
Wiesz już, kiedy poczujesz ruchy dziecka, ale w jakich sytuacjach mogą one wystąpić? Zwykle aktywność dziecka przypada na godziny wieczorne i nocne – w ciągu dnia, kiedy się ruszasz, dziecko głównie śpi i staje się aktywne dopiero wtedy, gdy mama odpoczywa. Jednak inne założenia opierają się na stwierdzeniu, że dziecko porusza się w ciągu dnia, wykonując od 50 do 100 ruchów dziennie, ale matka odczuwa je tylko wtedy, gdy odpoczywa. Najczęściej przedział godzinowy od 21:00 do 1:00 to czas, kiedy ruchy dziecka są odczuwalne. Należy jednak pamiętać, że są to przybliżone godziny i statystyki. Twoje maleństwo może być trochę inne.
Na intensywność ruchów Twojego dziecka wpływa kilka czynników. Każdy maluch jest inny, ma indywidualne preferencje i niepowtarzalny charakter, dlatego jedne dzieci są bardziej aktywne, inne spokojne. Już w życiu płodu ujawnia się temperament dziecka! Ważnym aspektem jest również dobre samopoczucie mamy, w którym dziecko czuje się bardzo dobrze. Wie, kiedy mama jest zła, smutna lub zmęczona, a także szczęśliwa lub rozbawiona. Dlatego tak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne i unikanie stresujących sytuacji podczas ciąży! Czasami można zaobserwować zwiększoną ruchliwość dziecka, na przykład po zjedzeniu słodyczy lub włączeniu muzyki. Mamy zazwyczaj dowiadują się, że dziecku „podoba się” jakaś czynność lub jedzenie, a także jest to dla nich sposób na poznanie się.
Kiedy najintensywniej odczuwam ruchy dziecka?
Jeśli dużo spacerujesz i jesteś zajęty w ciągu dnia, twoja aktywność może uśpić dziecko. Jednak w późnych godzinach wieczornych, kiedy wyciszasz się i szykujesz do spania, możesz odczuć wzmożoną aktywność dziecka. Również dlatego, że jest to czas, kiedy masz możliwość głębszego wsłuchania się w to, co dzieje się z Twoim ciałem.
Czas między 21:00 a 1:00 jest uważany za szczyt aktywności dziecka.
Mogą również mieć wrażenie, że po zjedzeniu czegoś słodkiego ruszają się bardziej, ponieważ wyższy poziom cukru we krwi może dać Twojemu dziecku energię.
Kiedy dziecko się poruszy?
Pierwsze ruchy dziecka są niezauważalne dla matki dziecka. Pojawiają się około siódmego tygodnia ciąży. Już wtedy kilkucentymetrowy maluch wykonywał bardzo dużo skrętów, co z czasem można zaobserwować w badaniach USG. Ruch jest dla dziecka bardzo ważny. Pozwala na tworzenie się mięśni i kości. Zmieniając pozycje dziecko poznaje swoje ciało, eksploruje otoczenie, sprawdza sprawność swoich rączek i nóżek.
Pierwsze ruchy dziecka są zwykle odczuwane przez kobiety, które są w pierwszej ciąży około 20-23. tydzień ciąży. Dla drugiej i pozostałych, dzięki doświadczeniom pierwszej ciąży i większej świadomości własnego ciała, mogą odczuwać ruchy płodu około 18 tygodnia ciąży. Pierwsze ruchy dziecka mogą być trudne do zauważenia. Głównie dlatego, że są subtelne, ledwo zauważalne. Często opisywane są jako bulgotanie, pluskanie, łaskotanie, dotyk skrzydeł motyla. Zdarza się, że są zdezorientowani wypróżnieniami.