Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jaki jest mandat za brak uprawnień?

Rozporządzenie, które weszło w życie 1 stycznia 2022 r. zasadniczo zmieniło dotychczasową taryfę. Wszystkie te zmiany mają na celu uczynienie polskich dróg znacznie bezpieczniejszymi, a kierowcy zaczną respektować obowiązujące przepisy.

W Polsce dużym problemem jest prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy lub kategorii. Rządy przyjrzały się zatem tej sprawie bardziej intensywnie i od 1 stycznia 2022 r. jazda bez prawa jazdy będzie jednym z najpoważniejszych przestępstw. Choć korzystanie z doświadczenia posiadaczy kategorii B i legalnych uprawnień do kierowania motocyklami do 125cc (ta opcja dotyczy tylko motocyklistów z co najmniej 3-letnim stażem kategorii B) okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, policjanci wciąż słyną z zatrzymywania kierowców kierowanie pojazdem bez prawa jazdy.

Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy — Czy mogę prowadzić bez prawa jazdy?

Najczęstszą sytuacją, z jaką się spotkasz, jest jazda bez prawa jazdy. Dokument może zostać przypadkowo pozostawiony w kurtce, w innym portfelu lub na stole, a przed wyjazdem po prostu nie zabierać go do samochodu. Od 1 października 2018 r., kiedy zniesiono obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC, łatwiej zapomnieć o tym dokumencie – informacja o tych dokumentach jest już dostępna w elektronicznym systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jeśli jednak prowadzisz samochód, nadal musisz mieć przy sobie prawo jazdy. Zatrzymanie przez policję i nieokazanie tego dokumentu grozi mandatem do 250 zł oraz ostrzeżeniem. Najczęściej jednak usługi ograniczają się do wystawienia mandatu w wysokości 50 zł za jazdę bez prawa jazdy.

Jazda bez prawa jazdy to zupełnie inna sytuacja. Jeśli nie masz przy sobie żadnych dokumentów, nie musisz martwić się o kwestie ubezpieczenia.

[amazon bestseller =»części zamienne do mini coopera» items=»5″] Działało to tak samo, jak noszenie ze sobą dokumentu. Dotyczy to ubezpieczenia OC, AC, a także NNW pojazdu.

Kierowca ma niewłaściwą klasę prawa jazdy

Nadal nierzadko zdarza się prowadzić bez wymaganej klasy prawa jazdy. Jest to sytuacja, w której np. osoba posiada prawo jazdy kat. B, ale prowadzi motocykl o pojemności silnika powyżej 125 cm3 (obowiązkowa kategoria A) lub samochód ciężarowy o DMC powyżej 3,5 tony (obowiązkowa kategoria C). W takim przypadku kierowcy grozi grzywna do 300 zł, a jeśli policjant zdecyduje się skierować sprawę do sądu – grzywna do 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat (wszystkie pojazdy lub niektóre kategorie ).

W Internecie możesz łatwo kupić fałszywe prawo jazdy, które wygląda jak prawdziwe. Warto jednak wiedzieć, że okazanie sfałszowanego dokumentu podczas kontroli drogowej spowoduje kłopoty. Kierowca nie tylko odpowie za jazdę bez wymaganego prawa jazdy (grzywna do 300 zł lub grzywna do 5 tys. 5 lat więzienia za posługiwanie się fałszywą licencją.

Dziennik Ustaw 2008 lub

Obowiązujące prawo

Stan od: 1 stycznia 2022 r. do: 16 września 2022 r.

Co grozi utratą prawa jazdy przez 3 miesiące?

Prawo jazdy może zostać cofnięte na 3 miesiące, jeśli jedziesz w terenie zabudowanym z prędkością większą niż 50 km/h i przewożona jest nadmierna liczba osób.

Prawo jazdy może zostać zawieszone, cofnięte lub cofnięte na okres od 3 miesięcy do 15 lat. Sąd może również nałożyć dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad