na moim kanale, czy na czyimś blogu, a udostępniający zyskuje, bo dostaje ciekawe treści kosztem mojej pracy.
Muzyka do vlogów
Podobny kanał, ale dedykowany wyłącznie vlogerom to Vlog No Copyright Music, który również zasługuje na uwagę. W tej chwili dostępnych jest ponad 700 utworów, z których możemy korzystać na takich samych warunkach, jak z pierwszej biblioteki.