Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jak powiedzieć na spowiedzi o współżyciu

Wyznanie grzechu zgodnie z szóstym przykazaniem jest legendarne. Z jednej strony słychać skargi penitentów na księży, którzy obsesyjnie pytają o seks w konfesjonale. Z drugiej strony istnieją anegdoty opowiadane przez spowiedników, którzy cytują słowa penitentów, którzy desperacko próbują ukryć grzechy seksualne za pozornie niewinnymi, pozbawionymi znaczenia frazesami. To pokazuje, jak trudne może być dla obu stron spotkanie w konfesjonale i wyznanie grzechów intymnych.

Pierwszym założeniem, które wydaje się oczywiste, jest to, że zarówno penitent, jak i spowiednik poważnie traktują Sakrament Pojednania. Oznacza to, że wspólnie odwołują się do Bożego miłosierdzia, które zakryje ludzkie grzechy, jednocześnie poszukując sposobów, w jakie człowiek, wspomagany łaską Bożą, może szukać ucieczki od swoich niedoskonałości. Dlatego nie ma sensu, aby poniższy tekst czytał ktoś, kto okazjonalnie idzie do spowiedzi, a głuchy ksiądz pospiesznie zajmujący się kolejnymi penitentami sprawia mu największą przyjemność. Jeśli ktoś chce skracać i zastanawia się, jakiego sformułowania użyć, żeby powiedzieć jak najmniej, nie czyta dalej.

Reakcja Papieża

Papież wielokrotnie apelował do spowiedników o bardziej „ludzkie” traktowanie osób przystępujących do Sakramentu Pokuty. Odniósł się także do sytuacji, w których duchowni zmuszają wiernych do wyznania w konfesjonale swoich namiętności miłosnych. Zdarza się, że księża w tym przypadku są wyjątkowo nieprzyjemni i co najważniejsze ciekawscy. Czy to powinno wyglądać tak?

O całej sytuacji opowiedział ksiądz Ryszard Hałwa w rozmowie z Super Expressem.

Spowiedź przedmałżeńska i rachunek sumienia

Dawno nie byłeś u spowiedzi i nie wiesz jak się do niej przygotować? Spokojnie, nie ma tu wielkiej filozofii.

Rozeznanie duszy, jakie należy przeprowadzić przed tą ważną czynnością, polega na udzieleniu odpowiedzi na kilka prostych pytań:

– kiedy ostatnio byłeś u spowiedzi?

Formuły spowiedzi przedmałżeńskiej

Formuły spowiedzi przedmałżeńskiej nie różnią się zbytnio od zwykłej spowiedzi. Jedyna różnica polega na tym, że trzeba powiedzieć księdzu tuż przed spowiedzią, że jest to spowiedź przedmałżeńska. Spowiedź przedmałżeńska wygląda następująco:

Uklęknij i pozdrów księdza „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”

Jeśli rozmawiasz o kwestiach seksualnych związanych z lękiem przed własną płodnością, możesz to zrobić rzuć je wszystkie razem. ta sama torba. Brak subtelności stwarza wielkie napięcie w życiu seksualnym, zwłaszcza u tych, którzy szczerze chcą, ale nie zawsze potrafią zastosować się do nauczania Kościoła. Należy uznać złożoną rzeczywistość życia małżeńskiego.

Decyzja pary o wyraźnym odrzuceniu antykoncepcji i życiu w zgodzie z naturą ludzką zasługuje na szczególny szacunek i uznanie. Jeśli pozostają na „wąskiej drodze” i po drodze nie są w stanie zapanować nad własnym ciałem i nadmiernie się tym denerwować, muszą zrozumieć tego rodzaju trudności.

Kiedy wspinacze zdobywają największe szczyty, ich upadki i niepowodzenia nie są oceniane surowo. Będziesz zaangażowany w długą i trudną drogę na szczyt. Ci ludzie zasługują na szacunek za ich odwagę i niezłomność. Takimi bohaterami dzisiejszego świata są katoliccy mężowie, którzy starają się regularnie żyć w celibacie.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad