Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jak usunąć czop woskowinowy z ucha

Jeśli masz pewność, że Twój stan jest spowodowany zablokowaniem przewodu słuchowego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować samodzielnie wyjąć zatyczkę. Używaj specjalistycznych produktów kupionych w aptece, takich jak spraye lub krople. Są to produkty wodne lub olejowe, których zadaniem jest rozpuszczanie osadów. Są bezpieczne, ale jak każdy lek mają swoje przeciwwskazania. Przed użyciem produktu przeczytaj uważnie ulotkę.

Na poniższej liście znajdziesz sytuacje i schorzenia, w których ze względu na ryzyko powikłań warto natychmiast zgłosić się do laryngologa:

Jak rozpoznać czop gruczołów łojowych?

Wydaje się, że regularne czyszczenie uszu wystarczy, aby zapobiec tworzeniu się łoju. Nie zawsze tak jest. U niektórych osób produkcja wosku jest tak intensywna, że ​​prędzej czy później tworzą się trudne do usunięcia grudki. Winna jest też genetyka. Dość często stwierdza się, że osoby z problemem nadmiernej produkcji sebum częściej doświadczają zatkanych uszu woskowiną.

Należy wspomnieć, że istnieje również zwiększone ryzyko powstawania woskowiny u dzieci, osób starszych lub osób z niepełnosprawnością intelektualną. Aparat słuchowy również sprzyja temu zjawisku. Najczęstsze objawy zatyczki łojowej to:

Konsekwencje nieusuwania zatyczki łojowej

Znajomość najczęstszych przyczyn różnych schorzeń ucha związanych z gromadzeniem się łoju.

Woskowina może powodować podrażnienie przewodu słuchowego.

To nagromadzenie woskowiny jest często spowodowane używaniem wacików do uszu, które nie usuwają woskowiny, ale wpychają ją do ucha.

Ogólna budowa narządu słuchu

Narząd słuchu składa się z: ucha zewnętrznego, ucha środkowego, ślimaka ucha wewnętrznego, części słuchowej nerwu słuchowego oraz droga słuchowa w strukturach mózgu wraz z ośrodkami podkorowymi i korowymi.

Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej oraz przewodu słuchowego zewnętrznego, w którego skórze znajdują się gruczoły łojowe. Charakteryzują się rurkowatą strukturą i wydzielaniem apokrynowym. Wraz z wydzielinami gruczołów łojowych, ich wydzielina tworzy woskowinę, która w normalnych warunkach ma wartość pH 5,0 – 5,7 i oprócz działania natłuszczającego hamuje również rozwój bakterii.

Waciki – fakty i mity

Odradza się używanie wacików, potocznie i błędnie nazywanych «wacikami bawełnianymi». Zakłócają proces samooczyszczania ucha i powodują wnikanie woskowiny w głąb przewodu słuchowego (poza jego naturalne zwężenie, gdzie jest trudniejsza do usunięcia), a także mogą powodować powierzchowne zmiany skórne, które otwierają drogę do infekcji. Bardziej niebezpiecznym następstwem używania wacików jest rozległe uszkodzenie przewodu słuchowego z krwistą wydzieliną, aż do przebicia błony bębenkowej i uszkodzenia kosteczek słuchowych. Takie sytuacje zdarzają się na przykład, gdy dzieci bawią się pałeczkami.

Krótko mówiąc, najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z zatkanym uchem jest profilaktyka i regularna higiena uszu. Woskowina jest przydatna, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, utrzymuje niskie pH, co zapobiega rozwojowi infekcji i chroni skórę przed maceracją w przypadku zamoczenia. Dbajmy o uszy, ale ze zdrowym rozsądkiem i z umiarem.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad