Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jaki kolor oczu będzie miało dziecko

Kolor oczu noworodka jest dziedziczony po jego przodkach. Wyjaśnienie tego procesu nie jest trudne. Kolor oczu zależy głównie od genów, które mogą być dominujące lub recesywne. Geny dominujące są silniejsze i mają znacznie większy wpływ niż geny recesywne, które są słabsze. W kolorze oczu dominują czarne kolory. Brązowe oczy będą dominujące, podczas gdy szare i jasnoniebieskie będą recesywne. Jeśli dziecko ma brązowe oczy, może mieć dwa dominujące geny (oboje rodzice mają brązowe oczy) lub jeden gen dominujący i jeden gen recesywny (jeden rodzic ma brązowe oczy, a drugi szare lub jasnoniebieskie oczy).

Dziedziczenie koloru oczu u dziecka można łatwo wyjaśnić na przykładzie. Jeśli oboje rodzice i dziadkowie dziecka mają brązowe oczy, to 100% z nich ma również brązowe oczy. Ale jeśli jeden z krewnych ma niebieskie oczy, dziecko ma 25 procent szans, że również będzie miało niebieskie oczy. W tej sytuacji jest dziedziczona po dziadkach i jest genem recesywnym

Jakie są kolory oczu?

Jeśli chodzi o kolor oczu dziecka, zwykle bierze się pod uwagę dwa kolory: brązowy i niebieski. W rzeczywistości te dwa kolory są najczęstszymi kolorami tęczówki na świecie. Szacuje się, że 90% populacji ma brązowe oczy. Tylko 7% ludzi ma niebieskie oczy, tylko 2% ludzi ma szare oczy i tylko 1% ma zielone oczy. Jednak kolorów oczu jest zdecydowanie więcej i wahają się od ciemnobrązowego do jasnoniebieskiego. W rzeczywistości możemy spotkać oczy takie jak czarno-brązowe, zielono-orzechowe, ciemnoszare, szaro-niebieskie itp. Na tęczówce znajdują się również plamki, które sprawiają, że nasze oczy są naprawdę wyjątkowe. Kolor oczu jest również charakterystyczny dla populacji żyjących na określonym obszarze geograficznym – Skandynawowie i Słowianie bardzo często mają oczy niebieskie, Azjaci i Afrykanie – brązowe lub brązowo-czarne.

Jakiego koloru oczy będzie miało dziecko? Od czego zależy kolor oczu dziecka? Mówiąc prościej, przez geny, które określają ilość melaniny w tęczówce. Brązowookie rodzice mają większe szanse na urodzenie brązowookiego dziecka.

Jednak niebieskooki krewny może tu być niespodzianką – przekazany mu gen może ujawnić się w nowym pokoleniu. Jednak niebieskoocy rodzice mają prawie 100% szans na posiadanie niebieskookiego potomstwa. Kolor oczu naszego dziecka ujawnia się dopiero w pierwszych latach życia – noworodki rodzą się z niebieskimi lub nawet ciemnoniebieskimi oczami ze względu na niewielką ilość melaniny, a ich kolor zmienia się z czasem i stabilizuje od 6. urodzin.

Przykład #4

Oboje rodzice mają niebieskie oczy. Przy takim ułożeniu jest bardzo mała szansa, że ​​dziecko będzie miało oczy inne niż niebieskie. Niebieski kolor oczu wymaga pary genów recesywnych. Jeśli oboje rodzice mieli taką parę, nie ma miejsca na dominujący gen odpowiedzialny za ciemny kolor oczu.

Określając prawdopodobieństwo koloru oczu naszego dziecka, musimy pamiętać, że od każdej reguły są wyjątki, a genetyka ma tak wiele zmiennych, że bardzo trudno jest przewidzieć 100%.

Z tego artykułu dowiesz się, jak określić prawdopodobny kolor oczu Twojego malucha. Niebieski, zielony, a może brązowy? Zobacz tekst poniżej, aby uzyskać wyjaśnienie.

Kolor oczu każdego człowieka jest uwarunkowany genetycznie. Jeśli oboje rodzice mają brązowe oczy, istnieje 75% szans, że dziecko również odziedziczy ten kolor. To samo dotyczy innych kolorów tęczówki – kolor oczu danego rodzica określa prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy ten kolor. Na przykład, jeśli jeden rodzic ma brązowe oczy, a drugi zielone, dziecko będzie miało brązowe oczy przez 50% czasu, zielone oczy przez 37,5% czasu i niebieskie oczy przez 12,5% czasu. Z drugiej strony, jeśli jeden rodzic ma oczy niebieskie, a drugi brązowe, dziecko będzie miało 50% niebieskich oczu i 50% brązowych oczu.

Możliwości tych krzyżówek genetycznych są liczne. Aby sprawdzić prawdopodobieństwo otrzymania przez dziecko określonego koloru oczu, skorzystaj z kalkulatora koloru oczu dostępnego na stronie https://wylecz.to/kalkulator/kalkulator-koloru-oczu/. To poręczne narzędzie, które daje natychmiastową szansę na to, że Twoje dziecko odziedziczy niebieskie, brązowe lub zielone tęczówki.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad