Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jak poprosić o pozwolenie na użycie piosenki na YouTube?

Nie można kupić autorskich praw majątkowych do utworu, ponieważ są one niezbywalne, ale należy pomyśleć o autorskich prawach majątkowych, które można uzyskać na dwa sposoby. Przede wszystkim możliwe jest zawarcie umowy przenoszącej autorskie prawa majątkowe. W ten sposób możliwe jest nabycie całości lub części praw majątkowych, np. tylko prawa do pobierania tantiem. Taka umowa musi mieć formę pisemną i powinna określać, jakie utwory i jakie obszary użytkowania są objęte przeniesieniem. Po drugie, możliwe jest zawarcie umowy licencyjnej, chociaż udzielenie licencji nie skutkuje nabyciem praw, a jedynie prawa do korzystania z utworu. Jeśli tylko jeden podmiot ma prawo do korzystania z kompozycji, jest to licencja wyłączna. W pozostałych przypadkach jest to licencja niewyłączna. Wymogi formalne umowy licencyjnej są podobne do wymogów umowy przenoszącej autorskie prawa majątkowe. Wymagana jest również forma pisemna, z której wyłania się praca i obszary zastosowania. Przeniesienie praw jest nieograniczone w czasie, aw przypadku braku zapisów umownych licencja udzielana jest na 5 lat, z możliwością udzielenia na dłużej niż 5 lat lub nawet na czas nieokreślony.

Więcej informacji na temat umowy licencyjnej można znaleźć w artykule Co powinna zawierać licencja? https://musicodex.

pl/co-should-zawierac-licenceja/

Muzyka bez ZAIKS-a

Napisałem coś o tym, jak uniknąć ZAIKS-a, STOART-a i innych, jeśli chodzi o oszczędzanie w Przedsiębiorstwo. Polecam ten artykuł, bo nie chodzi tylko o to, żeby nie płacić ZAIKS-owi, ale też o innych formach oszczędzania w firmie.

Najprostszym sposobem na niepłacenie ZAIKS-owi jest wyłączenie dźwięku 🙂 Byłem w fast foodach, gdzie nic nie grano. Można też mieć telewizor w barze i nie płacić ZAiKS – wystarczy nie włączać dźwięku.

spis treści

Dla Twojej wygody utworzyłem spis treści, który pomoże Ci poruszać się po tej witrynie.

 • Spis treści
 • Podcast do odsłuchania
 • Przepis i problem rozwiązany
 • Zapłać za pozowanie
 • zdjęcie znanej osoby
 • fragment większego całość
 • Użytek komercyjny
 • Przechwytywanie i propagacja obrazu
 • Co to jest propagacja?
 • Podsumowanie
 • BONUS: Umowy dotyczące praw autorskich

Czy publikowanie filmów wideo w serwisie YouTube jest legalne?

Niektórym może się wydawać oczywiste, że kiedy udostępniam film, umieszczam link lub korzystam z dostępnej opcji „umieszczania”, działam zgodnie z prawem. Film jest odtwarzany w mojej witrynie, ale w oknie YouTube. Nie ma wątpliwości co do autorstwa, wyświetlenia są rozliczane z autorem itp.

Inni uważają, że jeśli ktoś udostępnia mój film na swojej stronie bez mojej wiedzy i zgody, to narusza moje prawa autorskie. Treść jest przedstawiona w taki sposób, że naprawdę nie widać różnicy, czy film jest na moim kanale, czy na czyimś blogu, a udostępniający zyskuje, bo dostaje ciekawe treści kosztem mojej pracy.

Muzyka do vlogów

Podobny kanał, ale dedykowany wyłącznie vlogerom to Vlog No Copyright Music, który również zasługuje na uwagę. W tej chwili dostępnych jest ponad 700 utworów, z których możemy korzystać na takich samych warunkach, jak z pierwszej biblioteki.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad