Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jak sprawdzić czy na stronie jest wirus?

Wydaje się, że hakerami, którzy planują włamania, przeprowadzają spektakularne ataki i tworzą niebezpieczne wirusy, zainteresowane są tylko największe firmy i organizacje. Jednocześnie nawet najmniejsza i najbardziej niepozorna strona internetowa może paść ofiarą ich działań. Twoje też. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy Twoja witryna nie została zainfekowana wirusem i co możesz zrobić, aby się go pozbyć.

W jaki sposób wirusy dostają się na strony internetowe

Jakie ryzyko wiąże się z otwarciem zainfekowanego pliku?

Zakładam, że podobnie jak ja jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu i nie wyobrażasz sobie życia bez poczty elektronicznej. Prawdopodobnie używasz go na co dzień. Głównie do komunikacji, ale nie tylko.

Adres e-mail jest wymagany do otwarcia konta bankowego, robienia zakupów online lub rejestracji na forum internetowym. Bez poczty elektronicznej nie można założyć konta w serwisie społecznościowym i wysłać CV do potencjalnego pracodawcy, a przynajmniej nie można skutecznie komunikować się i wymieniać dokumentami. Przykłady mogę mnożyć w nieskończoność.

Fałszywe żądania

Jest to jedno z najbardziej podstępnych działań wirusów, dlatego warto na nie zwrócić uwagę. Gdy aktywujesz aplikacje, czasami proszą o dodatkowe funkcje. Jeśli aprobujesz wszystko bez zastanowienia, czas zmienić swoje nawyki.

Przeczytaj uważnie, czego wymaga aplikacja.

Dostęp do kontaktów, lokalizacji, plików, aparatu, mikrofonu, a może uprawnień administratora? Jeśli Twoja prośba nie pasuje do aplikacji – to coś innego – to znak, że na Twoim telefonie działa fałszywe złośliwe oprogramowanie.

Jak sprawdzić, czy strona internetowa jest zainfekowana?

Często nieświadomie narażamy się na ataki hakerów. W końcu, jak decydujemy, czy witryna jest godna zaufania, czy nie? W takich sytuacjach z pomocą przychodzą narzędzia odpowiedzialne za sprawdzanie serwisu w poszukiwaniu wirusów, tzw. skanery stron. Oceniają, czy witryna jest bezpieczna lub czy interakcja z nią może zagrozić Twojemu bezpieczeństwu online. Tego typu programy pozwalają również sprawdzić bezpieczeństwo Twojej strony internetowej i upewnić się, że nic jej nie zagraża.

Na rynku dostępnych jest wiele skanerów stron internetowych oferujących różnorodne działania. Niektóre z nich są dostępne za darmo i dzisiaj przyjrzymy się im bliżej. Wybraliśmy 7 bezpłatnych narzędzi, za pomocą których możesz łatwo przeskanować Internet w poszukiwaniu wirusów.

Sucuri SiteCheck

Jest to jeden z najpopularniejszych skanerów antywirusowych dla stron internetowych. Wystarczy wpisać adres swojej strony internetowej na stronie sitecheck.sucuri.net/scanner/, a po chwili otrzymamy pełny raport o zagrożeniach, jakie się na niej znajdują. Na przykład może to wyglądać tak:

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad