Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jaki rodzaj ogrzewania jest najtańszy?

Analizując koszt ogrzewania domu w bieżącym roku nie można pominąć znacznych skoków cen surowców, które trafiają do polskich kotłów. Według PAS w ciągu półtora roku cena węgla wzrosła średnio o 229 proc., peletu o 166 proc., a polana o 83 proc.

W sierpniu 2022 roku kosztował 2900 zł za tonę węgla, na początku 2021 roku kosztował 881 zł. Dlaczego ceny węgla poszły w górę?

Który system ogrzewania mieszkania jest najtańszy w 2022 roku?

Tanie ogrzewanie to w dzisiejszych czasach sama sprzeczność. Istnieją jednak tańsze i droższe źródła energii. Najtańsze ogrzewanie domu to oczywiście pompy ciepła – gruntowe i powietrzne z ogrzewaniem podłogowym. Wiadomo jednak, że zakup i montaż pompy to ogromny wysiłek, który zwraca się dopiero po kilku latach.

Polski Alarm Smogowy przeprowadził badanie, w wyniku którego powstał ranking najtańszych systemów ogrzewania domów. Jak to dokładnie wygląda? Jaki jest najtańszy sposób ogrzewania domu poza drogimi pompami ciepła? Poniżej znajdziesz rozwiązania TOP10!

Jak powinno wyglądać centralne ogrzewanie w domu?

W celu ogrzania poszczególnych pomieszczeń w domu należy zamontować odpowiednie elementy grzewcze: kocioł CO (piec) oraz grzejniki. Ciepło rozprowadzane jest np. poprzez krążenie gorącej wody w rurach grawitacyjnie (jej obieg jest wymuszony zmianą gęstości na skutek spadku lub wzrostu temperatury) lub ruchem wymuszonym (konieczna jest instalacja pompy). .

Piec CO należy umieścić w osobnym, specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu, na parterze lub w piwnicy ogrzewanego budynku. Rury, przez które przepływa ciepła woda, prowadzą z kotła do grzejników znajdujących się w różnych pomieszczeniach.

[amazon bestseller =»części zamienne do mini coopera» items=»5″] W konstrukcji kominka ważny jest komin, przez który mogą swobodnie przepływać skutki uboczne spalania paliwa. Na przykład stalowy komin umieszczony na dachu ma osłonę przeciwdeszczową, która chroni wnętrze kabla przed wnikaniem wody.

Ogrzewanie ze źródeł odnawialnych

Odnawialne źródła ciepła są zdecydowanie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Okazuje się jednak, że jest też najbardziej ekonomiczny. Nowoczesne pompy ciepła, czyli urządzenia, które pobierają naturalne ciepło z powietrza, wody czy gruntu, są niezwykle wydajne. Do pracy potrzebują energii elektrycznej, ale przy 1 kWh energii elektrycznej mogą wytworzyć do 5 kWh ciepła. Może to znacznie obniżyć koszty ogrzewania budynku. Jednocześnie są bezobsługowe.

Cenisz sobie najniższe możliwe koszty utrzymania? Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie inwestycja w pompę ciepła, która jest wielokrotnie tańsza w eksploatacji niż inne rozwiązania. Dodanie tablicy fotowoltaicznej daje darmową energię słoneczną do napędzania pompy, a więc zasadniczo darmowe ogrzewanie! Jedyną przeszkodą mogą być stosunkowo wysokie koszty inwestycji. Należy jednak pamiętać, że zwracają się one w ciągu kilku lat. Jednak dostępne dotacje z programów takich jak „Mein Strom” i „Saubere Luft” pomagają je ograniczyć.

Rozważ pompę ciepła

Jeśli interesuje Cię najtańsze ogrzewanie domu w 2022 roku, rozważ również zakup i instalację pompy ciepła. Zdecydowanie warto samemu skorzystać z kalkulatora cen ogrzewania, publikowanego przez Energy Efficiency Industry Agreement. Tak naprawdę PAS sprawdził dla nas, który system ogrzewania domu jest najtańszy w 2022 roku. Co wykazało śledztwo PAS?

Nasza pomoc: pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe? Plusy i minusy rozwiązania

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad