Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jaki jest największy pająk na świecie

Przede wszystkim ostrzegamy – osoby z lękiem przed pająkami – pająkofobią – czytacie ten tekst na własną odpowiedzialność! Większość największych pająków nie jest jadowita, ale są wyjątki. Największe pająki nie są zazwyczaj agresywne, ale gryzą, aby chronić siebie lub swoje jaja. Niektóre gigantyczne pająki wydają dźwięki słyszalne dla ludzi. Oto lista 10 największych pająków na świecie. Większość z nich należy do rodziny ptaszników.

Zdjęcie: Dick Culbert za pośrednictwem Wikipedii link CC BY 2.0 i Ranil Nanayakkara / British Tarantula Society za pośrednictwem Wikipedii Zdjęcie: CC BY 3.0 , link i Snakecollector za pośrednictwem Wikipedii,

Cerbalus Aravaensis

Pająk piaskowy znaleziony w Izraelu i Jordanii. Po raz pierwszy został opisany w 2007 roku. Co może wydawać się dziwne, bo rozpiętość jej nóg sięga 14 cm, jest więc bardzo dużym pająkiem.

Goliath Tarantula

Theraphosa blondi to tarantula uważana za największego żyjącego pająka. Nieco mniejsze Theraphosa apophysis i Theraphosa stirmi również należą do tej rodziny. Każdy z nich jest powszechnie nazywany „tarantulą Goliata”, ale rekordzistą jest Theraphosa blondi. Zamieszkuje lasy tropikalne północnej Brazylii, Gujany Francuskiej, Surinamu i Wenezueli. Trucizna tej ryjówki jest słaba, zaniepokojona może ugryźć, ale najpierw wyczesuje piekące włosy z odwłoka lub wydaje syczące dźwięki za pomocą organów stridulacyjnych. Może osiągnąć długość ciała do 12 cm i rozpiętość nóg do 30 cm.

Czy Goliath Goliath Goliath nadaje się do hodowli?

Największego pająka na świecie można z powodzeniem hodować w warunkach domowych, choć nie będzie to łatwe. Pierwszym wyzwaniem jest zdobycie takiego lochu – oferta lochów Goliath jak dotąd jest na naprawdę minimalnym poziomie.

Stworzenie mu odpowiednich warunków życia to trudne zadanie. Jest mało prawdopodobne, aby osoba, która nie ma doświadczenia z pająkami, mogła to zrobić. Gatunek ten jest również uważany za bardzo agresywnego pająka. Często atakuje, sycząc i wydając wiele irytujących dźwięków, aby przestraszyć przeciwnika, potrafi też ugryźć. Skipkan jest trujący, ale jego jad nie jest śmiertelny dla ludzi, zamiast tego powoduje wymioty. Samo ugryzienie jest bardzo bolesne, ponieważ kły łatwo przecinają skórę ze względu na swój rozmiar.

Największy pająk świata – pająk Goliat

Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszy wyznacznik, to zauważymy, że liderem w tej kategorii jest pająk Goliat (Theraphosa blondi), którego najcięższym przedstawicielem, a raczej reprezentatywna, pochodząca z własnej hodowli 12-letnia suczka o imieniu Rosi waży 175 g. Właścicielem piwnicy Goliath jest pan Walter Baumgartner z Andorf w Austrii. Długość ciała samej tarantuli jest imponująca – 12 cm. Wyobraź sobie więc ich nogi mierzące 26 cm i ich kły – każdy 2,5 cm. Aby lepiej zrozumieć, ile waży tarantula Goliat, jej wagę można porównać do wagi 5 wróbli domowych!

Mimo imponujących rozmiarów Rosy, odkąd biolog Latreille oficjalnie sklasyfikował jej gatunek w 1804 r., naukowcy odnotowali przypadki ważące jeszcze więcej – do 200 g, z nogami powyżej 30 cm i kłami mierzącymi do 3 cm, osiągającymi 0,8 cm. Ponieważ jednak było to dość dawno, nikt nie myślał o biciu Rekordów Guinnessa.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad