Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jak umieścić prawa autorskie do piosenki na YouTube?

Muzyka jest integralną częścią dzisiejszego świata filmowego. Chociaż czasami tak się dzieje, a kiedyś zdarzało się to częściej, na przykład w przypadku filmów niemych, dziś zdecydowana większość filmów ma ścieżkę dźwiękową. Fakt, że Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1934 roku przyznaje Oscara za najlepszą muzykę filmową, pokazuje, jak ważna jest dla filmu muzyka. Co zatem należy wziąć pod uwagę, aby legalnie wykorzystać muzykę w filmie?

Jeśli chcesz legalnie wykorzystać muzykę w filmie, musisz najpierw sprawdzić, czy utwór jest chroniony prawami autorskimi. W takim przypadku wymagana jest zgoda osoby lub osób upoważnionych. Ważne jest, aby ochrona prawna była udzielana niezależnie od wartości, celu, języka czy czasu trwania, ponieważ nawet ułamek kilku sekund może być chroniony prawem autorskim.

Jak legalnie korzystać z muzyki na TikTok?

Każdy utwór jest chroniony prawami autorskimi innej osoby. Możesz to być ty, jeśli sam stworzyłeś, wykonałeś i przesłałeś piosenkę, ale na TikTok jest to zwykle dzieło kogoś innego.

Jeśli ktoś posiada prawa autorskie do utworu, ma trzy możliwości wykorzystania utworu:

Jak nie naruszyć praw autorskich do materiału?

Naruszamy prawa innych osób, gdy korzystamy z czyjejś pracy bez istotnej jej modyfikacji, a także naruszamy prawa innych osób, gdy ją rozwijamy.

Pamiętaj, że publikując własną wersję cudzej piosenki lub używając motywu muzycznego innej osoby, naruszasz prawa autorskie właścicieli praw autorskich. Aby bezpiecznie rozpowszechniać takie nagranie, musimy uzyskać odpowiednią licencję na korzystanie z utworu w odpowiednich obszarach użytkowania. Pośrednictwem w ich przyznawaniu zajmują się głównie organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. W Polsce jest to głównie ZAiKS.

Nie jest tak ładnie

Powyższe sugerowałoby, że możemy łączyć się do woli i spać spokojnie. A jednak orzecznictwo sądów krajowych wprawia nas w lekkie zakłopotanie. Nie chcę wchodzić w szczegóły, bo nie chcę, żeby ten tekst był zbyt długi, ale są orzeczenia, które uznają, że publikacja odniesienia do pracy może stanowić jej publikację. W zależności od okoliczności każdego przypadku może dojść do naruszenia praw autorskich.

Jeśli chcecie, żebym napisała osobny wpis o tych wyrokach, dajcie znać!

„Aby uznać, że wykorzystanie zostało dokonane na podstawie art. 50 ustawy o prawie autorskim, wystarczy ustawić link, który powoduje odtworzenie utworu. (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie – I. Izba Cywilna z dnia 7 maja 2014 r., IACa 1663/13)

Kiedy mam prawo zarabiać na YouTube?

Rozumiem, że są to sytuacje, w których YouTube z jakiegoś powodu odbiera możliwość zarabiania pieniędzy. Jeśli tak, to wszystkie te przypadki, w których opublikowany przez nas film wideo narusza czyjeś prawa. Przede wszystkim chodzi o prawa autorskie. System Content ID został zaprojektowany w celu automatycznego identyfikowania filmów wideo w celu wykrycia osób, które naruszających prawa innych osób lub tylko tych, którzy je naruszają. Wiele można by mówić o niedoskonałym mechanizmie tego systemu, ale na razie najważniejsze jest coś innego.

Jeśli zastanawiasz się, jak o zachowuj się tak, aby YouTube nie traktował nas jako osób naruszających prawa autorskie, zasada jest bardzo prosta: bądź oryginalny. To nie jest wielkie odkrycie. To po prostu główna zasada prawa autorskiego. Oryginalność gwarantuje spokój ducha. Dlatego nasze filmy publikowane na YouTube nie powinny zawierać żadnych zapożyczeń z prac innych osób. Kredyty zabronione, czyli takie, które nie mieszczą się w limitach dozwolonego użytku. Mówiąc najprościej, chodzi o to, aby nasze filmy nie zawierały zdjęć osób trzecich, muzyki osób trzecich, filmów wideo osób trzecich itp.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad