Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Jakie są orientacje i co oznaczają

Demiseksualność to spektrum i różni ludzie doświadczają jej w różny sposób. Na przykład niektórzy ludzie uważają, że wolą przyjaźń od randek. Aby cieszyć się aktywnością seksualną, demiseksualista potrzebuje emocjonalnego związku z partnerem. Jednak rozwój tej więzi emocjonalnej może być długotrwały. Demiseksualistom może zająć kilka lat, zanim nawiążą romantyczny związek. Nie musi to być romantyczna więź, ale może to być bliska przyjaźń. Po nawiązaniu związku demiseksualiści mogą odpowiedzieć na pytania, które pozwalają im określić swoje doświadczenia i świadomość swojej orientacji seksualnej.

Chociaż wiele osób myli te dwa pojęcia, istnieje wiele podobieństw między demiseksualnością a homoseksualizmem. Oba terminy reprezentują płaszczyznę pośrednią między aseksualnością a seksualnością.Demiseksualista może mieć jedną lub obie te orientacje. Podobnie jak w przypadku każdej innej seksualności, rozróżnienie między nimi może być trudne. Osoby demiseksualne są przyciągane do ludzi na podstawie przywiązania emocjonalnego, a nie fizycznego.

Co decyduje o naszej orientacji seksualnej?

Jak już ustaliliśmy, orientacja seksualna jest wypadkową wielu czynników i nie jest świadomą decyzją człowieka. To pokazuje, że nie możemy wybrać, do której grupy należymy. Ciekawostką jest to, że nasza orientacja kształtuje się już w łonie matki w okresie prenatalnym. Testosteron wpływa na płód, w tym na tworzenie się struktur w mózgu dziecka. Narodziny to czas, w którym przechodzimy przez kolejne etapy formacji, choć najbardziej dotykają nas one w okresie dorastania. Orientacja seksualna nie może być związana z inicjowaniem aktywności seksualnej. Zwykle stajemy się świadomi własnych preferencji przed ukończeniem 20 roku życia, chociaż nie ma ustalonych ram czasowych.

Warto pamiętać, że na orientację seksualną nie ma bezpośredniego wpływu społeczeństwo, kultura czy wychowanie. Źródła tkwią tu znacznie głębiej, bo w grę wchodzą czynniki biologiczne, poznawcze, genetyczne, a same hormony nie są bez znaczenia. Istnieje wiele elementów, ale niewielu jest ich świadomych.

Orientacja seksualna i jej rodzaje

Orientacja seksualna odnosi się do wzorca seksualnego, emocjonalnego lub romantycznego pociągu do określonej grupy ludzi, zdefiniowanego przez płeć. Orientację seksualną można opisać w czterech głównych grupach.

Osoby, które odczuwają pociąg seksualny do płci przeciwnej, są heteroseksualne. Homoseksualiści pociągają osoby tej samej płci. Biseksualiści to ludzie, których pociągają obie płcie.

Wreszcie, osoby aseksualne nie pociągają nikogo seksualnie.

Osoba aseksualna

Osoba, która nie odczuwa pociągu seksualnego. Taka osoba może tworzyć bliskie związki romantyczne, ale nie chce lub nie musi uwzględniać w nich relacji seksualnej.

Bez względu na płeć pociągają ich romantycznie i seksualnie zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Wszystkie kolory tęczy

Co jakiś czas słyszymy o nowych trendach randkowych, nowych orientacjach seksualnych i nowych… płciach. Od jakiegoś czasu wyjaśniamy nowe terminy w leksykonie randek na naszych profilach w mediach społecznościowych, więc jeśli nie znasz terminów takich jak zombie czy bomba miłosna, odsyłamy Cię na naszego Facebooka i Instagrama. Postanowiliśmy milczeć na temat liczby płci – ten problem wydaje nam się dość oczywisty. W tym artykule postanowiliśmy przybliżyć Ci, czym są różne orientacje seksualne i obalić kilka mitów na ich temat. Czym w ogóle jest seksualność? Według najpopularniejszej internetowej encyklopedii jest to „wrodzona, naturalna funkcja organizmu człowieka i jeden z istotnych czynników motywujących tworzenie więzi i kontaktów międzyludzkich, o wymiarze biologicznym, psychologicznym, społeczno-kulturowym i hedonistycznym. Potencjał seksualno-fizjologiczny człowieka jest kształtowany przez doświadczenia życiowe. Z tej definicji wynika, że ​​nasza seksualność może się zmieniać.

  • Heteroseksualność – Trwały, erotyczny pociąg do osoby przeciwnej płci. Jeśli heteroseksualista marzy o seksie z osobą tej samej płci, nie oznacza to, że jest homoseksualistą.
  • homoseksualizm – uporczywy, erotyczny pociąg do osoby tej samej płci. Ta grupa obejmuje gejów i lesbijki.
  • Biseksualizm – odczuwanie pociągu zarówno do płci przeciwnej, jak i do tej samej płci. Czasami zdarza się, że kontakty z jedną z płci są sporadyczne. Na przykład kobieta woli trwałe związki z mężczyznami, ale czasami ma stosunki seksualne z kobietami.
  • Demiseksualność – pociąg seksualny do osoby (kobiety lub mężczyzny) tylko wtedy, gdy tworzy się z tą osobą silna więź emocjonalna. Nazwa demiseksualista pochodzi od „demi” oznaczającego połowę, ponieważ demiseksualiści są uważani za pół seksualnych i pół bezpłciowych.
  • Panseksualizm – („Pan” z greckiego „wszyscy”) Polega na odczuwaniu pociągu seksualnego do osoby niezależnie od płci. Osoba panseksualna może zatem nawiązać relację (również seksualną) z kobietą, mężczyzną i osobą transseksualną, dla osoby panseksualnej ważne jest rozwijanie relacji również na poziomie emocjonalnym.
  • Poliamoria — romans, który obejmuje kontakty seksualne z więcej niż jedną osobą na raz. Nazwa poliamoria pochodzi od greckiego „poli” (wiele) i łacińskiego „amor” (miłość). Termin ten jest często mylony z ciągłym zdradzaniem, ale w związku poliamorycznym wszyscy ludzie są świadomi preferencji swojego partnera i innych kontaktów seksualnych.
  • Aseksualność — oznacza całkowity brak pociągu seksualnego do osób obojga płci. Osoby aseksualne można podzielić na dwie grupy – osoby, które w ogóle nie odczuwają potrzeby intymności z drugą osobą oraz takie, które odczuwają potrzebę przytulania czy pocałunków, ale nie chcą mieć z nią relacji seksualnej.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad