Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jaka jest pensja YouTuber?

Przede wszystkim należy pamiętać, że YouTube płaci twórcom za oglądanie ich filmów. Świetnym przykładem jest Karol Friz Wiśniewski i jego kanał YouTube o tej samej nazwie. Aby zilustrować cały proces, wybraliśmy tego kreatora, ponieważ jest on obecnie jednym z najpopularniejszych. To on zapoczątkował projekt „Ekipa”, który młodsi widzowie znają głównie z pracy na YouTube. Starsi odbiorcy po raz pierwszy usłyszeli o nim, gdy dzieciaki oszalały na punkcie słynnych lodów powstałych we współpracy Ekipy i Korala.

Filmy Friza należą obecnie do najpopularniejszych w YouTube. Każdy wydany odcinek gromadzi od 1 do 3 milionów wyświetleń. Jak to wpływa na zarobki YouTuberów? Ceny za tysiąc wyświetleń reklamy są zróżnicowane – od kilku groszy do kilku złotych. Ale średnio można liczyć na około 1 zł za 1000 wyświetleń. Stworzony przez Friza film „To były najlepsze chwile w naszym życiu” miał 2,5 mln wyświetleń, a twórca zarobił 2,5 tys. zł. To nie wydaje się dużo, ale pamiętaj, że to na wideo!

Ile wyświetleń w YouTube potrzeba, aby osiągnąć średnią krajową?

Analiza uwzględnia dochód z programu partnerskiego YouTube. Aby się zarejestrować, musisz mieć co najmniej 1000 subskrybentów i 4000 godzin czasu oglądania w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Obecnie kanałem z największą liczbą subskrybentów jest T-Series (204 mln). W TOP50 nie ma polskojęzycznych kanałów – w Polsce najlepsze kanały mają „tylko” niespełna 5 mln subskrybentów.

Według wyliczeń Reboot Online Marketing wystarczy 3 170 189 wyświetleń na YouTube, aby uzyskać średnią krajową w skali roku, która wynosi ~50 000 zł netto (~4200 zł miesięcznie). Pod koniec 2021 roku sieć dowiedziała się, że Wersow zarabia miesięcznie tak dużo, że kwota ta nie wydaje się wysoka, gdy patrzy się na nią przez pryzmat zarobków najlepiej zarabiających youtuberów.

Ile zarabia youtuber w Polsce?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Każdy YouTuber pracuje w innej branży i ma inne taryfy. Zarabianie w YouTube ma wiele różnych form. Nie zarabiasz bezpośrednio na wyświetleniach, ale od tego zależą Twoje dochody, ponieważ im więcej wyświetleń uzyska Twój film, tym więcej reklam się wyświetli. Często przyjmuje się, że film, który ma 1 000 000 wyświetleń, przynosi 500 zł. Poniżej przedstawiono średnie miesięczne zarobki autorów w poszczególnych kategoriach.

Należy pamiętać, że zarobki YouTuberów zależą od wielu innych czynników. Obejmuje to lokowanie produktu i sponsoring. Znane marki płacą YouTuberom dużo pieniędzy za prezentowanie swoich produktów i wystawianie im pozytywnych recenzji. Analizuję tylko zarobki z reklam AdSense. Okazuje się też, że często zupełnie obcy człowiek może wygenerować znacznie lepsze przychody z reklam niż znany Youtuber. Jak to możliwe?

Jaki przychód na milion wyświetleń w YouTube? – na podstawie szacunków Google Ads

Zobaczmy, ile przyniesie nam 1 000 000 wyświetleń na YouTube.

Załóżmy dla tego przykładu:

  • Średni koszt reklamodawcy w Google Ads (AdWords) to 0,35 zł za obejrzenie (CPV) reklamy po odjęciu prowizji Google Adsense.
  • Szacuje się, że około 40% internautów w Polsce blokuje reklamy. W tym przykładzie załóżmy, że zobaczy je 60% widzów.
  • , z czego 10% widzów, którzy zobaczą reklamę, ogląda ją i zarabia na kanale na YT.

– Profesjonalne studio to naprawdę studnia bez dna. Oczywiście na niektórych urządzeniach można trochę zaoszczędzić i działają one doskonale. Są jednak rzeczy, których nie przeskoczymy – odpowiednie wygłuszenie, oświetlenie – nie ma miejsca na kompromisy. Z czasem okaże się, że kupowanie nawet zwykłego statywu z chińskiej promocji nie jest tego warte, bo po kilku ujęciach zrozumiemy, że oszczędności były tylko pozorne, a sprzęt, którym dysponujemy, to nie strzały pod wymaganym kątem. Z drugiej strony możemy nie zdawać sobie sprawy z większości kosztów związanych z budową studia – mówi Tomala z agencji.studio.

Lista jest naprawdę długa, na której najważniejsza jest odpowiednia klasa aparatu, ale nie jest to jedyny sprzęt, który może kosztować fortunę. Aby studio spełniało swoją zawodową rolę, musi zaopatrzyć się m.in. w: klatkę kamerową (ok. 450 zł), magiczne ramię (ok. 100 zł), dyktafon (ok. 1000 zł), monitor (ok. 800 zł), mikrofon podcast (ok. 500 zł), statywy mikrofonowo-kamerowe (ok. 1000 zł). 300 zł i 1000 zł), a także zielone, czarno-białe tła (około 800 zł) i całe okablowanie. Krótki kabel będzie kosztować do 250 zł, a potrzebnych będzie kilkanaście. Lampy kosztują do 1,5 tys. zł, a statywy potrafią kosztować tyle samo. Na kartach pamięci też nie można oszczędzać, tylko te wysokiej jakości o odpowiedniej pojemności gwarantują, że nie zmarnujemy w głupi sposób godzin naszej pracy. Karta używana przez profesjonalistów kosztuje około 1000 zł i potrzebne są co najmniej dwie z nich.

Nie można zapomnieć o izolacji akustycznej, której cena uzależniona jest od wielkości pomieszczenia, ale razem z tłumikami może sięgać 2000 zł. Ważne jest również odpowiednie zaciemnienie studia, aby lampy zawsze emitowały przewidywalne światło.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad