
Odkąd korzystasz z internetu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafiłeś na fałszywą stronę internetową. Może były to nawet strony internetowe zaprojektowane w celu kradzieży danych osobowych lub pieniędzy?
Informacje o pieniądzach
Co to jest „zły” link?
Zawsze słyszymy ostrzeżenia typu „Nie klikaj tego łącza”, „Nie odwiedzaj tej strony”. „Uważaj, gdzie klikasz”. Jednak często jest to bardzo trudne, dlatego chcę, abyśmy przyjrzeli się, czym właściwie jest łącze.
Łącza, znane również jako adresy URL (skrót od Uniform Resource Locator), to łącza, które można kliknąć, aby przejść do innej strony. Wiem, że to trywialne, i wiem też, że tu przyszedłeś. Przyjrzyjmy się jednak każdej części linku i jego zawartości. Pomaga nam to lepiej zrozumieć projekt i upewnić się, że masz odpowiednią ochronę, gdybyś musiał go kliknąć.
Obecność https
Bezpieczne łącze powinno zaczynać się od https, co oznacza Hypertext Transfer Protocol (http) i S oznacza bezpieczne. Dodatkowo adresy URL zaczynające się od https są oznaczone ikoną zamkniętej kłódki na pasku przeglądarki. Witryny z tą etykietą są szyfrowane i korzystają z zaufanego certyfikatu SSL, który zapewnia bezpieczne połączenie między przeglądarką a witryną. Warto pamiętać, że certyfikat ten jest również wykorzystywany przez niektórych cyberprzestępców i dlatego nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa. Jednak jego brak jest zawsze powodem do wzmożonej ostrożności.
Przykłady fałszywych stron, samouczków i wiadomości tekstowych.
Zacznijmy od tego, co stanowi podejrzaną wiadomość:
Krok 1 – Poinformuj policję
Ponieważ padłeś ofiarą przestępstwa, musisz zgłosić ten fakt odpowiednim organom państwowym .
com/embed/nDPrOVoEcVQ» frameborder=»0″ allowfullscreen>
youtube.com/embed/nDPrOVoEcVQ» frameborder=»0″ allowfullscreen>
com/embed/nDPrOVoEcVQ» frameborder=»0″ allowfullscreen>
youtube.com/embed/nDPrOVoEcVQ» frameborder=»0″ allowfullscreen>
Możesz to zrobić składając ewentualne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w najbliższej policji lub prokuraturze. W wielu przypadkach przestępcy doskonale kamuflują swoje działania. Dlatego ich wykrycie może nie być możliwe. Ale bez obaw. Ustalenie sprawcy przestępstwa nie będzie konieczne. Ważne jest, aby zgłosić cały incydent odpowiednim władzom i mieć dowody takiego zgłoszenia.
Nie zapomnij zgłosić sprawy w banku, w którym masz konto, z którego skradziono pieniądze. Musisz złożyć reklamację w banku w tej sprawie. Najprawdopodobniej otrzymasz negatywną odpowiedź. Bez smutków. Jak widzieliśmy, jest to stała polityka banków. Ponoszą jednak odpowiedzialność za powierzone im pieniądze. Jak się okazuje w praktyce, pieniądze znikają z kont ofiar nie tylko z ich winy, a już na pewno nie w wyniku celowych działań. Nawet autoryzowane transakcje mogą nie być przeszkodą w zwrocie skradzionych środków. Bank jest zawsze zobowiązany do zwrotu pieniędzy i wynika to z przepisów prawa.