
Na szczycie listy jest oczywiście MrBeast. Jimmy Donaldson, 23-letni YouTuber, rozbił bank w 2021 roku. Jego filmy zgromadziły ponad 10 miliardów wyświetleń, w tym projekty takie jak bycie pogrzebanym żywcem przez 50 godzin, rozdanie 10 000 $ każdemu, kto zdecyduje się wejść do wanny pełnej węży, a wreszcie odtworzenie prawdziwej gry Squid Life. Ostatni z tych projektów kosztował Donaldsona ponad 3,5 miliona dolarów.
Ile możesz zarobić na obejrzenie filmu w YouTube?
Przede wszystkim należy pamiętać, że YouTube płaci twórcom za oglądanie ich filmów. Świetnym przykładem jest Karol Friz Wiśniewski i jego kanał YouTube o tej samej nazwie. Aby zilustrować cały proces, wybraliśmy tego kreatora, ponieważ jest on obecnie jednym z najpopularniejszych. To on zapoczątkował projekt „Ekipa”, który młodsi widzowie znają głównie z pracy na YouTube. Starsi odbiorcy po raz pierwszy usłyszeli o nim, gdy dzieciaki oszalały na punkcie słynnych lodów powstałych we współpracy Ekipy i Korala.
Filmy Friza należą obecnie do najpopularniejszych w YouTube. Każdy wydany odcinek gromadzi od 1 do 3 milionów wyświetleń. Jak to wpływa na zarobki YouTuberów? Ceny za tysiąc wyświetleń reklamy są zróżnicowane – od kilku groszy do kilku złotych. Ale średnio można liczyć na około 1 zł za 1000 wyświetleń. Stworzony przez Friza film „To były najlepsze chwile w naszym życiu” miał 2,5 mln wyświetleń, a twórca zarobił 2,5 tys. zł. To nie wydaje się dużo, ale pamiętaj, że to na wideo!
Skąd się biorą pieniądze – Historia pieniądza
Skąd się biorą pieniądze? Pokrótce opiszę całą historię, aby pokazać ewolucję pieniądza. Historycy nie ustalili konsekwentnie, jak powstały pieniądze; istnieje wiele różnych teorii na ten temat.
Wiele wskazuje na to, że pieniądze po raz pierwszy wprowadzono w Fenicji czy Lidii, oczywiście na długo przed naszą erą. Zanim to się stało, handel wymienny (czyli handel wymienny) był powszechny. Rozwiązanie to było jednak dość problematyczne – w końcu nie każdy towar jest taki sam – tzw. „płatność”. Zarobki pełniły funkcję pieniądza, ale mogły być również przeznaczone na inne potrzeby (np. żywność, odzież, materiały budowlane itp.) – np. sól, skóry, zwierzęta, futra. Pieniądze służyły do określania wartości pewnego przedmiotu (np. ten miecz był wart 5 skór lub 3 skóry) i to położyło podwaliny pod system monetarny, który znamy dzisiaj. Z biegiem czasu rozwinął się taki system monetarny, a zamiast powyższych przedmiotów zastosowano kraty i kawałki metalu. Najpierw był to brąz, miedź i żelazo, później złoto i srebro. Ze względu na użycie metali szlachetnych nazywamy pieniądze pieniędzmi. To rozwiązanie stało się uciążliwe – metalowe pręty miały różne rozmiary i różną wagę. Ważenie i dzielenie metali dla każdej transakcji trwało dość długo – postanowiono więc podzielić sztabki na mniejsze części. Oczywiście w tamtych czasach byli też oszuści, którzy używali innych stopów – i tak ludzie zaczęli stemplować na metalu wizerunki sławnych ludzi, bogów i królów. Wytłoczony wizerunek dawał gwarancję, że dany egzemplarz ma określoną wagę i wartość – tak powstały monety. Jeśli chodzi o monety, od razu polecam film „Jak to zrobić” : )